Коментари
Среда, 18 Јануари 2017 15:42   
ПУЧ И ТОНЧ

todorПишува Тодор ПЕТРОВ

Повеќе...
 
Среда, 18 Јануари 2017 04:30   
Вистината за Сорос

Вистината за Сорос

DzeposkiАлександар Џеповски

Повеќе...
 
Среда, 18 Јануари 2017 03:05   
Мото на опозицијата – „Власт по секоја цена - договор по секоја цена“

svekrva
Свекрва

Обидот на СДСМ со постизборен инжинеринг да ја изигра вољата на народот и со ДУИ да направи Влада можат да се предизвикаат дополнителни проблеми и тензии во земјава. Едноставно, било какво коалицирање на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, со Заев ќе биде на штета на сите. Сепак, она што вознемирува е тоа што некои како Заев без разлика на вољата на мнозинскиот народ се спремни за лични интереси  да го сменат името, идентитетот и јазикот и да му го нанесат последниот смртен удар на македонскиот народ и држава.

Повеќе...
 
Среда, 18 Јануари 2017 03:02   
Манастир „Света Богородица Пречиста“

Tihomir Karanfilov-001

Тихомир Каранфилов

„На северните падини на брдото „Врвои“ е сместен манастирот Св. Богородица, наречен од населението „Пречиста“. Местоположбата му извонредно убава. Тој е обиколен со густа дабова шума и ја гледа пред себе како на дланка целата Кичевска котлина, начичкана со мноштво села, сместени во најживописните падини на планините во Кичевско. Градот Кичево е во дното на котлината. Се гледа средниот дел на Шарскиот ланец, покриен со дебел снег и наречен Бистра планина. Отука едвај се проѕира белата глава на величествената купола на Љуботен. Особено прекрасна е сликата наутро, при изгрев на сонцето. Се гледаат снежните врвови на планините, кои облеани со сончевите зраци имаат чудесен изглед. Една нежна сосема проѕирна завеса од водените испарувања која го покрива малото поле, полека се разлева и се дига, а селата се озаруваат од сонцето и најпосле блеснуваат многубројните поточиња, кои се собираат од сите страни над Кичево и ја образуваат реката Велика.“ – пишува во својот вовед за манастирот „Св. Богородица Пречиста“  Георги Трајчев во своето дело „Манастирите во Македонија“ (Софија, 1933 г.),

Повеќе...
 
Среда, 18 Јануари 2017 03:01   
За зимскиот сон и приказната за Каурот и кубурот

mkd-188772

Ѓорѓи Поповски  

Светот очекува многу од Доналд трамп, се разбира на подобро

На досега невиденото безобразие и агресија на двата наши соседа -Албанија и Косово, македонската дипломатија реагираше онака, во европски манир, учтиво и со метафори.  Демек: не било пристојно соседите да се мешаат во нашите внатрешни работи, а тоа што МНР на Република Шќипериа (така е званичниот назив на Албанија) Дитмир Бушати не нарече со погрден израз, следејки го ставот на грчката фашизоидна политика кон нашата нација, било "недостаток на воспитување и култура"!

Повеќе...
 
Среда, 11 Јануари 2017 03:06   
Македонскиот народ никогаш нема да се откаже од своето име, историја и идентитет

svekrva
Свекрва

Грчки официјални лица често го повторуваат ставот дека Македонија е грчка. Според нив, „Македонија била, е, и ќе остане грчка.“ Иако Македонија никогаш не била грчка, овој категоричен став на Грците е само продолжување на сонот на Атина за Голема Грција (Магали Елада – 1844 – 1923 год.). Во оваа идеја и програма за создавање на голема грчка држава на Балканот и во Мала Азија е вклучена и Македонија. 

Повеќе...
 
Среда, 11 Јануари 2017 03:05   
Најголеми губитници заради слепата послушност кон центрите на моќ, можат да бидат самите Албанците

mane jakovleski 1
Манојил (Мане) Јаковлески

Македонскиот народ нема никому да прости доколку било кој ги прифати барањата на Албанските партии, трпението кај Македонците е веќе при крај.

Повеќе...
 
Среда, 11 Јануари 2017 03:04   
Ченто е симбол на Македонскиот непокор и егземплар на прав патриот како се сака своја земја

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Ченто е историја од која учиме за негативните предавници и изроди што судат Македонци од само една причина - само затоа што се Македонци и комунистите како негативци.

Повеќе...
 
Среда, 11 Јануари 2017 03:03   
Манстир Св Јован – Ветерски

Tihomir Karanfilov-001

Тихомир Каранфилов

Манастир „Св. Јован Крстител” е православен манастир во близина на село Ветерско. Се наоѓа на 25 км. северно од Велес во близина на патот кон Скопје. Не се најдени пишани извори за почетокот од постоењето на манастирот. Според карактеристиките на градбата на манастирската црква се претпостави дека нејзиното постоење датира уште од византискиот период.

Повеќе...
 
Среда, 11 Јануари 2017 03:02   
ПОСЛЕДНИТЕ ОБИДИ НА ПРЕДАВНИЧКИТЕ СДСМОВСКО СОРОСОИДНИ СТРУКТУРИ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

zoran-petrov-k
ЗОРАН ПЕТРОВ

И Покрај повеќегодишните обиди и активности на по моето скромно видување на предавничко Петоколонаката стуктура под водство на аболицираниот криминалец Зоран Заев и криминизираната негова соработничка Радмила Шеќреинска со помош на нивните слепи послушници во СДСМ-овските редови, изнесувајќи гнасни лаги и невистини со монтирани разговори со помошта на тајните странски служби а во интерес на  некои странски центри.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

ОД ШТО ТРЕБА НИЕ ДА БИДЕМЕ СПАСЕНИ? МАКЕДОНСКА ВЕРА ПРАВО-СЛАВНА, А МАКЕДОНЦИТЕ СЛОВЕСНО-ВЕЛЕНИ, СЛАВНИ СИНОВИ БОЖЈИ

Петти дел: ОД ШТО ТРЕБА НИЕ ДА БИДЕМЕ СПАСЕНИ? По Стариот ЗАВЕТ. Според ранохристијанските записи, с...

Иселеници

News image

Списанието „Искра“ од Аделаид - значајно македонско информативно гласило (16)

Едно од позначајните македонски тласила во Австралија и ...

Култура и туризам

News image

Од Божик до Богојавление шетаат лошите духови

Од 7 јануари, па се до Богојавление се некрстените денови, кога по земјата шетаат духови, лоши сили ...

Фељтон

News image

1050. години од смртта на свети Климент Охридски (11)

Илјада и педесет годишнината од смртта на свети Климент Охридски се прослави мошне...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.