Актуелно
Петок, 23 Октомври 2009 03:02    PDF Печати Е-пошта
Среќен 23-ти Октомври браќа и сестри Македонци!!!
iskrata-rodi-sonce-30023 - ти октомври и ВМРО се преродба во македонското ослободително движење, 23 октомври и ВМРО се завет на македонските револуционери, предвесник, темел на еден период наплатен со животите на многу македонски синови – жртви за слободна и независна Македонија. Темел на Илинденската Република, симбол на непокорноста на македонскиот народ, визија за македонската автономија.
Повеќе...
 
Понеделник, 12 Октомври 2009 10:37    PDF Печати Е-пошта
Свечена академија по повод 11 Октомври - Денот на борците и народното востание
gruevski-11oktСкопје, 12 октомври (МИА) – Нескротливиот дух на слободата, идеалите за свет верен на вредности и високоизразениот морален кодекс беа атрибутите на антифашистичката и Народноослободителната борба. Граѓаните на Македонија водејќи се од своите определби за соработка и заедништво се спротивставија на теророт и одбраа заедно да му стават крај на најгрубото газење на човековото достоинство, човековите права и цивилизациските норми.
Повеќе...
 
Понеделник, 21 Септември 2009 23:24    PDF Печати Е-пошта
Македонска Православна Црковна Општина -Св. Климент Охридски- Берлин
crkva-vo-berlinДенес во организација на Македонската православна црковна општина „Св. Климент Охридски“ во Берлин, на „Осдорфер штрасе“ 16, во местото Лихтерфелде, со благослов на митрополитот на Европската Епархија, г. Пимен, беа поставени темелите на црковенот објект - Крштилница, што ќе биде составен дел на Македонската правослвна црква во Берлин.
Повеќе...
 
Вторник, 15 Септември 2009 10:42    PDF Печати Е-пошта
"Јас светот го освојувам за Македонците"
Alexander_the_Great-introЗамислата да создаде ново светско општествено уредување, каде сите народи, раси, религии и култури ќе се испреплетат во рамките на големото Македонско Царство со нов главен административен, културен, трговски, економски, верски град, според тврдењето на Хераклит и раскажувањето на Александријците, "...по плановите на своите архитекти" и, "...себеси на спомен основал голем многунаселен град... и му го даде своето име, - вели Плутарх.
Повеќе...
 
Понеделник, 31 Август 2009 14:48    PDF Печати Е-пошта
Барем во делот на одбраната, Македонија и Бугарија имаат и навестуваат светли моменти
bugarijaКабинетот на новиот бугарски Премиер Бојко Борисов, ќе продолжи да ја подржува Република Македонија за членство во НАТО и во Европската Унија. Тоа е долгорочна национална стратегија и интерес на Бугарија и ниту една влада не може да ги наруши таквите определби.
Повеќе...
 
Сабота, 01 Август 2009 20:38    PDF Печати Е-пошта
Вмро-ДПМНЕ во Велес одржа панихида за гемиџиите и паднатите вијводи
GemidziiteВо пресрет  на големиот празник Илинден денеска  во кругот на црквата во село Ораовец  во организација на ОК на ВМРО-ДПМНЕ  од Велес свештени лица од Епархијата Повардарска одржаа панихида во чест на велешкиот војвода Јован Наумов Алабакот и другите велешки војводи кои учествувале во Илинденското востание од 1903.Воедно на гробиштата во село Ораовец се одржа и панихида на најмладиот од Гемиџиите или Солунските Атентатори, Милан Арсов. 


Извор: МИА
 
Четврток, 18 Јуни 2009 14:00    PDF Печати Е-пошта
Панихида за Драган Богдановски
db7-vovedВчера на градските гробишта во Куманово, се одржа панихида за Драган Богдановски – основач и прв уредик на весникот „Македонска нација“. Чест на ветеранот и татко на ВМРО – ДПMНE Драган Богдановски му оддадоа стотина негови истомисленици, членови на потесното семејство на Богдановски, истакнати родољуби и патриоти.

Настанот беше организиран од страна на иницијативниот одбор за формирње на Здружението „Драган Богдановски“, семејството на Драган Богдановски и редакцијата на веб-порталот „Македонска нација“.


dbdb1db2db3db4db5db6db7db8
 
Недела, 16 Јуни 211 01:00    PDF Печати Е-пошта
Програмски цели на ВМРО-ДПМНЕ

grb-vmro-dpmne-1990ВМРО-ДПМНЕ ќе се бори за враќање на гордоста и достоинството на македонскиот човек, македонскиот народ и македонската држава. ВМРО-ДПМНЕ ќе работи за потполно духовно, политичко, економско и етничко обединување на распарчениот македонски народ и држава по идниот обединет Балкан (Балканска конфедерација) и обединета Европа.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Славјанка Петровска да каже дали луксузната хациенда е уште нејзина или ги крие парите од продажба

Според катастарските снимки во моментот кога Петровска вели дека го продала земјиштето, таму била ...

Историја

News image

Св. Давид цар Македонски, братот на Самоил

„На 13 јануари 1833 година во пожар настрадал манастирот Св. Јован Рилски. Монасите започнале негова...

Иселеници

News image

УЧЕСТВО НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ИЛИНДЕНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО БИТОЛА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.