Историја
Среда, 07 Јули 2021 02:00   
Александар бил и лекар

makedonska-drevna-medicina-180На малкумина им е познато дека Александар Македонски бил и лекар! „Ми се чини дека и љубовта кон медицината на Александар му ја внушил Аристотел. Александар не само што ја сакал медицината, туку и им укажувал помош на своите болни другари, одредувајќи им лекување и начин на живеење, како што тоа може да се види од неговите писма. Тој по природа ја сакал науката и бил љубопитен” (цитат од Плутарх, Споредбени животописи - Александар, 8). Александар бил ранет најмалку 10 пати, а при најтешката рана, пробиени гради

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00   
СУДЕНИ ЗА ВМРО

vmro 221

Безскрупулозните и најсвирепи убиства се направени меѓу 15 и 16 јануари 1945 г. во месноста Лечиште кај Велес на 53 македонски патриоти.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00   
Пожарот не ја изгоре вистината, оригиналниот Абецедар е во Скопје
abecedarВангел Ајановски-Оче, познат македонски револуционер, му го подарил букварот на Архивот на Македонија пред триесетина години.
Во Република Македонија има само еден зачуван примерок од оригиналното издание на „Абецедар“, првиот буквар за македонските деца отпечатен пред 81 година во Грција. Книгата се чува во посебно депо во Архивот на Македонија и најверојатно тој примерок е еден од трите зачувани при уништувањето на целиот тираж во 1925 година. Учебникот е зачуван благодарение на грижата на Вангел Ајановски-Оче, познат македонски револуционер од Егејска Македонија, кој му го подарил букварот на Архивот пред триесетина години.
Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00   
Гемиџиите биле таен македонски терористички кружок составен од повеќе млади Македонци

Petar_Sokolov_Svetoslav_Merdzhanov-240Гемиџиите биле таен македонски терористички кружок составен од повеќе млади Македонци, револуционери-анархисти. Повеќето од гемиџиите биле интелектуалци, коишто доброволно се здружиле меѓу себе, формирајќи го кружокот, под влијание на Македонскиот таен револуционерен комитет.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00   
Почит кон оснивачот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Богдановски 1929-1998

dragan-bogdanovski-240.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јуни 2021 02:00   
Македонците се староседелци на Балканот

srpski-ucebnik-240Освен повлеченото со жолта линија, важо е да се истакне дека според научниот пристап на Србите во 1871 година, јасно е напишано дека Македонците се старословени на Балканот, кои тука живееле и пред да дојдат Грците.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јуни 2021 01:00   
Масакр во Загоричани

zagoricaniМасакрот во Загоричани во 1905 година бил извршен во селото Загоричани од страна на грчките андрати. Трагедијата селото ја доживеало на 27 март - 7 април, 1905 кога околу 200 до 300 грчки андрати го запалиле селото, а населението го масакрирале. Имено, убиле 60 селани (жени, деца, старци), имало многумина ранети и биле запалени повеќе куќи. Масакрот го организирал костурскиот митрополит Германос Каравангелис затоа што еден дел од населението во Загоричани ја прифатило Бугарската егзархија.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јуни 2021 01:00   
Масакрот во Б’мбоки

bmboki-240Масакрот во Б’мбоки бил злосторнички чин во Граѓанската војна во Грција во 1949 година. Тогаш сили на грчката владина армија влегле во селото Б’мбоки, Костурско и под сомневање дека жителите соработувале со ДАГ, затвориле десет селани од кои осум жени и двајца мажи и свирепо ги убиле.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јуни 2021 01:00   
Промена на националниот идентитет со одлука на бугарската влада!

1sko121

Многу оригинални документи како доказ и сведоштва за бугарското „ослободување“ на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 16 Јуни 2021 02:00   
Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Tihomir Karanfilov-001

Тихомир Каранфилов

Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минатиот век и ја влошуваше внатрешната положба на земјата, беше една од причините за сменување на владата на Народниот блок со воен удар од офицерите припадници на групата „Звено", на чело со генералот Дамјан Велчев. Новата влада на претседателот Кимон Георгиев, која беше образувана по превратот од 19 мај 1934 година, меѓу првите мерки го презеде растурањето на македонските организации, за што пристапи кон апсење на нејзините раководители и функционери и кон забранување на нејзините печатени органи и. изданија. Истовремено владата, за разбивање на таа „држава во држава", го расформира Петричкиот округ и го приклучи кон Пловдивската област, со што беше премавната административната посебност на Пиринска Македонија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Сандански во Скопје

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Санданс...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА Георги (ЏОРЏ) Томов - ДЕЛ (8)

Во метрополата Њујорк се издвојуваат, пристанишниот, тргов...

Фељтон

News image

ОПИС НА ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМАТА БИТКА КАЈ ГАВГАМЕЛА (11)

  Во ова продолжение за читателите ќе  претставиме дел од седмата глава &...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.