Иселеници и Регион
Среда, 02 Август 2017 03:03   
Не прифаќаме потпишување на самоуништувачки Договор со Бугарија

ilindenska-sredba-vo-sidnej-180По повод македонскиот национален празник Илинден, најсветлиот датум на македонската историја, Литературното друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј одржа Илинденска средба на 28 јули во просториите на својата Библиотека во Анклиф (Сиднеј).

Повеќе...
 
Среда, 02 Август 2017 03:01   
Во престолнината Париз – „Градот на светлината, љубовта ...“ (1)

francija1-180Франција, е демократска држава која се простира во Западна Европа.  По површина e најголема во Европската унија, а по бројот на население е на второ место Земјата е составена од збир на прекуморски острови и територии лоцирани на други континенти.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јули 2017 03:03   
Библиотеката во Мил Парк го одржа деветтиот по ред Саем на книгата наречен Booklovers festival

Booklovers-festival-1-180На овој фестивал свои дела претставија 39 автори меѓу кои беше поканета и Гордана Димовска, претседателката на литературното друштво “Кочо Рацин“ Мелбурн. Присутни беа и членовите на оваа Асоцијација, Христијана Марковска, Љупчо Столески, Стеван и Зора Ацески, а изложбата ја посетија и Никола Ставрески (од вебпорталот Фаланга), Нургул Озсој и други посетители и автори од разни националности.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јули 2017 03:02   
Прогонетите Македонци од Егејот во источно-европските земји (1)

makedoncite-od-egejot-1-180По поразот на Демократската армија на Грција (ДАГ) во август 1949 година еден дел од нејзините сили се префрли во Југославија, а друг дел во Албанија, од каде што се изврши распоред за префрлување во поранешните источно-европските земји и тогашниот Советски Сојуз. Пред тоа, пролетта 1948 година беа евакуирани и околу 28.000 голоноги дечиња од селата на слободната територија во егејскиот дел на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јули 2017 03:01   
Од Будим до Пешта со весникот „Македонски извор“ (7)

budimpesta7-180Во Будимпешта се сретнавме со главниот уредник на весникот „Македонски извор“, Коста Андреов, кој беше присутен на прес-конференцијата на Меѓународниот симпозиум „Улогата на црквите во новите општества“. Тој нè информира за животот и активностите на Македонците во Унгарија, како и за значајното информативно гласило „Македонски извор“.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2017 03:02   
Радио емисии на македонски јазик во Европа и Европската унија (12)

evropa-mapa-180Воведувањето радио програма на македонски јазик во Европа започна во мај 1944 година, кога првпат на Радиостаницата „Слободна Југославија" од Мосkва се слушна македонскиот збор. Емисиите на оваа Радиостаница се емитуваа два до три пати дневно по петнаесет минути. Уредник и водител беше македонскиот истакнат артист Илија Џувалековски.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2017 03:01   
Меѓународниот симпозиум „Улогата на црквите во новите општества“ одржан во Будимпешта (6)

ungarija6-1-180Во Будимпешта, градот на Дунав, живеат околу два милиона жители и градот располага со исклучително богата и разновидна туристичка понуда. Во Будимпешта  има голем број ресторани, хотели и други угос­ти­тел­ски објекти во кои можат да се задоволат вкусовите на сите категории гости. Ис­­клучително богата е и културната забава. Токму за­­тоа, не е воопшто случајно што последниве не­кол­­­ку години Будимпешта прераснува во вис­тин­ска ту­­ристичка мека за посетителите од бившите со­ци­ја­­листички европски земји, но не само за нив, туку и за голем број туристи и вљубеници во убавината на Унгарија.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2017 03:37   
Свечено и масовно одбележан патрониот празник на Охридското друштво

ohridsko-socijalno-drustvo-1-180Едно од најактивните роднокрајни друштва во Мелбурн, во државата Викторија, Охридското социјално друштво „Св. Наум Охридски Чудотворец“, многу свечено, масовно и достоинствено го одбележа денот на својот патрон, и познатиот духовен македонски празник.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2017 03:02   
„Македонски глас“ прво гласило на МПЦ „Света Тројца“ од Минхен (11)

MPC-OAМакедонската православна црква – Охридкса архиепископија (МПЦ-ОА) игра значајна улога во опфаќањето и сплотеноста на Македонците во Европската унија. По обновувањето на самостојноста на Охридската архиепископија во 1958 година и на автокефалноста во 1967 година, МПЦ направи силен пробив меѓу бројното македонско иселеништво од сите делови на Македонија во прекуокеанските земји САД, Канада и Австралија, како и меѓу Македонците во денешната Европска унија и во други земји.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2017 03:00   
Унгарија - земја на различна фолклорна традиција и изразена архитектура (5)

ungarija4-1-180Кога се пишува за Унгарија, меѓу другото, треба да се каже декакултурата во ова земја има свој специфичен стил, богат со различни елементи и стилови. Поради богатата  историја, унгарската култура има значајна фолклорна традиција изразена во архитектурата, начинот на животот, поезијата, литературата и сликарството. Унгарската музика е мошне богата, почнувајќи од класичната до унгарската ромска музика и танци. Исто така, литературата е многу богата и шаренолика со голем број автори меѓу кои има и светски познати писатели и поети.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МПЗ “АНДОН ЛАЗОВ ЈАНЕВ ЌОСЕТО“

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МПЗ “А...

Историја

News image

Српска пропаганда во Македонија

Српската пропаганда е разгранет систем за ширење на српското национално чувство, култура, јазик, иде...

Иселеници

News image

Солунските атентари и нивната улога за ослободување на Македонија (5)

По 29 април 1903 година друг еден настан ја возбудил Макед...

Култура и туризам

News image

Како се изнесуваше македонското културно наследство за време на Првата светска војна (1)

Научната експедиција во Македонија и Поморавија за време Првата светска војна е проект на началникот...

Фељтон

News image

Александар Македонски (2)

Сакаме да ги информираме читателите на „Македонска нација“ дека продолженијата „Алек...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.