Иселеници и Регион
Среда, 26 Април 2017 03:02   
Чествување на свети Методиј во Германија- столбот на Европската Унија (1)

germanija1-180Беше утро кога авионот од Скопје се крена во висините и се насочи кон северозапад, кон Франкфурт на Мајна, мет­ро­полата со еден од најголемите аеродроми во светот. Но, Фракфурт е познат по тоа што е стар царски град во кој се крунисани германските цареви и кра­леви; тоа е место каде заседавал првиот гер­мански пар­ламент; град на познатиот поет Гете; град на стари цр­кви и мо­дер­ни зданија; град на банки и осигу­ри­тел­ни компании; светски центар за одржување на сае­ми и други ма­нифестации; меѓународен бизнис цен­тар..

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 03:01   
Радио – часовите во Австралија – афирматори на македонскиот народ и Македонија (30)

internet-radio-180

Од 1985 година на Македонскиот радио час координатор, уредник и водител започна да биде Зага Добросавлева. Тој започна да се емитува четири пати неделно во траење од 45 минути и тоа: вторник од 7,30 до 8,15, среда од 22,15 до 23, петок од 7,30 до 8.15 и сабота од 22,15 до 23,00 часот, на Етничкото радио 2 ЕА. Овој радио-час обилуваше оо разновидни емисии од општественото и културното живеење во македонската колонија, потоа започна да емитува вести, репортажи, спортски информации, а преземаше телефонски и сателитски директни преноси од Македонското радио, особено од фудбалските натпревари на Вардар во Скопје.

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2017 03:46   
Тодор Радевски

todor-radevski-180Тодор Радевски (? - 23.03.2016), познат како Тоде или Тодорче, е македонски патриот, член на ДООМ, ВМРО/ДПМНЕ и член на комитетот Методија Андонов Чентово Гетеборг од 21-3-1991 г.

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2017 03:33   
Во Албанија живеат Македонци

vo-albanija-ziveat-makedonci-180„Илинден“: Тирана ја потврди реалноста - во Албанија живеат Македонци, а не Бугари

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2017 03:01   
На песочните плажи и топлото сонце во Сегул де Калафел (5)

spanija6-1-180Сегур де Калафел е мирно гратче во Шпанија. Се наоѓа на крајбрежјето на Медитеранското (Средоземно) Море во покраината Каталонија, на растојание од педесетина километри јужно од Барселона, а четириесетина киломтри од Тарагона. Тоа е дел од Каталонија која автономна заедница на Шпанија и е составена од четири покраини:Барселона, Жирона, Љејда и Тарагона. Главен и најголем град на оваа област е Барселона, втор најголем град во Шпанија и средиште на една од најголемите метрополитенски области во Европа. Каталонија се граничи со Франција и Андора на север, Средоземното Море на исток и шпанските региони Арагон и Валенсија на запад и на југ соодветно.

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2017 03:00   
Македонски радио – часовите - дел од етничката програма на Австралија (29)

radio29-180

Во 1977 година на државната етничка радиостаница ЗЕА, а во рамките на Југословенскиот радио-час, односно Австралиско-југословенската добротворна заадница, чиј претседател беше Борис Трајков, започна емисијата на македонски јазик. Потоа овој радио-час работеше како Македонска радио-програма, чиј координатор беа Маргарита Василева, која ја уредташе и водеше програмата заедно со Виолета Јовановска, Борис Трајков, Златко Блаер и други.

Повеќе...
 
Среда, 12 Април 2017 03:02   
Првите македонски радио часови на прттиот континент (28)

radio-zabava-180

Првиот македонски радио-час во Австралија и прв во ди-ајопората е радио-часот во Перт. Имено, веднаш по печатењето на првиот весник на македонски јазик во 1946 година, гласилото „Македонска искра“; во почетокот на 1947 година се воведе македонски радио-час. Програмата се емитуваше на државната радиостаница 6 КУ. од локален карактер, секоја втора среда со почеток во 19 часот и десет минути.

Повеќе...
 
Среда, 12 Април 2017 03:01   
Во Мадрид – шпанската престолнина и финансиски центар на Пиринејскиот Полуостров (4)

spanija4-1-180Мадрид е престолнина на Шпанија. Во него, само во централното подрачје  живеат над три милиони жители, додека, пак, тој со урбаниот дел и предградијата брои повеќе од 6 милиони жители. Затоа се смета дека Мадрид е трета најнаселена општина во Европската унија, по Париз и Лондон, а трет по големина по Лондон и Берлин.

Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2017 03:27   
Импонзантна „Македонска Трпеза“ во Сиднеј

makedonska-trpeza-sidnej-1-180Во организација на Редакцијата на Македонскиот телефонски именик, на 31-ви март, во свечената сала “Conca D’Oro”, во Сиднеј, по 24-ти пат се одржа традиционалната вечер  на македонските бизнисмени и професионалци, наречена „Македонска трпеза“.  Покрај многубројните гости, присутен на вечерата беше и Амбасадорот на Република Македонија во Австралија Господинот Веле Трпевски, како и генералниот конзул на Република Македонија во Канбера, Господинот Драган Богдановски.

Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2017 03:23   
Разговор со повод: СТЕФО НАНЦУ и театарската престава „ИЗНЕНАДУВАЧКА ЗАБАВА“

stevo-nancu-180Разговараме со Стефо Нанцу, драматург и режисер, за неговата најнова театарска престава „Изненадувача забава“ која на сцена ја поставува Австралиско македонскиот театар од Сиднеј. Инаку Стефо е еден од најпознатите, спрема творештвото што досега го има остварено, и најплоднотворен театарски работник во Австралија кој зад себе има напишано над четириесет пиеси кои исто ги има режирано, а и повеќе улоги има толкувано во истите. Неговите драми се имаат изведувано на сите континенти во светот и повеќе пати добивал и интернационални награди за театарска уметност.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МПЗ “АНДОН ЛАЗОВ ЈАНЕВ ЌОСЕТО“

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МПЗ “А...

Историја

News image

Српска пропаганда во Македонија

Српската пропаганда е разгранет систем за ширење на српското национално чувство, култура, јазик, иде...

Иселеници

News image

Солунските атентари и нивната улога за ослободување на Македонија (5)

По 29 април 1903 година друг еден настан ја возбудил Макед...

Култура и туризам

News image

Како се изнесуваше македонското културно наследство за време на Првата светска војна (1)

Научната експедиција во Македонија и Поморавија за време Првата светска војна е проект на началникот...

Фељтон

News image

Александар Македонски (2)

Сакаме да ги информираме читателите на „Македонска нација“ дека продолженијата „Алек...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.