Досиеа
Среда, 25 Ноември 2015 04:00   
Презентирање на запазувања за дејноста на МНЕ во Западен Берлин

******** времено вработен во Западен Берлин, СР Германија, со кого по негова иницијатива обавив информативен разговор во неговиот стан на 29.08.1985 година од 17 до 19 часот.

Повеќе...
 
Среда, 11 Ноември 2015 04:00   
Заклучоци на „Обединети Македонци“ - Хиделберг, Германија

Делегатите од македонските сојузи, клубови, друштва, православни црковни општини и други асоцијации, организации и институции на Македонците од Европа...

Повеќе...
 
Среда, 04 Ноември 2015 04:00   
Д-р Иван (Ванчо) Минев

Почитувани сонародници во странство,

После последното одложување на признавањето на Македонија од страна на ЕЗ, со истовремено признавање на Босна и Херцеговина...

Повеќе...
 
Среда, 28 Октомври 2015 04:07   
Македонско-австралиски комитет за човекови права од Нов Јужен Велс

До Анте Марковиќ, Претседател на Извршниот Совет на СФРЈ, Јанез Дрношек, Потпретседател на Претседателството на СФРЈ

Повеќе...
 
Среда, 21 Октомври 2015 03:00   
ДО ВЛАДИТЕ НА ДЕМОКРАТСКИОТ СВЕТ

Југославија како држава повеќе не постои, а на дел од она што некогаш беше нејзина територија се води една од најгнасните војни што европската цивилизиција ги познава.

Повеќе...
 
Среда, 14 Октомври 2015 03:53   
„Кој ви кажа дека јас сум Бугарин? Ние од ВМРО не сме Бугари! Ние сме Македонци! Треба да знаете дека нè навредувате кога ни велите Бугари!“ - Тодор Паница

„Кој ви кажа дека јас сум Бугарин? Ние од ВМРО не сме Бугари! Ние сме Македонци! Треба да знаете дека нè навредувате кога ни велите Бугари!“ - Тодор Паница

Повеќе...
 
Среда, 07 Октомври 2015 03:48   
Глас на ВМРО-ДПМНЕ: Потсетување на апелот

Браќа и сестри Македонци. Ве повикуваме уште еднаш на нашата молба да им помогнете на обезбедувањето на неопходната опрема која ни е потребна за подготовка на списанието на ВМРО-ДПМНЕ „Глас“ во Редакцијата.

Повеќе...
 
Среда, 30 Септември 2015 03:00   
Солвесборг, 17 јуни 1990 год.

Здраво Гоце, комита македонски! Знам дека си ме избришал од твојот рабуш, но јас ја имам таа натприродна способност да воскреснувам од мртвите...

Повеќе...
 
Среда, 23 Септември 2015 03:18   
Светскиот Македонски Конгрес во Европа

Во организација на Македонскиот клуб МАКЕДОНИЈА од Хајделберг, СР Германија, во 1992 година, Македонците во СР Германија започнуваат подготовки за семакедонско обединување во организацијата ОБЕДИНЕТИ МАКЕДОНЦИ ЗА ЕВРОПА. Првото Собрание на организацијата Обединети Македонци за Европа е одржано на 6 и 7 февруари 1993 година во Штупферих, СР Германија. На Собранието е донесена одлука за обединување во единствениот Светски Македонски Конгрес чијшто претседател е Тодор Петров, под името Македонски Конгрес за Европа. За прв претседател на организацијата ОБЕДИНЕТИ МАКЕДОНЦИ ЗА ЕВРОПА е избран Ванчо Минов од СР Германија.

Повеќе...
 
Среда, 16 Септември 2015 03:26   
Борис Змејковски до Мане Јаковлески, 5.5.1992

Ве известуваме дека на ваша покана на 10.05.1992 год. ваши гости ќе бидат претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски со сопругата Снежана Георгиевска, заедно со Генералниот секретар Борис Змејковски и сопругата Љубица Змејковска.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Претставникот на ОН Нимиц до ММДЧП: „Неофицијално - ако бев Македонец, не би преговарал за моето име“

Специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, им го изјавил на претставниците на Македонското меѓунар...

Историја

News image

Македонските кнежества се издигаат како воено-политички фактор во Византија

За време на визанстискиот император Маврикиј (582 - 602) биле превземени мерки за зајакнување на поз...

Иселеници

News image

Македонските информативни гласила „Снегулка“ и „Македонија“ во Шведска (9)

Списанијата „Македонски весник" и „Снегулка" ги издаваа Ма...

Култура и туризам

News image

Во работилницата на мајстор Петре, Јанко првин работеше помошник

Во работилницата на мајстор Петре, Јанко првин работеше помошни работи –потсредуваше, прередуваше, п...

Фељтон

News image

Митрополитот Кирил - прв надлежен архијереј во дијаспората (10)

Кога се зборува или пишува за духовно-црковното и националното обединување на Маке...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.