Иселеници и Регион
Среда, 26 Јули 2017 03:02   
Прогонетите Македонци од Егејот во источно-европските земји (1)

makedoncite-od-egejot-1-180По поразот на Демократската армија на Грција (ДАГ) во август 1949 година еден дел од нејзините сили се префрли во Југославија, а друг дел во Албанија, од каде што се изврши распоред за префрлување во поранешните источно-европските земји и тогашниот Советски Сојуз. Пред тоа, пролетта 1948 година беа евакуирани и околу 28.000 голоноги дечиња од селата на слободната територија во егејскиот дел на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јули 2017 03:01   
Од Будим до Пешта со весникот „Македонски извор“ (7)

budimpesta7-180Во Будимпешта се сретнавме со главниот уредник на весникот „Македонски извор“, Коста Андреов, кој беше присутен на прес-конференцијата на Меѓународниот симпозиум „Улогата на црквите во новите општества“. Тој нè информира за животот и активностите на Македонците во Унгарија, како и за значајното информативно гласило „Македонски извор“.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2017 03:02   
Радио емисии на македонски јазик во Европа и Европската унија (12)

evropa-mapa-180Воведувањето радио програма на македонски јазик во Европа започна во мај 1944 година, кога првпат на Радиостаницата „Слободна Југославија" од Мосkва се слушна македонскиот збор. Емисиите на оваа Радиостаница се емитуваа два до три пати дневно по петнаесет минути. Уредник и водител беше македонскиот истакнат артист Илија Џувалековски.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2017 03:01   
Меѓународниот симпозиум „Улогата на црквите во новите општества“ одржан во Будимпешта (6)

ungarija6-1-180Во Будимпешта, градот на Дунав, живеат околу два милиона жители и градот располага со исклучително богата и разновидна туристичка понуда. Во Будимпешта  има голем број ресторани, хотели и други угос­ти­тел­ски објекти во кои можат да се задоволат вкусовите на сите категории гости. Ис­­клучително богата е и културната забава. Токму за­­тоа, не е воопшто случајно што последниве не­кол­­­ку години Будимпешта прераснува во вис­тин­ска ту­­ристичка мека за посетителите од бившите со­ци­ја­­листички европски земји, но не само за нив, туку и за голем број туристи и вљубеници во убавината на Унгарија.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2017 03:37   
Свечено и масовно одбележан патрониот празник на Охридското друштво

ohridsko-socijalno-drustvo-1-180Едно од најактивните роднокрајни друштва во Мелбурн, во државата Викторија, Охридското социјално друштво „Св. Наум Охридски Чудотворец“, многу свечено, масовно и достоинствено го одбележа денот на својот патрон, и познатиот духовен македонски празник.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2017 03:02   
„Македонски глас“ прво гласило на МПЦ „Света Тројца“ од Минхен (11)

MPC-OAМакедонската православна црква – Охридкса архиепископија (МПЦ-ОА) игра значајна улога во опфаќањето и сплотеноста на Македонците во Европската унија. По обновувањето на самостојноста на Охридската архиепископија во 1958 година и на автокефалноста во 1967 година, МПЦ направи силен пробив меѓу бројното македонско иселеништво од сите делови на Македонија во прекуокеанските земји САД, Канада и Австралија, како и меѓу Македонците во денешната Европска унија и во други земји.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2017 03:00   
Унгарија - земја на различна фолклорна традиција и изразена архитектура (5)

ungarija4-1-180Кога се пишува за Унгарија, меѓу другото, треба да се каже декакултурата во ова земја има свој специфичен стил, богат со различни елементи и стилови. Поради богатата  историја, унгарската култура има значајна фолклорна традиција изразена во архитектурата, начинот на животот, поезијата, литературата и сликарството. Унгарската музика е мошне богата, почнувајќи од класичната до унгарската ромска музика и танци. Исто така, литературата е многу богата и шаренолика со голем број автори меѓу кои има и светски познати писатели и поети.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јули 2017 03:02   
Списанието „Гласник“ на УНЕСКО од Париз на македонски јазик (10)

unesco-180Одсекогаш улогата на средствата за јавно информирање кај Македонците била од големо значење. Тие се незаменливи во продолжувањето на културните традиции на македонските доселеници во новиот свет. Гласилата настојуваат целосно да го запознаат читателот со македонскиот јазик, културата, историјата, фолклорот, обичаите и со други карактеристики донесени од сите делови на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јули 2017 03:01   
Прага – градот на убавините и на Македонците од Беломорието (4)

praga4-1-180Прага е главен и најголем град на Чешката Република и четиринаесетти по големина во Европската унија. Се наоѓа на север од историската област Чешка на реката  В’лтава, во централниот регион, кој е административен центар, но како посебна област е дел од неа. Градот воедно е и главен град на средночешкиот крај. Toj е културен и економски центар на Чешка повеќе од 1000 години.

Повеќе...
 
Среда, 28 Јуни 2017 03:02   
Македонските информативни гласила „Снегулка“ и „Македонија“ во Шведска (9)

makedonija-partile-180Списанијата „Македонски весник" и „Снегулка" ги издаваа Македонци, ентузијасти, вљубеници во македонскиот јaзик, култуpa, литература историја... Главен и одговорен уредник од јануари 1980 година беше познатиот и доблесен иселеник Tрајан Масев кој живееше во Гетеборг, a no потекло од Свети Николско. Toј бешe познат општественик и вљубеник во пишаниот збор кој во слободното време се занимаваше со новинарска дејност.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ЉУБОВТА КОН ОКУПИРАНИОТ РОДЕН КРАЈ НЕ Е ИРЕДЕНТИЗАМ!

ЉУБОВТА КОН ОКУПИРАНИОТ РОДЕН КРАЈ НЕ Е ИРЕДЕНТИЗАМ! Пишува Тодор ПЕТРОВ

Историја

News image

Составот и карактерот на Карнегиевата Комисија

Во почетокот д`Естурнел наведува кој се` е консултиран од останатите членови на Фондацијата при испр...

Иселеници

News image

Македонските симболи вечно ќе се веат на сите Македонски собири во Канада!

Одговор од Македонската заедница во Канада до моменталната...

Култура и туризам

News image

Охридска книжевна школа

Најстарата средновековна македонска книжевна школа е Охридската книжевна школа формирана во 886 годи...

Фељтон

News image

Сотир Митрев и неговата хуманост и донаторство за Македонија (3)

Сотир Митрев беше голем родољуб, човекољубец, хуманист и активист. Уште како млад ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.