Историја
Среда, 06 Март 2024 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Секој Македонец кој се откаже од идејата за самостојна и обединета Македонија тој ќе влезе во историјата како национален предавник“ (21)

1fon6

Еден ден по излетот во Охрид, иследниците на СДБ побарале од Драган Богдановски да напише карактеристики за повеќе од 350 Македонци за кои знаеле дека тој лично контактирал или се допишувал. Тие сакале да знаат меѓудругото: кога со нив се запознал или кога почнал да се допишува; на чија иницијатива дошло до контактите и колку време траеле тие контакти или соработката; причини ако соработката била прикината; нивните мислења за македонското национално прашање; за нивниот однос кон Титова Југославија и т.н.

Повеќе...
 
Среда, 28 Февруари 2024 02:00   
Наредба на Тодор Александров од 22 август 1922 година

todor-aleksandrov-introПомошната организација во тие краеви, како и македонската рев. Организација е самостојна и непартиска; таа не се меша во внатрешните борби на царството Бугарија, ниту зема страна во партиските борби таму. Ако, меѓутоа, биде засегната или предизвикана од личности и групи, без разлика какви убедувања имаат тие, Организацијата лично ќе се расправи со нив, согласно правилникот и нејзините традиции.

Повеќе...
 
Среда, 28 Февруари 2024 02:00   
КОЈ Е ГОЛЕМИОТ СВЕТСКИ НАУЧНИК НИКОЛА ТЕСЛА

1src4

Големиот научник Никола Тесла се почитува и слави и во Хрватска и во Србија и во Соединетите Американски Држави и во целиот свет. Тоа го потврдуваат современите проучувачи на ликот и делото на Никола Тесла, кои го нарекуваат “Човекот што го измислил дваесеттиот век“ и “светецот - заштитник на модерниот електрицитет.“

Повеќе...
 
Среда, 28 Февруари 2024 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „ На екскурзија во Охрид“ (20)

1fon6

Во текот на испрашувањето, Драган Богдановски по вторпат бил однесен во канцеларијата на СДБ на Македонија во Скопје. Се барало од него да разбере и каже кои се лицата на новиот Централен комитет на ДООМ избрани на конгресот. Потоа, по враќањето во затворот му барале да каже за македонските интелектуалци со кои се среќавал, како и да ги открие псевдонимите на статиите што не се потпишани со вистинските имиња и презимиња на авторите. Му биле носени весниците и списанијата по хронолошкиот ред на нивното излегување како: “Македонска Лоза“, “Слободна Македонија“, “Македонска Мисла“, “Камбана“, “Македонија“ и “Македонска Нација“.

Повеќе...
 
Среда, 21 Февруари 2024 02:00   
Албанците од Македонија не се фински швеѓани-Драган Богдановски- 1997г.

Albancite-od-Makedonija-ne-se-Finski-Svegjani-240Госпоѓа Елизабет Рен, финска државјанка од миноритетската шведска јазична група, бивша министерка за одбрана на Финска и неуспешен кандидат за претседател на Република Финска, а сега...

Повеќе...
 
Среда, 21 Февруари 2024 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Македонските интелектуалци со симпатии гледаат на работата на ДООМ“ (19)

1fon6

Откако заврши испитувањето на Драган Богдановски во седиштето на СДБ, тој повторно со хеликоптер бил вратен во тајниот затвор на Службата во близина на Македонски Брод.  За време на летот од агентот му било предочено што Службата им направила на делегатите за конгресот од Австралија.  Во својот дневник Богдановски пишува дека агентот му рекол за акцијата со француската полиција, заедничка акција во склоп на меѓународната соработка за борба против тероризмот, при која на австралиските делегати им ги задржале куферите и ги претресле за да се запознаат со материјалите за конгресот. Во текот на летот агентот особено се интересирал за целите и задачите на Воениот комитет на ДООМ што требал да избере на конгресот. По враќањето во тајниот затвор, веќе утредента луѓето на СДБ го насочија својот интерес и на списокот со стотина македоински интелектуалци кои имале контакти со Богдановски за време на посетата на Париз. Во својот дневник Богдановски за ова ќе напише:    

Повеќе...
 
Среда, 14 Февруари 2024 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Шкатров ми ја стави цевката од пиштолот на челото“ (18)

1XL5

Драган Богдановски со хеликоптер бил доведен од тајниот затвор на Удба во Скопје, во канцеларијата на тогаш најглавниот шеф на УДБА за Македонија Тошо Шкартов. Додека бил во канцеларијата иследниците се обиделе да го испијанат за да добиат повеќе информации за престојната конгресот на ДООМ. Иако алкохолот лесно го совладал неговиот истоштен организам, сепак не бил пијан, но јазикот како што вели Богдановски, му бил премногу “одврзан“ и самиот чувствувал дека е полу пијан. Во својот дневник Богдановски за испрашувањето во канцеларијата на шефот на УДБА пишува:

Повеќе...
 
Среда, 07 Февруари 2024 02:00   
ОД ДНЕВНИКОТ НА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ – „Ако сте Македонци ќе наздравете за обединета Македонија! “ (17)

1XL5

Агентите на СДБ често се користеле и со „серум на вистината“ за да можат да извлечат од Драган Богдановски признание за неговите и активностите на ДООМ. Признај, признај! – постојано било повторувано од неговите мачители. Македонскиот дисидент не очекувал дака ќе го преживее тајниот затвор, бидејќи единствениот начин да остане жив бил да признае.  Маките продолжуваа, а истоштеноста и менталната замореност од Богдановски правеле жив труп, кој веќе не ги ни разбирал зборовите на иследниците. Потоа ќе го оставеле да закрепне, за да продолжат со нова тортура.  По последната серија испитувања, Богдановски бил однесен во седиштето на УДБА во Скопје. За овој настан тој во својот дневник ќе напише:

Повеќе...
 
Недела, 04 Февруари 2024 02:00   
Гоце Делчев
-1 Гоце Делчев, е апостолот, идеологот и организаторот на македонското и револуционерно движење од крајот на 19 и почетокот на 20 век, учител и војвода, роден во Кукуш  1872 година.
Се школувал во Солунската гимназија, а потоа се запишал на Военото училиште во Софија, каде како питомец тајно ги посетувал социјалистичките кружоци и ја ширел социјалистичката идеја и литература, за што подоцна бил исклучен од училиштето. Од 1894 година учителствува во Штип, каде и се запознал со Дамјан Груев. Станува  член на ЦК на ТМОРО од 1896-1903 год.
Повеќе...
 
Среда, 31 Јануари 2024 02:00   
ГРЧКО ПРИЗНАНИЕ НА МАКЕДОНСКОТО ИМЕ И АЗБУКА

makedonska-azbuka-180Во седумдесеттите години на минатиот век тогашните грчки администрации два пати се обврзале, прв пат во 1977 година и втор пат во 1982 година, на конференции на ООН да го почитуваат името Македонија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Славјанка Петровска да каже дали луксузната хациенда е уште нејзина или ги крие парите од продажба

Според катастарските снимки во моментот кога Петровска вели дека го продала земјиштето, таму била ...

Историја

News image

Св. Давид цар Македонски, братот на Самоил

„На 13 јануари 1833 година во пожар настрадал манастирот Св. Јован Рилски. Монасите започнале негова...

Иселеници

News image

УЧЕСТВО НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ИЛИНДЕНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО БИТОЛА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.