Историја
Среда, 27 Март 2024 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Тие сакаа да бидам осуден и моето осудување да дејствува заплашувачки во однос на другите македонски патриоти, “ (24)

1fon6

После девет месеци интензивно сослушување, иследниците престанаа да доаѓаат во тајниот затвор во планината Караџица за да го испрашуват Драган Богдановски Тој останал сам со милиционерите.

Повеќе...
 
Среда, 20 Март 2024 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Ванчо Михајлов го сметав за македонски национален предавник и за бугарски агент “ (23)

1fon6

Драган Богдановски додека бил во тајниот полициски затвор кај Македонски Брод, активно бил сослушуван повеќе од девет месеци. На барање на СДБ, покрај извештаите за врските со српската и хрватската емиграција, тој ги опишува и своите контакти со бугарската емиграција. Во нив тој говори не само за поделеноста на бугарската емиграција, на групите кои го признаваа или не го признаваа македонскиот народ, туку и за Ванчо Михајлов кого го сметал за македонски национален предавник и за бугарски агент.

Повеќе...
 
Среда, 13 Март 2024 02:00   
Генералот од Охрид и балканските масони

ikГенералот од Охрид и балканските масони

Повеќе...
 
Среда, 13 Март 2024 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Ние не сакавме да отстапиме од идејата за обединета и независна македонска држава “ (22)

1fon6

На барање на иследниците на СДБ, Драган Богдановски  пишува извештаи за своите врски со српската, хрватската, бугарската и албанската емиграција. Во својот дневник, Богдановски пренесува делови од овие извештаи. Во минатат среда, пренесовме делови од неговиот дневник во кои говори за првите контакти со српската емиграција. Во нив, откако на читателот му ги опишува средбите со кралската и четничка организација во грчкиот логор Лаврион во 1951 година, говори и за врските со српската емиграција за време на студирањето во Париз, како и за обидите во 60 и 70 – тите години на минатиот век да ги натера српските организации да ја признаат посебноста на македонскиот народ.

Повеќе...
 
Среда, 06 Март 2024 02:00   
Потекло (етногенезата) на древните Македонци

aleksandar-makedonski-1-240Ние Македонците сме најстариот народ во денешна Европа. Погледнете во Библијата Македонија е 38 пати е спомната, додека сите други денешни држави ги нема затоа што се вештачки творби и политички опции на Европа.

Повеќе...
 
Среда, 06 Март 2024 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Секој Македонец кој се откаже од идејата за самостојна и обединета Македонија тој ќе влезе во историјата како национален предавник“ (21)

1fon6

Еден ден по излетот во Охрид, иследниците на СДБ побарале од Драган Богдановски да напише карактеристики за повеќе од 350 Македонци за кои знаеле дека тој лично контактирал или се допишувал. Тие сакале да знаат меѓудругото: кога со нив се запознал или кога почнал да се допишува; на чија иницијатива дошло до контактите и колку време траеле тие контакти или соработката; причини ако соработката била прикината; нивните мислења за македонското национално прашање; за нивниот однос кон Титова Југославија и т.н.

Повеќе...
 
Среда, 28 Февруари 2024 02:00   
Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

todor-aleksandrov-introПомошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиска; таа не се меша во внатрешните борби на царството Бугарија, ниту зема страна во партиските борби таму. Ако, меѓутоа, биде засегната или предизвикана од личности и групи, без разлика какви убедувања имаат тие, Организацијата лично ќе се расправи со нив, согласно правилникот и нејзините традиции.

Повеќе...
 
Среда, 28 Февруари 2024 02:00   
КОЈ Е ГОЛЕМИОТ СВЕТСКИ НАУЧНИК НИКОЛА ТЕСЛА

1src4

Големиот научник Никола Тесла се почитува и слави и во Хрватска и во Србија и во Соединетите Американски Држави и во целиот свет. Тоа го потврдуваат современите проучувачи на ликот и делото на Никола Тесла, кои го нарекуваат “Човекот што го измислил дваесеттиот век“ и “светецот - заштитник на модерниот електрицитет.“

Повеќе...
 
Среда, 28 Февруари 2024 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „ На екскурзија во Охрид“ (20)

1fon6

Во текот на испрашувањето, Драган Богдановски по вторпат бил однесен во канцеларијата на СДБ на Македонија во Скопје. Се барало од него да разбере и каже кои се лицата на новиот Централен комитет на ДООМ избрани на конгресот. Потоа, по враќањето во затворот му барале да каже за македонските интелектуалци со кои се среќавал, како и да ги открие псевдонимите на статиите што не се потпишани со вистинските имиња и презимиња на авторите. Му биле носени весниците и списанијата по хронолошкиот ред на нивното излегување како: “Македонска Лоза“, “Слободна Македонија“, “Македонска Мисла“, “Камбана“, “Македонија“ и “Македонска Нација“.

Повеќе...
 
Среда, 21 Февруари 2024 02:00   
Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Albancite-od-Makedonija-ne-se-Finski-Svegjani-240Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за одбрана на Финска и неуспешен кандидат за претседател на Република Финска, а сега...

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле

Стојаноска: Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле, народот го увиде то...

Историја

News image

Британски документ за Македонија

Документите наречени „House of Commons Papers“ се една од петте главни категории на парламентарни до...

Иселеници

News image

ДВАЕСЕТ ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ (30)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.