Историја
Среда, 06 Декември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Не постои македонски национализам“ (8)

1berl3

Својот прв извештај за шестмесечниот престој во грчкиот лого, предаден истата вечер, Драган Богдановски го заврши со перипетијата околу грчкиот пасош. Откако началниците на СДБ го шрочиаат извештајот, тие продолжиле со сослушувањето во “ловџиската соба“. И другиот ден. Со низа прашања тие се обидувале да дознаат за зародишот на  македонската националсепаристичка идеја, кога и каде започнала да се реализира македонска национална организација, каква функција имал и т.н. Во својот дневник идеологот на ВМРО ДПМНЕ, Драган Богдановски го пренесува текот на првиот дел од испрашувањето кое го започнал Тошо Шкатров пред кого стоеше неговиот ракопис:

Повеќе...
 
Среда, 29 Ноември 2023 02:00   
Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Russian-Orthodox-180Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и тоа станало поим и легенда за православното христијанство.

Повеќе...
 
Среда, 29 Ноември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „ Опис на престој во логорот Лаврион“ (7)

                   1vmro 5

На крајот на првиот ден на испрашувањето во тајниот затвор на СДБ, агентите на УДБА побараа од Драган Богдановски да го опише својот шестмесечен престој во Грција. Со оглед дека немал што да крие, тој како што вели во својот дневникот на 10-12 страни, А-4 формат, ја напишал вистината за својот престој во логорот Лаврион во Грција.

За своите читатели идеологот на ВМРО ДПМНЕ, Д. Богдановски, ќе даде едно концизно резиме на тој текст во кој за престојот во логорот и за неговиот однос кон Ванчомихајловистите пишува:

Повеќе...
 
Среда, 22 Ноември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „ Првото сослушување во тајниот затвор на СДБ“ (6)

                                  Dragan Bogdanovski 1

                                     ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ

Повеќе...
 
Среда, 15 Ноември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Позицијата на тајниот затвор на СДБ“ (5)

                                  1DOOM 1

Драган Богдановски како раководител на ДООМ бил киднапиран во Париз на 4 јуни 1977 година. Припадниците на СДБ, кои го извршија киднапирањето, со дипломатско возило го пренеле во Љубљана, а подоцна со авион на ЈНА во Скопје. Потоа со врзани очи бил однесен во тајниот затвор на СДБ во близина на Македонски брод, каде под истрага бил 18 месеци. За местоположбата на тајниот полициски објект ќе дознаа од затворениците во Идризово, откако бил донесен во затворот, по донесената пресуда со која бил осуден на 13 години затвор. Во својот дневник тој го опишува местото каде поминал 18 месеци и каде бик испрашуван од луѓето на СДБ. За овој перод поминат во овој  полициски објект тој вели:

Повеќе...
 
Среда, 15 Ноември 2023 02:00   
НИКОЛА ЃЕНОВ! МАКЕДОНСКИОТ ЈУНАК НАД ЈУНАЦИТЕ за кој мора да дознае цела Македонија!

Nikola

НИКОЛА ЃЕНОВ

Повеќе...
 
Среда, 08 Ноември 2023 02:00   
Од Ѓурѓовден до Митровден

dedo-iljo-180Ајдутите, организирани во дружина од 20 до 30 лица, обично дејствувале во периодот од мај до ноември, односно од Ѓурѓовден до Митровден, кога можеле да најдат засолниште во планините.

Повеќе...
 
Среда, 08 Ноември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Во тајниот затвор на СДБ“ (4)

Dragan Bogdanovski 1

Драган Богдановски по киднапирањето во Париз и префрлањето во Југославија бил пренесен со авион на ЈНА од Љубљана во Скопје. Но наместо во скопски затвор, припадниците на тогашната југословенска Управа за државна безбедност, позната како УДБА, го однеле надвор од Скопје, во таен затвор на СДБ. Со проверени методи, закани по неговиот живот, припадниците на УДБА се обидувале да го заплашат и да изнудат признавње дека соработувал со странските полиции и разузнавачки служби, дека се кае и дека „сам и по своја лична волја си се вратил во Југославија затоа што си согледал дека политичката дејност што си ја развивал во емиграцијата била на штета на македонските национални интереси.“  Во својот дневник, тој го опишува доаѓањето, престојот и заканите со кои се соочувал во тајниот затвор на СДБ. За почетоците поминати во овој затвор најпознатиот македонски политички дисидент вели: 

Повеќе...
 
Среда, 01 Ноември 2023 02:00   
Пет минути од деноноќието и посветувам на маченицата Македонија

kovacev-180Македонец до ср’ж а, незнаен од Македонците- Владислав Ковачев

„Пет минути од деноноќието и посветувам на маченицата Македонија, за да се соочам со мојата Македонска свест и да се уверам дека не е ништо она што досега сум го сторил за нea. Ја сакам Македонија повеќе од се друго на светот“

„А ако наспроти нашите очекувања, македонското прашање не биде решено, ние ќе најдеме сила и верба само во нашата еднодушност, за да ја продолжиме повторно борбата за извојување човечки правдини, какви што може да ни ги гарантира само една самостојна Македонија“.

Повеќе...
 
Среда, 01 Ноември 2023 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – Со авион на ЈНА од Љубљана до Скопје! (3)

Dragan Zadgranicen Komitet na vmro-dpmne 1991g 2

ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – Со авион на ЈНА од Љубљана до Скопје! (3)

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Славјанка Петровска да каже дали луксузната хациенда е уште нејзина или ги крие парите од продажба

Според катастарските снимки во моментот кога Петровска вели дека го продала земјиштето, таму била ...

Историја

News image

Св. Давид цар Македонски, братот на Самоил

„На 13 јануари 1833 година во пожар настрадал манастирот Св. Јован Рилски. Монасите започнале негова...

Иселеници

News image

УЧЕСТВО НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ИЛИНДЕНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО БИТОЛА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.