Недела, 14 Февруари 2010    PDF Печати Е-пошта
Неколку илјади граѓани и гости го следат меѓународниот карневал „Прочка“ во Прилеп
Меѓународниот карневал „Прочка“ во Прилеп што почна синоќа со дефиле на преку 1.000 домашни и странски учесници со над 200 маски, го следат неколку илјади граѓани и гости.

На дефилето има традиционални, еколошки маски за заштита на планетата, заразени од интернетот, последици од кризата и маски на многу актуелни теми. Печат на карневалот оставаат мечкарите, маска од пред христијанството што ја нема никаде на Балканот.
Меѓународен карневал Прочка во Прилеп
Прилепски мечкари

- Иако карневалот слави 10 годишен јубилеј, преправањето како организирана, меѓународна манифестација има вековна традиција. Некогаш со функција да се избркаат злите духови, да се најави преминот од зимата во пролета, сега целта е да се изразат желбите, да се укаже на состојбите, да се располжат луѓето и да си ги простат гревовите, вели етнологот Ели Милошеска, дел од жирито што ќе ги оценува најдобрите годинашни маски.

Според Ванчо Георгиев, претседател на здружението „Мечкари” кое заедно со локалната самоуправа е организатор на карневалот, годинава има голем интерес за маскирање, но и нови маски како што се радевските пампури, слични на мечкарите.

Карневалот е гордост на Прилеп, вели градоначалникот Марјан Ристески. Тој е афирмација за градот кој се подготвува во 2012 година да биде домаќин на конвенцијата на европските карневалски градови. Гости дојдоа од Бугарија, Србија, Албанија и од сите македонски карневалски градови и места.
 

На прво место

Историја

News image

Христо Узунов

Роден е во Охрид, на 22 февруари 1878 година во Охрид. Уште како ученик на Солунската егзархиска гим...

Иселеници

News image

Зошто изумираат јазиците

Историскиот развој на светските јазици е приказна за себе ...

Култура и туризам

News image

Легенди од Кратово и Кратовско

Гаѓан камен На 24 километри западно од Кратово, во непосредна близина на познатиот археолошки локал...

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) (4)

Александар пресметал дека со една изненадувачка демонстрација на сила, би можел да...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.