Иселеници и Регион
Среда, 07 Ноември 2018 03:00   
Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (18)

dzordz18-1-180Компанијата „Мајкрофлекс“ АД (Microflex Inc) е во сопственост на браќата Јосиф и Џорџ Атанасоски.. Таа е основана во Њухејвн, Конектикат, во 1975 година, а де е а денес е во Ормонд Биич на Флорида. Таа е светски провајдер на висококвалитетни флексибилни метални производи за сервисирање на автомобилската и петрохемиската индустрија и индустриите за производство на електрична енергија. Компанијата „Мајкрофлекс“ е способна да дизајнира и произведува сопствена опрема за тестирање и да одржува цврсти, деловни односи со локалните лаборатории.

Повеќе...
 
Среда, 31 Октомври 2018 03:02   
Стив Пљакас и неговата посветеност на Античка Македонија (2)

stiv-pljakas-1-180Во повеќе продолженија во порталот „Македонска нација“ ќе се обидовме да   ја претставиме посветеноста на античка Македонија на еден од најистакнатите Македонци на северноамериканскиот континент бизнисменот Стив Пљакас, кој е роден во егејска Македонија, а живее во Канада. Преку неговото монографско дело на англиски и македонски јазик, насловено како „Стив Пљакас“ од авторот на овие редови, Славе Катин, а во издание на Издавачката куќа „Македонска искра“ од Скопје, во 2017 година, читателите ќе бидат запознати со бројни аргументи и факти за делото на Стив Пљакас како бранител на вистината за античка Македонија

Повеќе...
 
Среда, 31 Октомври 2018 03:01   
Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (17)

dzordz17-1-180Познати е дека богатите Американци не случајно ја одбрале Флорида, една од американскати убавици, каде живеат претежно во есен и зима. Одличната инфраструктура, поврзаноста со главните и споредни сообраќајници патувањето  низ Флорида го прават пријатно и интересно. Флорида е сојузна држава на САД, на полуостровот Флорида, помеѓу Атлантскиот Океан и Мексиканскиот Голф (Залив), чиј главен град е Телахаси, но се чини Мајами е најзначајниот град. Флорида е пространа рамница, со песочни брегови и суптропска клима, со многу благи зими и жешки лета

Повеќе...
 
Вторник, 30 Октомври 2018 23:45   
На едно место спој на традиција, фолклор, уметност, литература и култура

Macedonian food festival 2018 1На едно место спој на традиција, фолклор, уметност, литература и култура

Повеќе...
 
Понеделник, 29 Октомври 2018 10:13   
Ударот е голем, шокот исто така , ама во “најтешките моменти се наоѓат јунаците”

44Соопштение на Глобалната Македонска Дијаспора

Повеќе...
 
Среда, 24 Октомври 2018 12:50   
Сиднеј: 40-годишниот јубилеј на „Григор Прличев“ одбележан со новото литературно дело „Ѕуница“

dzunica1-180Антологијата „Ѕуница“ е отпечатена по повод 40-годишниот јубилеј, на Друштвото „Григор Прличев“ од Сиднеј, Австралија, кое е формирано на 31 март 1978 година  и е една од најзначајните и долговечни културни асоцијации на македонствување во светот. Тоа има за цел да ги зближи и соедини македонските доселеници во Австралија, кои потекнуваат од сите делови на Македонија и кои активно создаваат литературни творби

Повеќе...
 
Среда, 24 Октомври 2018 12:35   
Стив Пљакас и неговата посветеност на Античка Македонија (1)

stiv-pljakas-180Според книгата на Канаѓанецот Џон Тобе „Народот Ханза”, во уставот на таа хималајска држава пишува дека Калешите се потомци на Александар Македонски и неговите генерали. Знамето им е црвено, со златно сонце со осум зраци. Во поново време прифатиле исламска религија, но си ги чуваат своите стари традиции. Стив Пљакас и Мајкл А. Димитри на патувањето во Пакистан наишле на интересна симболика – сонце и розета од цвеќето здравец. Инаку, цвеќето здравец се наоѓа во кругот во средината на сонцето на златниот ковчег од Кутлеш (Вергина - Палатица) и е придружен елемент, речиси, насекаде во Македонија заедно со сонцата

Повеќе...
 
Среда, 24 Октомври 2018 02:00   
Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (16)

dzordz16-1-180САД, втората татковина на Ѓорѓија-Џорџ Атанасоски имаат бурна и богата историја од своето формирање па до ден-денес. Aмерика отсекогаш била „ветена земја“ за Европејците, односно народите од другата страна на океанот. Тие се населувале на тој богат и по многу нешта карактеристичен континент од почетокот на освојувањето па до денес. Инаку, Њујорк е „првата љубов во САД“ на Атанасоски е велеград кој се развил на утоката на реката Хадсон и на бреговите на заливот кој го затвора островот Лонг Ајланд.

Повеќе...
 
Среда, 17 Октомври 2018 02:02   
Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (15)

dzordz15-1-180Семејното дрво на Атанасовски е интересно со своите личности од дедо прадедо до денешни дни со семејството на Џорџ, неговиот брат Јосиф и сестраму  Виолета. Инаку, бизнисмени како Јосиф и Џорџ Атанасоски одат чекор пред другите, наместо тие, времето трча по нив и затоа во својата средина имаат статус на „биг-босови“. Синот на Џорџ-Никола, пак,  е вистинска замена во бизнисот. Тој како и татко му е растргнат и живее во двете татковини, во САД и во Република Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 17 Октомври 2018 02:01   
Ѓорѓи Нано – еден од првите македонски доселеници во Австралија

gorgi-nano-1-180Ѓорѓи Нано дошол во Австралија една година пред Канбера да стане престолнина во Австралија, во 1927 година, кога и  се доселила првата група Македонци од Леринско и од Костурско. Тој е е основоположник и донатор на МПЦ „Свети Пророк Илија“ во Квинбијан и има најмногу заслуги за купувањето на храмот во кој тој и неговото семејство посветиле многу време, труд и средства во текот на изминатиот период

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Американски весник во 1914 известува за одржана литургија на Македонски во чест на Кирил и Методиј

Американски весник во 1914 известува за одржана литургија на Македонски во чест на Кирил и Методиј...

Иселеници

News image

СЕЌАВАЊА

Навираат, но не носат светлина во денот Тие овенуваат, ис...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (27)

НОМИНАЦИЈА ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР НА ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (13)

ПРАИСТОТИСКИОТ РАЗВОЈ НА ДРЕВНИТЕ МАКЕДОНЦИ И ЕОЛЦИ – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.