Историја
Среда, 23 Јануари 2013 04:03   
Говор на Павле Раковски на II конгрес на НОФ

pavle-rakovski240... ДАГ е вооружената авангарда на народот, на грчкиот и на нашиот, која достојно ја брани нашата земја од дефинитивното поробување и катастрофа. Помасовното учество на нашиот народ во редовите на ДАГ и уште поголемата помош за неа, е основната задача на НОФ.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јануари 2013 04:02   
Санстефанскиот договор од руска страна беше голема грешка

San_st1(“Петербуршки ведомости”, Бр. 315 од 1900 година)

“Склучувањето на  Санстефанскиот договор беше голема грешка од руска страна. Зашто тој Договор правеше од Македонија чисто бугарска земја. Таа е словенска, но не и бугарска…”

Повеќе...
 
Среда, 23 Јануари 2013 04:01   
Масакрот во Велес

zaginati-borciМасакрот во Велес е колеж на 53 затвореници што се случил на 15 јануари1945 година во Велес извршен од страна на ОЗНА.

Повеќе...
 
Среда, 16 Јануари 2013 04:36   
Апел до сите македонски друштва, организации и до сите Македонци во Австралија (1992 година)

Macedonians-in-Australia„Драги браќа и сестри Македонци, време е да се освестиме, да ги завршиме меѓусебните караници помеѓу нашите друштва и организации, зашто со тоа самите себе се распарчуваме... Самите себе и со тоа и штетиме на сета наша македонска нација... Со меѓусебните несогласу-вања ние нанесуваме штета на нашата Македонија за која бараме приз-нание во светот, а самите помеѓу себе не се признаваме... Затоа имаат право да се шегуваат со нас, затоа што ние Македонците сме најнеорганизирани во Австралија...

Повеќе...
 
Среда, 16 Јануари 2013 04:27   
Информација на Коста Морна за борбите и храброста на македонците во битката на Грамос

gramos...Комунистите им ја продаваат Македонија на Словените. Во Грција не живее ни еден Словен. Словеномакедонците се Бугари, примитивци, долна раса што треба да ја снема, така дрдорат џелатите од Атина и нивните господари.

Повеќе...
 
Среда, 16 Јануари 2013 04:25   
Димитар Поп Георгиев Беровски – „Нетрпеливоста растеше и решив да организирам востание во Македонија“ - (1874 година)

DimitarPopGorgievBerovski“Јас пак тогаш избегав од прогонот на цариградската полиција, потајно отидов во Солун. Во Солун и надвор (околу) Солун успеав да живеам прикриено од турските власти приближно околу половина година. Тука имав можност да примам подробни податоци за дејствата на Херце-говското востание. И случајот ми помогна да ги следам сите движења на турските војски по суво и по море кога пристигнуваа и се упатуваа со железницата преку Митровица за Босна и Херцеговина. Најсилно движење на војските за Босна и Херцеговина се забележуваше околу крајот на 1875 и во почетокот на 1876 година.

Повеќе...
 
Среда, 09 Јануари 2013 04:57   
Најрешавачко оружје за продолжување на борбата за национална слобода

koem(2 август 1949 год.)

РЕЗОЛУЦИЈА НА ПРВАТА КОНФЕРЕНЦИЈА НА КОМУНИСТИЧКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (КОЕМ): СО КОЕМ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ДОБИВА НОВО НАЈРЕШАВАЧКО ОРУЖЈЕ  ЗА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА БОРБАТА ЗА НАЦИОНАЛНА СЛОБОДА

Повеќе...
 
Среда, 09 Јануари 2013 04:52   
Македонците предводени од Александар го задушуваат бунтот во Теба и ги покоруваат останатите грчки полиси

AlexanderConquestThebesTrans240Кога слушна за настаните во Теба (бунтот во Теба против Александар и Македонците, н.б.), Александар сметаше дека треба да се разберат сериозно, зашто одамна се сомневаше во Атинскиот полис и беше многу загрижен за обидот на Тебанците; бунтот можеше да се прошири и кај Лакедајмонците и кај некои други на Пелопонез и пред сеж кај Ајтолците. Заради тоа  за седум дена  стаса во Тесалија. Оттаму за шест дена влезе во Бојотија, додека не пристигна во Онхест со целата војска.

Повеќе...
 
Среда, 02 Јуни 2010 04:15   
Почит кон оснивачот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Богдановски 1929-1998
dragan-bogdanovski-introДеновиве се навршија 12 години од смртта на Драган Богдановски оснивачот на ВМРО- ДПМНЕ во 1990 година.
На 17.06.2010 се навршуваат 20 години од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ.
Драган умира мира на 31.05.1998г. во местото Федериција Данска, на пат од шведска за Германија. Погребан е во Куманово на 01.08.1998 г.
Повеќе...
 
Недела, 02 Август 2009 00:01   
Крушевскиот манифест
Vostanicki_shtab_vo_KrushevoБраќа земљаци и мили комшии!

Ние, вашите вечни комшии, пријатели и познајници от хубавото Крушево и неговите китни села, без разлика на вера, народност, пол и убежденија, не можејќи веќе да трпиме тиранијата на жедните за крф и гладните за чоечко месо муртати, шчо гледаат и нас и вас да дотерат до нош, и нас и вас да дотераат до питачки стап и нашата мила и богата земја Македонија да заприлегат на пуста пустиња, денеска дигнафне глава и решифне со пушка да се браниме от тие наши и ваши душмани и да добиеме слобода.
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ 22 градоначалници, СДСМ 9, ДУИ 3 и 1 има ДПТМ

На вчера одржаните избори ВМРО-ДПМНЕ победи во:

Историја

News image

Македонија како римска провинција

Д-р  Иван Алексов ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ (од праисторијата до почетокот на 21 ...

Иселеници

News image

КОЈ Е ФОЛКРОРИСТОТ георги (ЏОРЏ) томов? (2)

Уметничкиот директор и кореограф на ансамблот “Томов” - ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИСЕЛЕНИКОТ ПЕТАР СТАМАТОВ ОД СМИЛЕВО (2)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ 

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – (5)

 Почетоците на освојувањата на Александар Македонски (Велики) се особено потенц...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.