Историја
Среда, 20 Декември 2023 02:00   
Саксонците и Фрижаните се нарекувале Македонци

Istorija1

The History of the Works of the Learned - Published in the year of 1699 

Саксонците и Фрижаните, според официјалната светска историографија, се двe сродни германски племиња кои во првиот милениум од Нашата Ера ги населувале: Саксонија (денешна северна Германија), Фризленд (крајбрежјето на Холандија и северозападна Германија), а подоцна и островот Британија.

Повеќе...
 
Среда, 20 Декември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Патувањето до Франција не беше авантура“ (10)

Dragan Bogdanovski 2

Драги Богдановски останува во Бразил до 1954 година и потоа како слеп патник заминал со брод за Франција. За време на испитувањето во тајниот затвор, агентите на СДБ се интересирале кој бил мотивот на најпознатиот македонски досидент да се врати во Европа, откаде му биле парите и дали бил агент на службите од западниот или источниот блок. Незадоволни од неговиот исказ, тие барале писмено да ја опише својата „авантура“ и да каже за кого работел. Меѓутоа, откако не добиле задоволителен одговор го однеле во собата за мачење. За текот на испрашувањето Богдановски во својот дневник ќе забележи:

Повеќе...
 
Среда, 13 Декември 2023 02:00   
Македонскиот научен институт до НОФ на Македонија (7 март 1945 година)

nofМАКЕДОНИЈА  ДУХОВНО-ГЕОГРАФСКИ, ПОЛИТИЧКИ, ЕКОНОМСКИ И НАЦИОНАЛНО  Е  ЕДНА И НЕДЕЛИВА ЦЕЛИНА

Повеќе...
 
Среда, 13 Декември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Jас никогаш не можам да бидам согласен со тезата на Ванчо Михајлов дека Македонците биле Бугари. “ (9)

Dragan Vlado Trantalovski Viena 2

По престојот во грчкиот логор Лаврион, Драган Богдановски кон крајот на 1950 година заминал за Јужна Америка. Агентите на УДБА побараа од Богдановски хронолошки да им раскаже за неговиот престој во Бразил, каде останал до 1954 година, како и за неговиот однос со Ванчомихајловистите. Службата сакаше да има податоци за неговиот тригодишен емигрантски живот во Бразил во детали, односно, бараа да им раскаже што работел во Бразил, со кого контактирал, за неговиот политички живот и т.н..

Повеќе...
 
Среда, 06 Декември 2023 02:00   
МАКЕДОНЦИТЕ РЕАЛНОСТ ВО БУГАРСКИОТ ВЕСНИК "ЗАРЈА" 1903 ГОД
407695
 
4076953
 
МАКЕДОНЦИТЕ РЕАЛНОСТ ВО БУГАРСКИОТ ВЕСНИК "ЗАРЈА" 1903 ГОД, ВО КОЈ СЕ ВЕЛИ:- "МАКЕДОНИЈА СЕ БОРИ ЗА СЛОБОДА, НО НЕ ЗА БУГАРИТЕ, ТУКУ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ".
 
Повеќе...
 
Среда, 06 Декември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Не постои македонски национализам“ (8)

1berl3

Својот прв извештај за шестмесечниот престој во грчкиот лого, предаден истата вечер, Драган Богдановски го заврши со перипетијата околу грчкиот пасош. Откако началниците на СДБ го шрочиаат извештајот, тие продолжиле со сослушувањето во “ловџиската соба“. И другиот ден. Со низа прашања тие се обидувале да дознаат за зародишот на  македонската националсепаристичка идеја, кога и каде започнала да се реализира македонска национална организација, каква функција имал и т.н. Во својот дневник идеологот на ВМРО ДПМНЕ, Драган Богдановски го пренесува текот на првиот дел од испрашувањето кое го започнал Тошо Шкатров пред кого стоеше неговиот ракопис:

Повеќе...
 
Среда, 29 Ноември 2023 02:00   
Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Russian-Orthodox-180Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и тоа станало поим и легенда за православното христијанство.

Повеќе...
 
Среда, 29 Ноември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „ Опис на престој во логорот Лаврион“ (7)

                   1vmro 5

На крајот на првиот ден на испрашувањето во тајниот затвор на СДБ, агентите на УДБА побараа од Драган Богдановски да го опише својот шестмесечен престој во Грција. Со оглед дека немал што да крие, тој како што вели во својот дневникот на 10-12 страни, А-4 формат, ја напишал вистината за својот престој во логорот Лаврион во Грција.

За своите читатели идеологот на ВМРО ДПМНЕ, Д. Богдановски, ќе даде едно концизно резиме на тој текст во кој за престојот во логорот и за неговиот однос кон Ванчомихајловистите пишува:

Повеќе...
 
Среда, 22 Ноември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „ Првото сослушување во тајниот затвор на СДБ“ (6)

                                  Dragan Bogdanovski 1

                                     ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ

Повеќе...
 
Среда, 15 Ноември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Позицијата на тајниот затвор на СДБ“ (5)

                                  1DOOM 1

Драган Богдановски како раководител на ДООМ бил киднапиран во Париз на 4 јуни 1977 година. Припадниците на СДБ, кои го извршија киднапирањето, со дипломатско возило го пренеле во Љубљана, а подоцна со авион на ЈНА во Скопје. Потоа со врзани очи бил однесен во тајниот затвор на СДБ во близина на Македонски брод, каде под истрага бил 18 месеци. За местоположбата на тајниот полициски објект ќе дознаа од затворениците во Идризово, откако бил донесен во затворот, по донесената пресуда со која бил осуден на 13 години затвор. Во својот дневник тој го опишува местото каде поминал 18 месеци и каде бик испрашуван од луѓето на СДБ. За овој перод поминат во овој  полициски објект тој вели:

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле

Стојаноска: Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле, народот го увиде то...

Историја

News image

Британски документ за Македонија

Документите наречени „House of Commons Papers“ се една од петте главни категории на парламентарни до...

Иселеници

News image

ДВАЕСЕТ ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ (30)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.