Иселеници и Регион
Петок, 18 Август 2017 06:41   
Македонските симболи вечно ќе се веат на сите Македонски собири во Канада!

14Одговор од Македонската заедница во Канада до моменталната Влада на Македонија и Грчкото МНР

Македонските симболи забранети со Лисабонската декларација вечно ќе се веат на сите Македонски собири во Канада!

Повеќе...
 
Среда, 16 Август 2017 03:03   
Во Версај – седиштето на француските кралеви (3)

versaj3-1-180Ја напуштивме Богородичната црква, и продолживме да шетаме низ Париз. Се упативме да го разгледаме уште и Версај. Патувавме десетина километри до Версај, познатото седиште на фран­цус­ките кралеви. Плени огромниот дворец изграден во минатите векови од француските монарси. Пред дворецот има ограден простран двор поплочен со спе­цијална калдрма, кој  некогаш служел за смот­ра на војската, односно на кралската гарда.

Повеќе...
 
Среда, 16 Август 2017 03:01   
Весникот „Демократ“ од Вроцлав – глас на прогонетите Македонци (4)

demokrat4-1-180

Први меѓу емигрантите од Грција во Полска беа децата-бегалци-прогонетите, а со нив по некоја жена или мома кои имаа улога на воспитувачки. Уште со доаѓањето во новата непозната  татковина,тие се населија во Солице Здруј, Лондек Здруј, во Згожелец, а од таму беа префрлени во Вроцлав, Легница, Свидница, Шчечнн и други места.

Повеќе...
 
Среда, 09 Август 2017 03:04   
Јубилеен десетти Натпревар по рецитирање во НЈВ

jubileen-deseti-natprevar-po-recitiranje-180Во организација на Македонскиот Просветно Училишен Одбор на НЈВ, во  Сиднеј по десети  пат се одржа Натпреварот по рецитирање на македонски јазик за учениците од основните училишта. И оваа година, традиционално, домаќин беше Основното училиште во Карлтон.

Повеќе...
 
Среда, 09 Август 2017 03:03   
Информативните гласила на Македонците во источно-европските земји (3)

ie3-1-180Ce претпоставува дека бројот на политичките емигранти од Егејска Македопнја претежно населенн во Букурешт во 1949 година бил околу 6—7.000 од кои 3.000 Македонци и тие претежно бнле населепи во Бостошан, Флорика, Питешти, Хинедоара, Блаила, Галац, Валчеле, Брашов, Клуж, Орадија, Фалтичени, како и во детските домови Сипаја, Тулгеш, Орадија, Блаж, Палтениш и Трговиште.

Повеќе...
 
Среда, 09 Август 2017 03:00   
Пред Ајфеловата кула – „Дамата на Париз“ (2)

france2-1-180Без Ајфеловата кула Париз и не може да се за­мисли. Ајфеловата кула му припаѓа на Париз. Таа е негов бренд, негова атракција и знак. Понекаде сè уш­те се слушаат протести дека таа ја за­гро­зува сликата на градот. Позната е онаа анегдота за човекот кој не можел да ја поднесе Ајфеловата ку­ла и, само затоа, секој ден се качувал на неа зашто ку­лата е единственото место во Париз од кое не се гле­да Ајфеловата кула.

Повеќе...
 
Среда, 02 Август 2017 03:04   
Списанието „Македонче“ од Букурешт – прво македонско гласило (2)

katin-mip-180Македонската емиграција, заедно со грчката, живееше и дејствуваше во рамките на сите организирани форми што ги реализираше Комунистичката партија на Грција, чие раководство и мнозинството од членовите, по поразот на ДАГ беа принудени да емигрираат. Партијата и натаму за емиграцијата претставуваше главна политичка раководна и идеолошка сила, а за сплотување на сета емиграција околу себе и за реализирање на своите програмски цели, формира разни политички и масовни организации и стручни служби со централни раководства и нивни дисперзирани тела во секоја земја одделно.

Повеќе...
 
Среда, 02 Август 2017 03:03   
Не прифаќаме потпишување на самоуништувачки Договор со Бугарија

ilindenska-sredba-vo-sidnej-180По повод македонскиот национален празник Илинден, најсветлиот датум на македонската историја, Литературното друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј одржа Илинденска средба на 28 јули во просториите на својата Библиотека во Анклиф (Сиднеј).

Повеќе...
 
Среда, 02 Август 2017 03:01   
Во престолнината Париз – „Градот на светлината, љубовта ...“ (1)

francija1-180Франција, е демократска држава која се простира во Западна Европа.  По површина e најголема во Европската унија, а по бројот на население е на второ место Земјата е составена од збир на прекуморски острови и територии лоцирани на други континенти.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јули 2017 03:03   
Библиотеката во Мил Парк го одржа деветтиот по ред Саем на книгата наречен Booklovers festival

Booklovers-festival-1-180На овој фестивал свои дела претставија 39 автори меѓу кои беше поканета и Гордана Димовска, претседателката на литературното друштво “Кочо Рацин“ Мелбурн. Присутни беа и членовите на оваа Асоцијација, Христијана Марковска, Љупчо Столески, Стеван и Зора Ацески, а изложбата ја посетија и Никола Ставрески (од вебпорталот Фаланга), Нургул Озсој и други посетители и автори од разни националности.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ЉУБОВТА КОН ОКУПИРАНИОТ РОДЕН КРАЈ НЕ Е ИРЕДЕНТИЗАМ!

ЉУБОВТА КОН ОКУПИРАНИОТ РОДЕН КРАЈ НЕ Е ИРЕДЕНТИЗАМ! Пишува Тодор ПЕТРОВ

Историја

News image

Составот и карактерот на Карнегиевата Комисија

Во почетокот д`Естурнел наведува кој се` е консултиран од останатите членови на Фондацијата при испр...

Иселеници

News image

Македонските симболи вечно ќе се веат на сите Македонски собири во Канада!

Одговор од Македонската заедница во Канада до моменталната...

Култура и туризам

News image

Охридска книжевна школа

Најстарата средновековна македонска книжевна школа е Охридската книжевна школа формирана во 886 годи...

Фељтон

News image

Сотир Митрев и неговата хуманост и донаторство за Македонија (3)

Сотир Митрев беше голем родољуб, човекољубец, хуманист и активист. Уште како млад ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.