Историја
Среда, 04 Јануари 2023 02:00   
Проглас на полковник Атанас Јанков кон Македонците

proglas-240Прогласот на полковник Атанас Јанков кон Македонците на 14 септември 1902 година, во весникот „Реформи“. Интересно е што се повикува на Александар Македонски, Цар Самоил и Крале Марко.

Повеќе...
 
Среда, 28 Декември 2022 02:00   
Зошто Порталот „Македонска нација“ ?

DOOM- 1

www.mn.mk

Повеќе...
 
Среда, 28 Декември 2022 02:00   
Дефтер на Самарџискиот еснаф од Куманово

esnaf“УСТАВ ( КАНОНОМИЕ) НА САМАЏИСКИОТ ЕСНАФ

Знано буди јако здја, потверждаваме сеи канон, ми доле потписании еснафа Самарџискии Мајстори.

Повеќе...
 
Среда, 21 Декември 2022 02:02   
ДА СЕ ОБЕДИНИМЕ...ВО ЕДНА ОПШТА, МОЌНА СИЛА, СИЛА НАРОДНА, АКО САКАМЕ ДА ЈА ЗАПАЗИМЕ ИДНИНАТА НА НАШАТА ТАТКОВИНА

loza-180ПРОГРАМА НА МЛАДАТА МАКЕДОНСКА КНИЖОВНА ДРУЖИНА: ДА СЕ ОБЕДИНИМЕ...ВО ЕДНА ОПШТА, МОЌНА СИЛА, СИЛА НАРОДНА, АКО САКАМЕ ДА ЈА ЗАПАЗИМЕ ИДНИНАТА НА НАШАТА  ТАТКОВИНА. ТОА ТРЕБА ДА БИДЕ СТРЕМЕЖОТ НА СЕКОЈ ЧУВСТВИТЕЛЕН МАКЕДОНЕЦ, КАДЕ И ДА СЕ НАОЃА ТОЈ

Повеќе...
 
Среда, 21 Декември 2022 02:02   
Козаци во Битола за време на Првата светска војна

kozaci-vo-bitola

Козаци во Битола за време на Првата светска војна

 
Среда, 21 Декември 2022 02:02   
„Се Арчиме за Македонија“

se-arcime-za-makedonija-180Да се создаде едно самостојно политичко постоење како единствен македонски народ, слободно да се развива во културно-просветна смисла, да соработува во политички и економски однос со сите други народи во балканските држави, беше заветуван сон, фантазија за секој Македонец. И сега, смело можеме да изјавиме, сметајќи дека го изразуваме мислењето скоро на сите Македонци, дека нема поголемо морално задоволство за Македонците од тоа, македонскиот народ да биде во неразделни културни, политички и еконеомски врски со народите на балканските држави, но истовремено е јасно и за последниот Македонец, за да може македонското население правилно да се развива културно, политички и социјално, потребно е Македонија да се одвои во оделна политичка единица, во оделна држава... Идеалот на Македонецот е создавање на една Татковина, оделна македонска држава, со македонска нација, со своја историја и со свој самостоен политички и културен живот...

Повеќе...
 
Среда, 14 Декември 2022 02:00   
РУСКИ ВРХОВЕН МУФТИЈА ГИ „ЗAKOПА“ БУГАРИТЕ: Корените на Бугарите се во Монголија, Татарстан, а не на Балканот и ние сме Бугари

1.0.2

Бидејќи, Софија отвара теми за Македонија како дел од Бугарија, Македонците како Бугари, за Македонскиот јазик како дијалект на бугарскиот јазик, иако денешнава Бугарија е формирана како кнежевство во 1878 година, ајде да прошетаме до “прабугарите“ во Татарстан и Русија. Не е лошо да ја прочачкаме и ние таа историја, со егозтични дестинации, каде што Софија сака и нас Македонците да не депортира, како што сториле со Евреите од Македонија за време на бугарската фашистичка окупација во 1943 година.

Повеќе...
 
Среда, 14 Декември 2022 02:00   
„Впечатоци од Федерална Македонија - Целата македонска интелигенција е впрегната да работи “ (3)

1azb9

„Зборувајќи за македонските училишта, цркви и административни органи, мора да кажеме дека овие служби ги вршат Македонци. Целата македонска интелигенција е впрегната да работи. На чело на управата бепе поставена главно оние млада интелигенција кои учествувала во партизанските борби.“ – пишува Јордан Атанасов, преставник на делегацијата на македонската емиграција од Бугарија и населението на Пиринска Македонија, во своите впечатоци од посетата на Македонија за време на чествувањето на 11 Октомври – Денот на македонското востание во 1945 година. (Македонска мисъл, кн. 5-6, год. 1, 1946, 6. ВПЕЧАТЛЕНИЯ ОТ ФЕДЕРАЛНА МАКЕДОНИЯ, Юрдан Анастасов, Софија)

Повеќе...
 
Среда, 14 Декември 2022 02:00   
АПЕЛ КОН МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРИЈА: ПОЛНО САМООПРЕДЕЛУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

1struj1

(Софија, септември 1944 год.)

Повеќе...
 
Среда, 14 Декември 2022 02:00   
Упорноста и истрајноста се најголеми особини на човек – патриот, кој знае зошто се бори

 

1 1а

Ламбе Арнаудов, Во книгата за впечатоци во Ресторанот „Ново Скопје“ во Берлин, 08.03.1999 год. напиша:

Упорноста и истрајноста се најголеми особини на човек – патриот, кој знае зошто се бори. Најголемо задоволство е да се бориш и да победиш во борбата за доброто на својот народ и својата татковина.

Јас ја имав големата чест вечерва да бидам во друштво со мојот голем пријател и соборец и да му се заблагодарам за огромниот придонес во борбата за македонската кауза и во негова чест да ги напишам овие зборови на ГОЛЕМИОТ ЧОВЕК, се големо и македонски патриот МАНЕ ЈАКОВЛЕСКИ од денес МАНЕ МАКЕДОНСКИ, за навек.

1lame1

Цела Книга: https://drive.google.com/file/d/1iCYJJXWCxHwU4QBowt7jBymD9VHMuvAO/view?fbclid=IwAR00xUlk9SOLzmKsvkZl0Rw4aDz0xnIwPP2f_Xq0jcku9QapmkdjpGsRtTM

 

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Учество на Македонците во Романското востание

Почетокот на XIX век за поробените балкански народи означува и почеток на националните борби за осло...

Култура и туризам

News image

ЕДЕН КАМЕН - ЕДНА ЛИРА, Срцето на Марул е црквата Света Мала Богородица

Во марулскиот синор се познати две цркви и девет населби наречени девети марули. Населбите се на пов...

Фељтон

News image

МАКЕДОНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ, ДРУШТВА И АСОЦИЈАЦИИ ВО САД (35)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ТРЕТ ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН  ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.