Коментари
Среда, 04 Јули 2018 03:04   
Грчко – македонски односи и спорот околу името

makedonska-nacija-logo
Македонска нација

Македонското прашање во процесот на меѓународното признавање на Република Македонија повеќе од две и пол децении го привлекува вниманието на земјите од ЕУ, ОН и на пошироката светска јавност. Тоа е предизвикано од спротивставувањето на Република Грција да се признае Република Македонија под нејзиното историско и уставно име. Со тоа беа сериозно нарушени односите во овој дел на Балканот, кои се закануваа на мирот и стабилноста на овој дел од Европа. Во меѓуврем, спротивно на Уставот и законите на Македонија, потпишан е договор меѓу премиерите на двете земји, со кој македонската влада прифаќа државата да се преименува во Република Северна Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 04 Јули 2018 03:03   
Путин рече Солун е Македонски и рускиот гас ќе поминува низ Македонија

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Путин рече Солун е Македонски и рускиот гас ќе поминува низ Македонија.

Лавров рече времето ваше помина (на западот, ЕУ, НАТО и богами римокатоличкиот Ватикан) и доаѓа нашето.

Повеќе...
 
Среда, 04 Јули 2018 03:01   
Мисирков сакал да биде професор на скопскиот универзитет во слободна Македонија!

Tihomir Karanfilov-001

Подготвил: Т.Каранфилов

„Тој господин Крсте Мисирков на својот роднина му искажал во писмото желба да се врати во Македонија, поточно да дојде во Скопје штом ќе се ослободи Македонија. Сакал човекот да биде професор на скопскиот универзитет(?!). Ако е тоа вистина, а нема зошто да ме лажат, тогаш самиот заклучете каква опасност и претстои на бугарштината во овие историски времиња. Замислете си да се здружат заедно „мисирковштината" на господинот Крсте, „сепаратизмот" на Неговото Високопреосвештенство Теодосиј (Гологанов) и „автономштината" на господинот Петар Поп Арсов!“ - се вели во писмото на архимандритот Неофит, заменик на егзархискиот митрополит во Скопје испратено во 1910 година до Егзархот на Бугарската црква, Г. Г. Јосиф I Цариград

Повеќе...
 
Среда, 04 Јули 2018 03:00   
Да, мој народе жива е Македонија

karolina-risteska-2

Пишува: Каролина Ристеска

Како ја коментирате новонастанатата ситуација во Република Македонија?

Република Македонија со потпишувањето на двата договори според мене капитулира од една страна. Што значи тоа?

Тоа значи дека целите, поради кои беа насилно инсталирани од страна на Западот овие т.н. политичари во самопрогласената влада, ги остварија: обезличување и создавање на нешто ново од земјава, нешто што ќе нема допирни точки со Македонија и Македонците.

Од друга страна пак кажете ми вие, каде се видело да бришеш историски народ кој како пиреј никнува и повторно како феникс се раѓа?

Сега ние Македонците гледаме личносно со свои очи и слушаме секојдневно за новонастаната ситуација на нашето бришење како ентитет од нашата мила земја Македонија. Тие не однесоа на север!? Далеку од сржта на нашето битисување.

karolina-risteska-3

Едно ќе побарам од сите вас: најдете фрескопис во некоја црква на Балканот или во целиот свет каде ќе пишува грчко царство! Нема да најдете со гаранција. Целиот свет да го прошетате 360 степени јужно, северно, западно и источно вие грчко царство нема да најдете и крај. Тука е болката на нашиот јужен сосед.

Македонија е божја земја запишана во Библијата. Денес тоа го научија и најтврдокорните противници на нашето име Македонија, Македонец, македонски. Јасно им е дека без македонштината Грција е празна вреќа! Затоа беше овој грозоморен план далеку пред оваа новонастаната ситуација. Создаден да ја уништи нашата историска срж мислејќи дека така ќе направат комплетно наше уништување, а нивни историски успех.

Успеаа!

Најдоа луѓе по нивниот калап и мерка да ги исполнат нивните планови и желби, со други зборови да ја спасат „празната вреќа“ т.н. Грција.

karolina-risteska

Има една многу важна мудрост во Библијата: како куќа чии што темели се на песок, па при првата поплава и бура, ќе се сруши така и куќа која е изградена врз бетон ќе остане цврста на сите бури и поплави. Сега ако ме прашувате дали Македонија е куќата со цврстите темели одговорот е цврст и решителен:ДА.

Оваа новонастаната ситуација со ништо нема да ја разниша нашата историска вредност. Тоа го знаат само врвните Македонисти. Еднаш Јуџин Н. Борза напишал во неговата книга „Македон во сенката на Олимп“ - Македонците од своето формирање како држава и народ биле и се посебен етникум."

Колку и да пишуваат нова историја, колку и да уништуваат книги, колку и да ни ставаат епитети и имиња, ете и знамето ни го сменија, ние Македонците сме пиреј, пак ќе изникнеме. Ние на западот сме им трн во око да се разбереме еднаш засекогаш.

На балканот името Македонија е постаро од сите денешни новосоздадени држави и тоа е неизбришлив факт и вистина.

Мои сакани Македонци бидете храбри и запомнете дека нашата земја раѓала и јунаци и предавници но, Библијата засекогаш останува нашиот жив и вечен доказ на овој свет дека сме Македонци од Македонија и кој нема никој да успее да го уништи за век и веков.

Да, мој народе жива е Македонија. Амин.

 
Среда, 04 Јули 2018 00:53   
Кривичното гонење за делово САБОТАЖА застаруе за 20 години

1900344 686546614744013 3344629297970735298 oДимитар Апасиев

Повеќе...
 
Понеделник, 02 Јули 2018 21:51   
Опстанокот на Македонија е доведен во прашање

sotir kostovСОТИР КОСТОВ

Повеќе...
 
Среда, 27 Јуни 2018 03:05   
Ќе се роди еден нов Драган Богдановски и ќе ја продолжи борбата за Македонија

mane 5
Манојил (Мане) Јаковлески

Со прифаќањето на Тиранската платформа и Законот за употреба на јазиците, потоа со Договорот за добрососедство и ставањето потпис на договорот со Грција, со кој Македонија се преименува во Република Северна Македонија за севкупна употреба, Зоран Заев како да му даде легитимитет на Букурешкиот договор од 1913 година, со кој Македонија беше поделена.

Повеќе...
 
Среда, 27 Јуни 2018 03:04   
Македонија го губи и името и Европската иднина

svekrva1Свекрва

Одложен е датумот за преговори со ЕУ, а Заев ќе продолжи да ги распродава државните интереси.

Македонија не добива датум за отпочнување на преговори со Европската Унија оваа година, иако тоа беше најавувано од страна на премиерот Зоран Заев.

Евроатланските интеграции на Македонија не треба и не смее да бидат поврзувани со договор кој предвидува бришење на македонската држава и народ. Уште помалку промената на уставното име треба да биде предмет на изјаснување на референдум.

Откако Македонија ја изгуби европската иднина Македонскиот народ се соочува со нови уцени.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг изјави дека очекува лидерите на земјите членки на Алијансата на Самитот во јули да донесат одлука за официјално започнување на преговорите за полноправо членство на Македонија во НАТО, но приемот на земјата ќе зависи од епилогот на Договорот со Грција односно неговото прифаќање на референдум. Тој предупреди дека доколку Договорот за името не помине на референдум, тешко дека Македонија ќе добие покана за НАТО.

По потпишувањето на договорот со Грција, граѓаните на Македонија ќе треба на референдум кој ќе се одржи во септември или октомври да го прифатат или отфрлат новото договорено име Република Северна Македонија за севкупна употреба.

Тоа значи промена на Уставот и обезличување на Македонците, нешто што македонскиот народ тешко ќе го проголта.

Актуелната власт предводена од лидерот на СДСМ Зоран Заев и нивните поддржувачи ќе прават се, од уцени, заплашувања, па до разни ветувања, само за да можат да спроведат успешен референдум.

Во тој контекст е и уцената на Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг дека Македонија нема да биде примена во Алијансата доколку македонскиот народ на референдум не го прифати новото име, спротивно на сите меѓународни норми и препораките на Маѓународниот суд на правдата.

Ако на Брисел му беше толку многу да го заокружи јужното крило на НАТО со Македонија, тогаш тој ќе не примеше под уставно име, многу одамна без Грција да може да се спротивстави, особено поради нејзиниот банкрот и неможноста да го отплаќа својот долг кон кредиторите.

Очигледно е дека, овде се работи за нешто друго, планови кои подразбираат со преименување на македонскиот народ да му се одземе неговото суверено право на територијата и тука да се населат бегалците и мигрантите кои европските земји не ги сакаат.

Меѓутоа, на ова им се спротивставува мнозинството од македонскиот народ и неговиот Претседател Ѓорги Иванов, зошто никој нема право на референдум да го менува уставното име.

Нашето име ниту сме го добиле на референдум, ниту смееме да го смениме на референдум. Тоа име припаѓа на генерации пред нас и на генерации после нас.

Од друга страна македонскиот народ има негативно искуство со референдумот од 2004 година кога граѓаните требаа да се изјаснат за Законот за територијална поделба на Република Македонија, со кој се направи етничка поделба на албански и македонски „територии“.

Тогаш македонски граѓани предводени од опозицијата беа против новата територијална поделба, но тој не беше успешен бидејќи владеачката коалиција на чело со СДСМ го опструира со закани и уцени, барајќи од граѓаните да не гласаат на референдумот, со паролата „Некои прашања не заслужуваат одговор“.

Исто така, тогаш и меѓународната заедница негативно се произнесе по референдумската иницијатива.

Најгласни во тоа барањето беа САД кои два дена пред референдумот ја признаа Република Македонија под уставното име.

Сето тоа резултираше, со неуспешен референдум, иако мнозинството се искажало против новата територијална поделба. Едноставно, спречени од СДСМ и залажани со ветувањата на САД, референдумот не бил успешен поради тоа што излезноста била 26,58%, односно не бил постигнат законски потребниот процент од 51% излезеност на вкупниот број избирачи.

Денес, четиринаесет години потоа, самото поставување на референдумско прашање кое би гласело на пример „Дали го прифаќате новото име Република Северна Македонија, само земјата да влезете во НАТО и ЕУ“?

Навистина како прашање не заслужува одговор.

Очигледно е дека на актуелната марионетска влада македонскиоте национални и државни интереси ништо не им значат. Таа е решена по секоја цена да спроведе успешен референдум за да го смени името. За да не им се случи истото поради кој пропадна референдумот во 2004 година и за да се изигра вољата на народот, актуелната власт размислува за намалување на цензусот за излезност од 50 отсто и измена на Законот за референдум.

Ако се има во предвид дека власта досега го прекрши Уставот и законите на земјата со склучување на меѓународниот договор од страна на Владата, сосема е веројатно и овојпат таа да го изигра и уставниот цензус.

Инаку,, ако нема промени во Законот за најавениот референдум, на него ќе треба да излезат повеќе од 900,000 граѓани, што е половина од околу 1,800,000 гласачи, колку што беа регистрирани на последните избори. А за договорот да добие поддршка, ќе треба да има повеќе од 450,000 гласа „За“.

Затоа, доколку дојде до референдум, Јас ќе ги повикам сите мои роднини, пријатели и сите кои ме почитуваат, да го бојкотираме референдумот.

Исто така, ќе ја повикам дијаспората која има историската должност исто како 1990-та година, да апелираат кај своите роднини и пријатели во Македонија да го бојкотираат референдумот.

За Македонија се работи!

 
Среда, 27 Јуни 2018 03:02   
Ципрас, детево наденето на бајонет од грчки андарт е ваша гордост, наша тага

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Повеќе...
 
Среда, 27 Јуни 2018 03:01   
Грчко-романскиот конфликт ја дескридитира Грција пред светот!

Tihomir Karanfilov-001

Подготвил: Т.Каранфилов

На почетокот на XX век, Романија влегува во конфликт со Грцаија, поради нападите на грчката вооружена пропаганда врз македонските Власи. Сепак Романија е против автономијата на Македонија, бидејќи таа би ја спречила веројатноста за поделбата на земјата, а со тоа и возможноста за територијални остапки во Добруџа кои Букурешт ги бара од Бугарија. Имајќи ги во предвид само сопствените интереси, а не и на македонските Власи, Македонија за Романците била само монета за поткусурување. По освојувањето на бугарска Добруџа, интересот на Романија за своите Влашки браќа во Македонија, кои беше поделена меѓу Грција, Бугарија и Србија се намали, речиси исчезна.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Историја

News image

140 години од МАКЕДОНСКОТО ВОСТАНИЕ во Кресна, Пиринска Македонија!

Печатот на Главниот штаб на МАКЕДОНСКОТО востание, на кој убаво се чита им...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (15)

Семејното дрво на Атанасовски е интересно со своите личнос...

Култура и туризам

News image

Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (13)

ВОВЕДУВАЊЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ВО ХРАМОТ

Фељтон

News image

Александар Македонски (54)

Овде, во Опис, на најблиската точка до Вавилон и на линијата за комуницирање со Запа...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.