Коментари
Среда, 07 Март 2018 04:04   
МАКЕДОНСКИ КОД

karolina-risteska
Каролина Ристеска Торонто,
Март 1, 2018 то Лето Господово

На мое големо задоволство, се надевам и ваше, на читателите, ќе биде моето пишување за овој несекојдневен предизвик: МАКЕДОНСКИ КОД - од корените на античка Македонија и развојот на писмото, ГЛАГОЛИЦАТА од која се описменуваше Балканот, Европа и Азија. Уште на самиот почеток ќе забележам според моите сознанија еден важен факт, а тоа е дека нашите Македонци биле писмени и цивилизирани луѓе уште далеку пред создавањето на глаголицата и кирилицата, а не како што тоа го прикажуваат некои наши и странски истражувачи. Тргнувајќи од направените фалсификати во самата Библија околу прикажувањето на нашиот јужен сосед како древна земја која ја нема ама баш никој запишано нити кажано од пророците и апостолите дојдов до заклучок дека коине јазикот е искористен за врвна манипулација над Македонците и Македонија со римското (Ватикан) , а подоцна и со т.н. византиско-македонско владеење.

Повеќе...
 
Среда, 28 Февруари 2018 04:05   
Смешно е да се помисли дека името Македонија преставува закана за Грција!?

svekrva
Свекрва

По повод одбележувањето на 105-годишнината од ослободувањето на градот Јанина од османлиското владеење, грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, кој присуствуваше на церемонијата, упати заканувачки пораки до Македонија. Тој качен на тенк ќе рече дека: „Ние Грците ... знаеме како да се браниме кога е потребно и против сите… Грција е мирна сила која ги почитува своите пријатели, но никогаш не се плашеше од своите непријатели, а нејзините вооружени сили се во позиција да го докажат тоа во секое време“, Упатувајќи ги заканите кон Македонија, Павлопулос вели: „Името што сакаат да го користат и кое е и во нивниот Устав е име што брутално ја фалсификува историјата и поради тоа зрачи со ирационалност, не е во согласност со меѓународното право, со Повелбата на НАТО и со европското законодавство“,

Повеќе...
 
Среда, 28 Февруари 2018 04:04   
ДА ЖИВЕЕ МАКЕДОНИЈА, САМО МАКЕДОНИЈА - ЕРГА ОМНЕС ОД ДИЈАСПОРАТА И НИШТО ДРУГО!

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Коѕиас бара да немаме име А и Б, не барем пукнавме од радост да имаме.

Ципрас и Грците ни наметнуваат ЕРГА ОМНЕС а воедно Уставот да сме го смениле.

Но дали е тоа се, кога бараат идентитет, јазик, лични карти, пасоши и кој знае уште колку стотици други услуги и корекции ќе побараат, дури ни Господ не знае.

Повеќе...
 
Среда, 28 Февруари 2018 04:02   
ВЕЧНАЈА ПАМЈАТ МАКЕДОНЦИ!

ljupce-petreski

Протоереј Љупче Петрески

Се видов себеси ...      

Меѓу гробови, и мршојадци неколку горе како кружат, чиниш мрша намирисале или виделе, која

треба да се раскине, па силата да си ја зголемат, како малку да им е, а чинам и други крвожедни зверки сакаа да настрват. Од помислата морници по снагата ме полазија. Осамено се почувствував, небаре сираче невино на немилоста на зверовите крвожедни оставено. 

Се видов себеси ...

Повеќе...
 
Среда, 21 Февруари 2018 04:08   
Заев на колена пред Ципрас

zaev-cipras-180Според лиферуваните информации во електронските и печатените медиуми, поголем броj на македонски аналитичари се претпоставува дека се работи за три клучни прашања во спорот за името, и тоа: Идентитетот, јазикот и Уставот, додека Грчкиот политички естаблишмент настапил со 7 прашања во решавањето на спорот за името: Името, употребата на самото име, идентитетот, јазикот, трговската употреба, акронимите и знаците.

Повеќе...
 
Среда, 21 Февруари 2018 04:05   
Време е во ОН да настапиме под уставно име!

svekrva
Свекрва

Во почетокот на 19 век кога се создаваат балканските држави и нации, ниту еден друг народ, освен населението на територијата на Македонија, не претендирал ниту го зел македонското име. Соседите не го направиле ни по Балканските војни кога по војната со Турција анектираа делови од територијата на Македонија, ниту пак по Букурешкиот мировен договор од 1913 година, како пак ни по Првата светска војна кога конечно беше санкционирано распарчувањето на територијата на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 21 Февруари 2018 04:04   
МАКЕДОНЦИ, ИЗБКАЈТЕ ГИ НА КЛОЦИ ГЛАДНИТЕ ГЛАДИЈАТОРИ ЗА РАСИПНИШТВО

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

СДСМ да ги врати сите кредити што ги позајмува

СДСМ да ги врати сите кредити што ги позајмува. Македонскиот народ не смее да дозволи да биде изигран и да плаќа нивни глупости кои расипнички го делат меѓусебно клетите штеточници.

Повеќе...
 
Среда, 21 Февруари 2018 04:03   
Демократијата на САД ми е пример да не го давам, јас, како Мери Георгиевска името на мојата Татковина Македонија и мојот идентитет

meri-georgievska
Мери Георгиевска

Ако има позападно ориентирани од мене и мојот татко, не знам (секако дека има, но зборувам за моето потесно семејство).

Огромен дел од неговото творештво е направено во САД, а на 18 години бегал преку граница, токму за да стигне во САД, каде себеси се гледал, и воедно да избега од оние кои му се противеле на вмровските идеи кои ги носел в срце уште од средношколските години. И за жал, предаден од најдобриот пријател, бил упасен заедно со баба ми и дедо ми заради тој чин, заради љубовта кон Америка.

Повеќе...
 
Среда, 21 Февруари 2018 04:02   
ПОСЛАНИЕ ДО МАКЕДОНЦИТЕ - За името, Болниот од Брисел и Денот на Есапот

ljupce-petreski
Родољуб и свештеник Љупче Петрески

Доста беше! Не се додржува, што е многу, многу е! Не можам да молчам веќе. Ако човек молчи, тоа е исто како амин да рекол, за арно или лошо. А во ова време - невреме не бива веќе да се молчи. На душава камен, во устава пелин од помислата што ќе се случи и што слово ќе им речам на моите деца, моите внуци за предците, за јазикот, за името на татковината ни мила. Чувствувам, тешко бреме се надвиснало врз нашава грутка и дека резил голем ќе се истури, ќе  ги потопи, дворовите, сокаците, гробовите, горите, полињата со жито. Не ќе можам да живеам со срамот ако само скрснозе седам и ништо не сторам пред лошите знаменија кои наговестуваат да го изгубиме придобиеното со крвта на нашите дедовци. Зар да застанам ќе можам, со крената глава, пред могилите, во кои коските миросани на нашите предци лежат, на нашите сродници со кои посеана е оваа грутка наша? Снеможев, збрложен сум и насекиран, дотука бидува. Затоа морам одвет да си дадам пред светците, пред предците, пред живите, пред најмилите, пред осудата на времето, пред осудата на породот. Морам да си кажам што ми жежи и што ме тромози. И не можам да го задржам, сака да излезе од душава, пустото, небаре веда, сака да молсне и со силен татнеж надалеку да се чуе:

Повеќе...
 
Среда, 21 Февруари 2018 04:01   
ДАЛИ НАВИСТИНА ТОЛКУ БРГУ ЗАБОРАВИЈА ИЛИ НЕКОЈ ОДНАДВОР ИМ ЈА ИЗБРИША МЕМОРИЈАТА?

kleopatra3
Клеопатра

Помина скоро веќе една година од владеењето на оваа Марионетска власт во Република Македонија предводена од СДСМ, но членството на СДСМ сеуште не може или не сака да разбере што се случи со нивната политичка опција и дека раководството на нивната партија начисто забега од интересите на Македонскиот народ и нација и наголемо работи во интерес на сите соседни зеји и нации само не за својот народ и сопствената нација.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Освен претседателот г. Ѓорге Иванов никој на дело и отворено не му застана на патот на ова зло

Неброени се жртвите кои македонскиот народ ги положил во многувековната борба за слобода и независно...

Историја

News image

Поздрав до Член 7 од предложениот „договор“ со Грција

Диодор од Сицилија (Хеленски-ГРЧКИ историчар што живеел во првиот век п.н.е.)

Иселеници

News image

Атанас Близнаков – најголемиот донатор од македонското иселеништво (15)

Атанас Близнаков пројавил голема активност во една од зн...

Култура и туризам

News image

Светилишта во Струга: Црквата Света Петка

Култното место Света Петка е познато од дамнина. Тоа беше само обележано, но стружани редовно таму п...

Фељтон

News image

Александар Македонски (37)

Плашејќи се дека на начин што предходно го одбраа Перијците нема да успеат на земјиш...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.