Среда, 31 Јули 2019   
Во 1830-те години во Отоманската империја немало Бугари туку на пописот имало 230.000 Татари

ОТОМАНСКИ ИЗВОРИ: Во 1830-те години во Отоманската империја немало Бугари туку на пописот имало 230.000 Татари

ОТОМАНСКИ ИЗВОРИ: Во 1830-те години во Отоманската империја немало Бугари туку на пописот имало 230.000 Татари

Според пописот во Отоманската империја, во 1830-те години во рамките на ова царство немало Бугари (Voulgaros), туку имало попишано 230.000 Татари (во Европска Турција – Северна Бугарија, Добруџа, Украина, Крим).

Денес на Балканот се проценува дека има околу 6.000 етнички Татари, од кои околу 3.000 се населени во Бугарија, па останува прашањето каде исчезнале тие 97 отсто од Татарите?

Според други извори во овој период целото грчко влијание било исфрлено од Отоманската империја, поради војната со Грција и називот Вулгарос за сите неГрци бил исфрлен и се користеле национални народни имиња на народите на Балканот.

Македонците и Тракијците биле Склавинии уште од 5 век кога се ослободиле од Рим и Византија и како Склавинии го нападнале Солун и Константинопол во 610 – 650 година, пред да дојдат ТатароВулгарите, како сојузници во Мизија и Тракија.

s

https://denesen.mk/otomanski-izvori-vo-1830-te-godini-vo-otomanskata-imperija-nemalo-bugari-tuku-na-popisot-imalo-230-000-tatari/

 

На прво место

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ ПРВИОТ БРОЈ НА СТОМАТОЛОШКОТО СПИСАНИЕ „JAADE“

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ ПРВИОТ БРОЈ НА СТОМАТОЛОШКОТО СПИСАНИЕ „JAADE“ Стоматолошкото списание JAADE (Journ...

Историја

News image

ЗНАМЕТО Е СВЕТА РАБОТА

Македонското сонце изгравирано на ѕвоно во 1834 година, на коешто пишува: ☨ МАКЕДОНИА ✵- Мајстор ...

Иселеници

News image

Јавен повик од ДИК за пријава и увид во Избирачкиот список за дијаспората

Јавен повик од ДИК за пријава и увид во Избирачкиот спис...

Култура и туризам

News image

Чекори кон небото

Чекори кон небото, Виолета Сековска и други

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (8)

III ЕПИСТЕМОЛОГИЈА НА ОНОМАСТИКАТА НА ПАНОНИЈА (ДЕЛ VI) Во Делибатската пеш...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.