Актуелно
Недела, 08 Ноември 2009 12:13    PDF Печати Е-пошта
Иванов на света архиерејска литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица
gorge-ivanovСтрумица, 8 ноември (МИА) - Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во Струмица ќе присуствува на светата архиерејска литургија во катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ по повод 150 годишнината од Кукушкото соединение.
Повеќе...
 
Понеделник, 26 Октомври 2009 00:10    PDF Печати Е-пошта
Името на МПЦ, всушност е охридска архиепископија и нема што да се менува
ohridska-arhiepiskopija,,Познато е дека македонското црковно прашање конечно ќе се разреши со надминување на спорот помеѓу Македонија и Грција и во тоа повеќе од сигурно веруваме.‘‘ – Меѓу другото изјави поглаварот на МПЦ, Архиепископот охридско- македонски за медиумите.
Повеќе...
 
Петок, 23 Октомври 2009 03:02    PDF Печати Е-пошта
Среќен 23-ти Октомври браќа и сестри Македонци!!!
iskrata-rodi-sonce-30023 - ти октомври и ВМРО се преродба во македонското ослободително движење, 23 октомври и ВМРО се завет на македонските револуционери, предвесник, темел на еден период наплатен со животите на многу македонски синови – жртви за слободна и независна Македонија. Темел на Илинденската Република, симбол на непокорноста на македонскиот народ, визија за македонската автономија.
Повеќе...
 
Понеделник, 12 Октомври 2009 10:37    PDF Печати Е-пошта
Свечена академија по повод 11 Октомври - Денот на борците и народното востание
gruevski-11oktСкопје, 12 октомври (МИА) – Нескротливиот дух на слободата, идеалите за свет верен на вредности и високоизразениот морален кодекс беа атрибутите на антифашистичката и Народноослободителната борба. Граѓаните на Македонија водејќи се од своите определби за соработка и заедништво се спротивставија на теророт и одбраа заедно да му стават крај на најгрубото газење на човековото достоинство, човековите права и цивилизациските норми.
Повеќе...
 
Вторник, 15 Септември 2009 10:42    PDF Печати Е-пошта
"Јас светот го освојувам за Македонците"
Alexander_the_Great-introЗамислата да создаде ново светско општествено уредување, каде сите народи, раси, религии и култури ќе се испреплетат во рамките на големото Македонско Царство со нов главен административен, културен, трговски, економски, верски град, според тврдењето на Хераклит и раскажувањето на Александријците, "...по плановите на своите архитекти" и, "...себеси на спомен основал голем многунаселен град... и му го даде своето име, - вели Плутарх.
Повеќе...
 
Понеделник, 31 Август 2009 14:48    PDF Печати Е-пошта
Барем во делот на одбраната, Македонија и Бугарија имаат и навестуваат светли моменти
bugarijaКабинетот на новиот бугарски Премиер Бојко Борисов, ќе продолжи да ја подржува Република Македонија за членство во НАТО и во Европската Унија. Тоа е долгорочна национална стратегија и интерес на Бугарија и ниту една влада не може да ги наруши таквите определби.
Повеќе...
 
Сабота, 01 Август 2009 20:38    PDF Печати Е-пошта
Вмро-ДПМНЕ во Велес одржа панихида за гемиџиите и паднатите вијводи
GemidziiteВо пресрет  на големиот празник Илинден денеска  во кругот на црквата во село Ораовец  во организација на ОК на ВМРО-ДПМНЕ  од Велес свештени лица од Епархијата Повардарска одржаа панихида во чест на велешкиот војвода Јован Наумов Алабакот и другите велешки војводи кои учествувале во Илинденското востание од 1903.Воедно на гробиштата во село Ораовец се одржа и панихида на најмладиот од Гемиџиите или Солунските Атентатори, Милан Арсов. 


Извор: МИА
 
Четврток, 18 Јуни 2009 14:00    PDF Печати Е-пошта
Панихида за Драган Богдановски
db7-vovedВчера на градските гробишта во Куманово, се одржа панихида за Драган Богдановски – основач и прв уредик на весникот „Македонска нација“. Чест на ветеранот и татко на ВМРО – ДПMНE Драган Богдановски му оддадоа стотина негови истомисленици, членови на потесното семејство на Богдановски, истакнати родољуби и патриоти.

Настанот беше организиран од страна на иницијативниот одбор за формирње на Здружението „Драган Богдановски“, семејството на Драган Богдановски и редакцијата на веб-порталот „Македонска нација“.


dbdb1db2db3db4db5db6db7db8
 
Недела, 16 Јуни 211 01:00    PDF Печати Е-пошта
Програмски цели на ВМРО-ДПМНЕ

grb-vmro-dpmne-1990ВМРО-ДПМНЕ ќе се бори за враќање на гордоста и достоинството на македонскиот човек, македонскиот народ и македонската држава. ВМРО-ДПМНЕ ќе работи за потполно духовно, политичко, економско и етничко обединување на распарчениот македонски народ и држава по идниот обединет Балкан (Балканска конфедерација) и обединета Европа.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој п...

Историја

News image

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси

Името на Прва Јустинијана Охридска уште на почетокот на 10. век длабоко навлегло во руските маси и т...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 63 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕТО ВО ВЕЧНИО РИМ ВО 1990 ГОДИНА – ДЕЛ I (44)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛ...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПРАВИЛАТА НА ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОВ” (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.