Иселеници и Регион
Среда, 14 Ноември 2018 03:02   
Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (19)

dzordz19-1-180Еден од најуспешните и најистакнати бизнисмени во македонската дијаспора во светот е господинот Јосиф Атанасовски. Тој е роден на 14.09 1948 година во Марул. Учел во Марул и Прилеп, за потоа, на 21 март 1967 година, патиштата да го однесат во САД. Јосиф е постар брат на Ѓорѓија – Џорџ Атанасоски. Јосиф и Џорџ се сопственици на фабриката „Мајкрофлекс“ во Ормонд Биич и, заеднички постигнуваат видни резултати во бизнисот

Повеќе...
 
Среда, 14 Ноември 2018 03:00   
Стив Пљакас и неговата посветеност на Античка Македонија (4)

pljakas4-1-180Стив Пљакас рече дека едно утро отишле да го посетат Мир од Ханза. Средбата била закажана околу девет и пол часот. Мир од Ханза бил вистински господин, кој е и богат. Му кажале дека се Македонци, а тој им рекол дека е потомок на Александар Македонски. Имале двочасовна средба, на која.разговарале за многу работи, вклучувајќи ги и муслиманите во Македонија

Повеќе...
 
Среда, 14 Ноември 2018 03:00   
Стив Пљакас и неговата посветеност на Античка Македонија (4)

pljakas4-1-180Стив Пљакас рече дека едно утро отишле да го посетат Мир од Ханза. Средбата била закажана околу девет и пол часот. Мир од Ханза бил вистински господин, кој е и богат. Му кажале дека се Македонци, а тој им рекол дека е потомок на Александар Македонски. Имале двочасовна средба, на која.разговарале за многу работи, вклучувајќи ги и муслиманите во Македонија

Повеќе...
 
Недела, 11 Ноември 2018 20:40   
Нашинец во Америка ја бојосал фасадата од куќата во боите на македонското знаме
alt
Нашинец во Америка ја бојосал фасадата од куќата во боите на македонското знаме: Корените не се забораваат
Повеќе...
 
Среда, 07 Ноември 2018 03:44   
Претставници на македонската дијаспора во Франција писмено се обратија до пратеничката Лилјана Танги

francija-180Претставници на македонската дијаспора во Франција писмено се обратија до пратеничката Лилјана Танги  член на Француско-македонската група за пријателство во  Француското Национално собрание

Повеќе...
 
Среда, 07 Ноември 2018 03:41   
ОМД: Ултимативните договори и уставните интервенции не се начин на политичко помирување

ustavni-intervencii-180Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД), децидно ги отфрла уставните амандмани произлезени од Преспанскиот Договор и најостро го осудува незаконското разнебитување на македонскиот устав и држава. 

Повеќе...
 
Среда, 07 Ноември 2018 03:05   
Стив Пљакас и неговата посветеност на Античка Македонија (3)

pljakas3-1-180Стив Пљакас иформира дека на влезот во долината Калеш ги чекаше извонредна природна убавина. Изобилство реки што течат и исчезнуваат, овошни градини – главно кајсии, сливи и грозје. Во вегетацијата преовладуваат мали парцели, почва поредени во планинскиот масив на кој расте свеж зеленчук. Во регионот има две жетви годишно на иста почва. Но, и покрај тоа, опстанокот не им е сигурен, бидејќи недостасува земја погодна за обработување

Повеќе...
 
Среда, 07 Ноември 2018 03:00   
Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (18)

dzordz18-1-180Компанијата „Мајкрофлекс“ АД (Microflex Inc) е во сопственост на браќата Јосиф и Џорџ Атанасоски.. Таа е основана во Њухејвн, Конектикат, во 1975 година, а де е а денес е во Ормонд Биич на Флорида. Таа е светски провајдер на висококвалитетни флексибилни метални производи за сервисирање на автомобилската и петрохемиската индустрија и индустриите за производство на електрична енергија. Компанијата „Мајкрофлекс“ е способна да дизајнира и произведува сопствена опрема за тестирање и да одржува цврсти, деловни односи со локалните лаборатории.

Повеќе...
 
Среда, 31 Октомври 2018 03:02   
Стив Пљакас и неговата посветеност на Античка Македонија (2)

stiv-pljakas-1-180Во повеќе продолженија во порталот „Македонска нација“ ќе се обидовме да   ја претставиме посветеноста на античка Македонија на еден од најистакнатите Македонци на северноамериканскиот континент бизнисменот Стив Пљакас, кој е роден во егејска Македонија, а живее во Канада. Преку неговото монографско дело на англиски и македонски јазик, насловено како „Стив Пљакас“ од авторот на овие редови, Славе Катин, а во издание на Издавачката куќа „Македонска искра“ од Скопје, во 2017 година, читателите ќе бидат запознати со бројни аргументи и факти за делото на Стив Пљакас како бранител на вистината за античка Македонија

Повеќе...
 
Среда, 31 Октомври 2018 03:01   
Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (17)

dzordz17-1-180Познати е дека богатите Американци не случајно ја одбрале Флорида, една од американскати убавици, каде живеат претежно во есен и зима. Одличната инфраструктура, поврзаноста со главните и споредни сообраќајници патувањето  низ Флорида го прават пријатно и интересно. Флорида е сојузна држава на САД, на полуостровот Флорида, помеѓу Атлантскиот Океан и Мексиканскиот Голф (Залив), чиј главен град е Телахаси, но се чини Мајами е најзначајниот град. Флорида е пространа рамница, со песочни брегови и суптропска клима, со многу благи зими и жешки лета

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Да донесеме уште поголема победа за Македонија на 5-ти мај

Игор Здравковски, Претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Велес: Да издржиме сите заедно и да донесеме ушт...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Маноил Мане Јаковлевски (1)

Македонија, мојот копнеж – Маноил Мане Јаковлевски (1)

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (22)

ОСВЕТУВАЊЕ НА ЦРКВИТЕ  „РАЃАЊЕ НА СВ. БОГОРОДИЦА“ В...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (19)

ЕСМИНИ ТУРНЕИ НА МУЗИЧКИТЕ СЦЕНИ ШИРУМ СВЕТОТ

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (5)

АРХЕОЛОШКИОТ ЛОКАЛИТЕТ „ЦЕРЈЕ“ КАЈ СЕЛОТО ГОВРЛЕВО, СКОПСКО И ЛОКАЛИТЕТОТ „КОКИНО“...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.