Досиеа
Среда, 17 Јули 2024 08:10   
Драги Арсов 04.05.1992

Г-не Мане, Ве известуваме дека на 15.05.1992 година на собранието на МЗК на ВМРО-ДПМНЕ по ваше барање ќе присуствуваат:

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2024 02:00   
Правилник за главните насоки на работењето на ДВИЖЕЊЕТО - ОБЕДИНЕТИ МАКЕДОНЦИ во Германија и Европа

Со правилникот се формулира следното: Името и седиштето на централниот (раководниот) орган на Движењето се дава во поштенски фах.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2024 02:00   
30.07.1976 godina

30_juli_1976_copy

 
Среда, 12 Јуни 2024 02:00   
Какви Обединети Македонци ни требаат, како ќе работат и кому ќе му служат

Чест ми е на овој величествен собир да му се обрнам во името на ЗЦК и на Комитетите на ВМРО-ДОМНЕ од Европа, Канада, Америка и Австралија, но и од свое име, се разбира.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јуни 2024 02:00   
Програмски цели и задачи на ВМРО-ДПМНЕ - Помагателна основна гранка Перт, З. А.

Програмските цели и задачи се изготвени врз основа на ПРОЕКТ УСТАВОТ на ВМРО-ДПМНЕ, ПОЛИТИЧКАТА ПЛАТФОРМА, ИЗБОРНАТА ПРОГРАМА и според можностите, условите и законите на Австралија во која живееме.

Повеќе...
 
Среда, 29 Мај 2024 02:00   
Службена белешка - 4.10.1989

Од 18.09. до 05.10.1989 година во Скопје престојуваше ******, притоа се остварени повеќе контакти во кои ги презентира следните сознанија:

Повеќе...
 
Среда, 22 Мај 2024 02:00   
Драги Богдановски емигрант у Ослу

Драги Богдановски 3 априла ове године послао је писмо својима у с.Клечовце, Кумановско, из Осла у коме им јавлја да је повредио ногу приликом смучања, те да ќе остати у болници 3-4 месеца.

Повеќе...
 
Среда, 15 Мај 2024 02:00   
Трите столба на националната политика на Република Македонија

По колапсот на комунизмот и распаѓањето на Федеративна Југославија дотогашната федерална единица Република Македонија, се осамостои во наполно независна македонска држава и како таква го доби своето меѓународно признавање.

Повеќе...
 
Среда, 15 Мај 2024 02:00   
СЛУЖБЕНА БЕЛЕШКА од работен состанок во врска со натамошен третман на Драган Б.

На 14.09.1990 година во УСДБ-Скопје е одржан работен состанок на кој е разгледана поновата активност на Драган Богдановски и донесени заклучоци во однос на неговиот третман од СДБ.

Повеќе...
 
Среда, 08 Мај 2024 02:00   
Полномоштво (12.04.1992)

Се овластува претседателот на МЗК (Македонскиот задграничен комитет) г.Мане Јаковлески да ги разрешува проблемите во секциите на МЗК на ВМРО-ДПМНЕ и доколку се прекршуваат одредбите на статутот и програмата на ВМРО-ДПМНЕ, да има право да воведува привремени мерки и за тоа да го известува Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Славјанка Петровска да каже дали луксузната хациенда е уште нејзина или ги крие парите од продажба

Според катастарските снимки во моментот кога Петровска вели дека го продала земјиштето, таму била ...

Историја

News image

Св. Давид цар Македонски, братот на Самоил

„На 13 јануари 1833 година во пожар настрадал манастирот Св. Јован Рилски. Монасите започнале негова...

Иселеници

News image

УЧЕСТВО НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ НА ИЛИНДЕНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО БИТОЛА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.