Историја
Среда, 09 Декември 2020 02:00   
„Една идеја един живот“ (1)

1ideja

„Една идеја един живот“ (1)

Повеќе...
 
Среда, 09 Декември 2020 02:00   
Договорот од Блед кој е одговор на сите денешни спорови кои ги отвара Бугарија кон Македонија

Dogovor od Bled 1

Договорот од Блед кој е одговор на сите денешни спорови кои ги отвара Бугарија кон Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 02 Декември 2020 02:00   
Одлука за кревање на востанието – прво и второ Софиско советување

sloboda-ili-smrt-240Во јули 1902 година во куќата на Бојан Биолчев во Софија се одржала средба на која присуствувале: Гоце Делчев, Иван Гарванов, Тома Карајовов, Туше Делииванов, Владимир Руменов, Никола Наумов, Лазар Димитров, Атанас Мурџев и домаќинот Бојан Биолчев. На оваа средба било разгледано барањето на битолчани за кревање на востание. Делчев, Руменов и Карајовов остро се спротивставиле за востание и била донесена одлука против дигање на какво и да е востание.

Повеќе...
 
Среда, 02 Декември 2020 02:00   
Македонскиот е Мајка на европските јазици

1maked

Споредбената лингвистика или позната како компаративна филологија се занимава со споредувањето на јазиците за да се дознае нивната поврзаност. Јазиците можат да бидат поврзани меѓу себе преку позајмување на зборови и преку генетска поврзаност, која означува дека поголем број на јазици потекнуваат од еден стар заеднички јазик. Компаративната лингвистика ги формира јазичните фамилии и групи, а потоа го реконструира заедничкиот јазик за да добие јасна слика на промените што настанале при развојот на другите јазици. 

Повеќе...
 
Среда, 25 Ноември 2020 01:00   
Извештај за бомбашките напади на Солун во американскиот весник „The St. Louis Republic“ од 9 август 1903 година

atentatori-240„Сцена на улица во Солун веднаш по поставувањето динамит на Отоманската банка. Овој криминал, како предвесник на многу слични серии, извршен пред неколку недели, упорно им се припишува на македонските гемиџии, со намера да создадат чувство на страв пред општото востание, веднаш по жетвата.

Повеќе...
 
Среда, 18 Ноември 2020 01:00   
Македонците се првите луѓе во Европа и сите европски народи имаат потекло од Македонците!!!

2975-180ШОКАНТНО ОКТРИТИЕ! Научно докажано: Македонците се првите луѓе во Европа и сите европските народи имаат потекло од Македонците!!!

Повеќе...
 
Среда, 11 Ноември 2020 01:00   
Македонија со векови била делена, но Македонците опстанале

makedonski-koreni„Со потпишувањето на Букурешкиот договор, Македонија беше прв пат поделена и оттогаш судбината и е определена. Денеска дојдовме до дереџе да ни го поставуваат под прашање нашето вековно име. Да се руши претставата за една националност зацементирана со цели библиотеки не е едноставна работа – изјави академик Блаже Ристовски на прес конференција по повод отпочнувањето на Руско -  македонски научен собир на тема „Букурешкиот договор 1913 и неговите долгорочни последици за Македонија и Југоисточна Европа“

Повеќе...
 
Среда, 11 Ноември 2020 01:00   
Една од главните карактеристики на фашистичките и комунистичките тоталитарни режими

communism240Во периодот од 1945 до 1993 околу 50.000 македонски граѓани се уапсени, депортирани, судени, затворани, осудени на смрт, стрелани, убиени, исчезнати или имале политички и затворски досиеја.

Повеќе...
 
Среда, 11 Ноември 2020 01:00   
Од историјата македонска...

sloboda-ili-smrtЈас, Наумовски Иванов Крсте, осумдесет и тригодишен, од село Врбјани, Охридска околија, ќе раскажам една приказна што сум ја пател, што сум бил и сум дошол... здрав и жив. Ова не е лага. Ова е што сум го тргал самиот. Од историјата е ова, наша, македонска...

Повеќе...
 
Среда, 04 Ноември 2020 01:00   
Апел на албанско-македонската револуционерна лига (1887 година)

albano-makedonia-180По многуте обиди, што ги презедовме, за да и помогнеме на нашата татковина Албанија, разбравме дека само со едно средство се добива слободата. Тоа средство е - обединувањето со нашите блиски Македонци и со заедниички акции ослободување на нашата стара и напатена татковина.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СДСМ е истото старо транзиционо лице

Лукаревска која ги штити фирмите на Заеви, Николовски кој наместо криминал брка путер и Филипче ...

Историја

News image

Македонското знаме во традиционалната црвено жолта боја

  Традиционалната црвено-жолта боја постојано се сретнува во македонските симболи. По завршу...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД ОБРАЗОВНИТЕ И ОПШТЕСТВЕНИТЕ КАДРИ ОД ЉУБОЈНО - ДЕЛ I (7)

За Љубојно се карактеристични едукативните процеси. Тоа ...

Култура и туризам

News image

На Каменот од Розета карактеристики на битолскиот говор

И античките Македонци, како битолчани денес, не ги членувале именките со гласот „т“ на крајот. Ова г...

Фељтон

News image

ШТО ПИШУВААТ ИСТОРИЧАРИТЕ НА ДЕЛА ЗА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (10)

Главната цел на делото (книгата “Венети, Првите градители на Европската заедница”)...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.