Иселеници и Регион
Среда, 19 Септември 2018 03:05   
Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (11)

dzordz11-1-180По осамостојувањето на Република Македонија, господинот Атанасоски активно се вклучи во македонската политичка сцена, а на меѓународен план е еден од најголемите борци за зачувување и негување на националните интереси на Македонците во земјава и во светот. Во 1999 година Ѓорѓија-Џорџ Атанасоски се кандидира за претседател на Република Македонија, со желба, доколку ја добие довербата на граѓаните, да ја унапреди демократијата во земјата, да промовира економски систем базиран на принципите на слободен пазар

Повеќе...
 
Среда, 19 Септември 2018 03:03   
Тоде Кабровски – македонскиот активист и просветител од Сиднеј

tode-kambovski-180Тоде Кабровски, кој долго беше  душата на Македонскиот просветно-училиштен одбор за Нов Јужен Велс кој со успех започнал да работи од 1978 година. Тој е еден од значајните активисти во духовната и културната дејност во Сиднеј, Нов Јужен Велс и пошироко во Австралија

Повеќе...
 
Среда, 12 Септември 2018 03:02   
Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (10)

dzordz10-1-180Ѓорѓија-Џорџ Атанасоски го започна своето образование  во основното училиште „Велјан Новачески“ во Марул, од каде го продолжил своето образовани во Прилеп и го отвори патот на иднината. Неговото родно место е дел од археолошките наоѓалишта под име Павла чука и Стибера. Тој е денеска е еден од најуспешните македонски бизнисмени во САД и во светот

Повеќе...
 
Среда, 12 Септември 2018 03:01   
Кире Циревски – активист и новинар во Македонската заедница во Сиднеј

kire-carevski-180Кире Циревски извршувал повеќе значајни функции во црквата „Света Петка“, меѓу кои претседател, потпретседател, секретар, благајник и е голем активист во целокупното живеење во македонската заедница во Сиднеј. Тој  како новинар го водел етничкиот радиочас на радиото 2 НБЦ, го уредувал и издавал весникот „Македонски весник“, бил редовен дописник на неколку дневни весници, меѓу кои и “Нова Македонија“ и на списанија во Македонија

Повеќе...
 
Среда, 05 Септември 2018 03:02   
Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (9)

dzordz9-1-180Селото Марул е типично пелагониско македонско село, со куќи изградени од камен и кал, со отворени дворови и со поголемо растојание од куќа до куќа. Црквата во Марул, пак, која остава силен впечаток и се понесуваат убави спомени, го носи името Раѓањето на Света Богородица. Затоа на 21 септември (гроздобер) секоја година доаѓаат голем број верници по потекло од селото Марул

Повеќе...
 
Среда, 05 Септември 2018 03:00   
Џим Томев – познат македонски интелектуалец во Австралија

jim-tomev-180Кога се пишува за Џим Томев, значи дека се пишува за еден нов иселенички летопис на судбината, за човек со големи перспективи и светла иднина, за човек со успеси и падови, за човек со бурна иселеничка историја. Тој е вљубеник на пишаниот збор, заштитник на леринскиот македонски говор, бранител на македонската литература, како и познавач на англискиот јазик и книжевност

Повеќе...
 
Среда, 29 Август 2018 03:00   
Гоце Македонски (Гојко Јаковлески), алиас Гојко Делчев Рафкин

gojko-jakovleski-1-180Гојко Јаковлевски е бранителот и афирматорот на историјата на етничка Македонија и честа на македонскиот народ во светот. Драган Богдановски и Гојко Јаковлески заедно соработувале за иднината на Македонија и ја формирале  Демократската партија за македонско национално единство. Главната цел на Организацијата била обединување на распарчена и поробена Македонија во самостојна македонска држава. Гоце Македонски е еден од основачите на политичката партија ВМРО ДПМНЕ

Повеќе...
 
Среда, 29 Август 2018 03:00   
Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (8)

dzordz8-1-180Прилеп е град на историја и култура, на митови и легенди, на вистини и премрежиња, на борби и триумфи, кој за првпат се споменува во далечната 1014 година. Во градот на Ѓорѓија–Џорџ Атанасоски на 11 Октомври (листопад) 1941 година, кај Участакот, во бугарската полициска станица пукнала првата пушка, со што се означил почетокот на големото антифашистичко народно востание. Денес Прилеп е и град на културните вознеси, град на традициите, новото и урбаното

Повеќе...
 
Среда, 22 Август 2018 03:03   
ВРЕДНА КНИГА СО СЕОПФАТНИ ТЕМИ: Излезе од печат книгата „Одблесоци од минатото“ (статии) од Гордана Димовска

odblesoci-od-minatoto-180Деновиве излезе од печат книгата статии под наслов „ОДБЛЕСОЦИ ОД МИНАТОТО“ од познатата македонска авторка од Австралија Гордана Димовска.

Гордана Димовска е познато име во литературно-публицистичката периодика среде Македонците во Австралија и пошироко. И додека нејзините литературни творби, колку толку, се прибрани во книги, ова е нејзина прва книга во која на едно место се собрани нејзините позначајни статии со општествено-политичко-историски и други теми, објавени последниве десетина години во различни медиуми („Македонска нација“, „Вечер“, „Нова Македонија“, „Народна волја“, медиумите на Матица македонска и Агенцијата за иселеништво и други, како и преку електронски медиуми).

Повеќе...
 
Среда, 22 Август 2018 03:02   
Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (7)

dzordz7-1-180Ѓорѓија-Џорџ Атанасоски нагласиува дека векот кој измина ни се случија Илинден и Крушевската Република, но ни се случија и Балканските војни кога нè разделија. Меѓутоа, Втората светска војна, на Македонија ù го донесе вториот Илинден и АСНОМ, како и одлуките за остварување на вековните стремежи на илјадниците македонски синови – создавање на македонска држава за прв пат во вековната историја. Ни се случи и третиот Илинден кога Македонија стана независна самостојна држава. Затоа, според бизнисменот Ѓорѓија-Џорџ Атанасоски Македонија им припаѓа на Македонците каде и да се на оваа планета

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Историја

News image

140 години од МАКЕДОНСКОТО ВОСТАНИЕ во Кресна, Пиринска Македонија!

Печатот на Главниот штаб на МАКЕДОНСКОТО востание, на кој убаво се чита им...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (15)

Семејното дрво на Атанасовски е интересно со своите личнос...

Култура и туризам

News image

Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (13)

ВОВЕДУВАЊЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ВО ХРАМОТ

Фељтон

News image

Александар Македонски (54)

Овде, во Опис, на најблиската точка до Вавилон и на линијата за комуницирање со Запа...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.