Коментари
Среда, 14 Март 2018 03:02   
Ништо не е вечно

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Ништо не е вечно. Ни закон за јазици, ни Заев, ни СДСМ, па ниту Америка со пајакот Бејли. Се тоа ќе изчезне од Македонија, зависи од народот кога. 

Ние сме познати атерџии, кои секој еден може да не гази и да викаме има ли уште. Сакаме со арно и без многу покажување заби, со скриена лутина и заобиколен комрпомис да му угодиме на секој еден, да не се навреди де. 

Повеќе...
 
Среда, 14 Март 2018 03:01   
ШТО ВИ СМЕТАА СПОМЕНИЦИТЕ?

gordana-dimovska
Гордана Димовска

Секоја држава си има свое историско минато од кое новите генерации научиле нешто или избрале да тргнат напред со нови идеи, нови сили зависно од способноста и новонастанатите услови. Без разлика дали ги продолжуваат борбите или одржуваат тоа што стекнале, секое место, секој град стојат потсетници за минатите дејствија во земјата, за личности, херои, дела, артефакти. Некои велат: Колку далеку ќе можеш да стигнеш од твоите корени? Е да, навистина така, каде и да си, пак корените доволно зборуваат за потеклото, нацијата, наравите, историјата, стекнатиот менталитет. А колку далеку ќе стигнеш, од тебе зависи.

Повеќе...
 
Среда, 07 Март 2018 03:17   
Грчкиот претседател обвини дека Македонија ја краде грчката историја?

svekrva-nova
Свекрва

По повод одбележувањето на 105-годишнината од ослободувањето на градот Јанина од османлиското владеење, грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, кој присуствуваше на церемонијата, упати заканувачки пораки до Македонија. Тој качен на тенк ќе рече дека: „Ние Грците ... знаеме како да се браниме кога е потребно и против сите… Грција е мирна сила која ги почитува своите пријатели, но никогаш не се плашеше од своите непријатели, а нејзините вооружени сили се во позиција да го докажат тоа во секое време“, Упатувајќи ги заканите кон Македонија, Павлопулос вели: „Името што сакаат да го користат и кое е и во нивниот Устав е име што брутално ја фалсификува историјата и поради тоа зрачи со ирационалност, не е во согласност со меѓународното право, со Повелбата на НАТО и со европското законодавство“.

Повеќе...
 
Среда, 07 Март 2018 03:13   
На Македонија и` е потребна македонската дијаспората

mane jakovleski 1
Манојил (Мане) Јаковлески

На Македонија и` е потребна македонската дијаспората и Македонци, кои ја сакаат државата!

Повеќе...
 
Среда, 07 Март 2018 03:12   
Македонското име е повредно од НАТО и ЕУ

makedonska-nacija-logo
Македонска нација

Името Македонија има голема историска вредност и вековна традиција. Иако поради неговата величина со векови било оспорувано, тоа опстанало заради својот народ кој никогаш не се откажал од македонското име. Но тоа не биле Грците, туку Македонците. Тие верни синови на Македонија се бореле по горите и планините на својата замја и ги испишале страниците на македонската историја. Така името Македонија забележано во Библијата ги надживеа старите империи Римската, Византиската, Отоманската, а ќе ги надживее и новите империи (САД, ЕУ).

Повеќе...
 
Среда, 07 Март 2018 03:10   
Кој тоа ја мрази и негира дијаспората?

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Протестите на Македонската дијаспора се од највитално и историски гледано во најважните судбоносни моменти на Македонија.

Без финансиската инекција од преку 2,5 милијарди евра годишно, економијата и стабилноста на националната валута не може да се замисли и опстане повеќе од 6 месеци.

Повеќе...
 
Среда, 07 Март 2018 03:06   
Гледај чедо, дијаспората не нè дава, дијаспората нè брани!

gordana-dimovska
Гордана Димовска

Не постои место во светот каде не живее Македонец, па многу јасно е да се виорат македонски знамиња и кога сакаат да го искажат својот револт за одредени ситуации, кризи, неправди во Македонија, земјата во која се родиле но и земјата за која им зборуваат на своите деца.

Повеќе...
 
Среда, 07 Март 2018 03:04   
МАКЕДОНСКИ КОД

karolina-risteska
Каролина Ристеска Торонто,
Март 1, 2018 то Лето Господово

На мое големо задоволство, се надевам и ваше, на читателите, ќе биде моето пишување за овој несекојдневен предизвик: МАКЕДОНСКИ КОД - од корените на античка Македонија и развојот на писмото, ГЛАГОЛИЦАТА од која се описменуваше Балканот, Европа и Азија. Уште на самиот почеток ќе забележам според моите сознанија еден важен факт, а тоа е дека нашите Македонци биле писмени и цивилизирани луѓе уште далеку пред создавањето на глаголицата и кирилицата, а не како што тоа го прикажуваат некои наши и странски истражувачи. Тргнувајќи од направените фалсификати во самата Библија околу прикажувањето на нашиот јужен сосед како древна земја која ја нема ама баш никој запишано нити кажано од пророците и апостолите дојдов до заклучок дека коине јазикот е искористен за врвна манипулација над Македонците и Македонија со римското (Ватикан) , а подоцна и со т.н. византиско-македонско владеење.

Повеќе...
 
Среда, 28 Февруари 2018 03:05   
Смешно е да се помисли дека името Македонија преставува закана за Грција!?

svekrva
Свекрва

По повод одбележувањето на 105-годишнината од ослободувањето на градот Јанина од османлиското владеење, грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, кој присуствуваше на церемонијата, упати заканувачки пораки до Македонија. Тој качен на тенк ќе рече дека: „Ние Грците ... знаеме како да се браниме кога е потребно и против сите… Грција е мирна сила која ги почитува своите пријатели, но никогаш не се плашеше од своите непријатели, а нејзините вооружени сили се во позиција да го докажат тоа во секое време“, Упатувајќи ги заканите кон Македонија, Павлопулос вели: „Името што сакаат да го користат и кое е и во нивниот Устав е име што брутално ја фалсификува историјата и поради тоа зрачи со ирационалност, не е во согласност со меѓународното право, со Повелбата на НАТО и со европското законодавство“,

Повеќе...
 
Среда, 28 Февруари 2018 03:04   
ДА ЖИВЕЕ МАКЕДОНИЈА, САМО МАКЕДОНИЈА - ЕРГА ОМНЕС ОД ДИЈАСПОРАТА И НИШТО ДРУГО!

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Коѕиас бара да немаме име А и Б, не барем пукнавме од радост да имаме.

Ципрас и Грците ни наметнуваат ЕРГА ОМНЕС а воедно Уставот да сме го смениле.

Но дали е тоа се, кога бараат идентитет, јазик, лични карти, пасоши и кој знае уште колку стотици други услуги и корекции ќе побараат, дури ни Господ не знае.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Проект за автонимија на Македонија, Албанија, Стара Србија и Одрин од 1902 г.

Во ми­на­то­то и ма­ке­дон­ско­то и ал­бан­ско­то на­се­ле­ние додека би­ле под турска власт, се­ко­...

Историја

News image

Грчката вооружена пропаганда во Македонија - борбите во Ениџевардарското Блато

„Со спомени за боречките подвизи и за страдањата на (македонскиот народ-н.з) се полни не само планин...

Иселеници

News image

Илинден - симболот на „Обединети Македонци“ од Канада (27)

Магнетизмот на Илинден во дијаспората најсилно се доживу...

Култура и туризам

News image

МАКЕДОНИЈО - НЕ ТЕ ЗАБОРАВАМЕ

Лелеци допираат душава ми ја горат Во мислите бунтоваат со сонот се борат Татковината моли не вика...

Фељтон

News image

Александар Македонски (24)

Кога командниот брод на Александар Македонски премина на тројанскиот брег, во центар...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.