Досиеа
Среда, 06 Април 2016 02:11   
ПРОГЛАС за формирање на ВМРО-ДПМНЕ-1990 г.

ВМРО-ДПМНЕ ќе работи за национално и територијално обединување на распарчениот македонски народ во самостојна национална држава во рамките на обединета Европа.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2016 03:00   
МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА И НЕЈЗИНАТА ДРЖАВНОСТ - Македонска нација 1971

Драган Богдановски

Поимите „нација“ и „држава“ се две јасно разграничени нешта иако во новата историја на човештвото тие се сврзани еден со друг. Една нација може да постои без своја држава, а државата пак може да постои не само од една, туку од повеќе нации. Во многунационалната држава нацијата може да постои како „признаена“ и како државотворен елемент, како тоа денес што е случајот со делот од македонската нација кој се наоѓа во рамките на југословенската федерација, или како непризнаена и национално поробена, како тоа што е случајот со другите два дела од нашата нација, кои се наоѓаат под бугарско и грчко владеење и ропство. Големиот француски теоретичар на нациналниот феномен Рене Жуано во своето знаменито дело „Принципите на националностите“ наведува повеќе примери како во XIX век многу нации во Европа постоеле како „непризнаени“ во рамките на една или на повеќе држави. Таков бил случајот и со полската нација која била разделена под три држави: Германија, Русија и Австро-Унгарија. Многу од овие нации кои во минатиот век биле „непризнаени“, па и „непознати“ за многумина луѓе од европската и светската јавност веќе одамна се имаат еманципирино, вели Жуано, така да денес на светот му се познати како „стари“ нации. Меѓутоа, во ова наше „еволуирано“ европско општество, сеуште има неколку „непризнаени“ нации, чија егзистенција се негира и се наоѓа во опасност, бидејќи се изложени на систематска денационализација. Тоа се пред се' мали нации чии национални тела во повеќето случаи се наоѓаат распарчени во границите на неколку туѓи држави. Ваков е случајот со нас Македонците, со Баскијците и Ирците, а надвор од Европа, ваков случај имаме со Курдите, кои се разделени во четири држави: Ирак, Иран, Турција и Сирија. Сите овие народи со својата борба за ослободување од странското ропство ја покажаа егзистенцијата на својата нација, но тие продолжуваат да бидат заборавени од светот најмногу затоа што со нивната борба за национално ослободување ја немаа таа среќа да создат свои сопствени национални држави. Овој жалостен факт покажува дека ниеден народ не може вистински да се ослободи и да се вроди во редицата на слободните нации додека не создаде своја сопствена национална држава. Тоа дека националната еманципација на еден народ  стои во тесна зависност од државната самостојност ни покажува незадоволството на некои „признаени“ нации, кои се наоѓаат во федерации, но и покрај тоа што слободно го развиваат својот национален живот, се чувствуваат обесправени и експлотирани. Достапно е како пример за ова нешто да ги спомнеме Хрватите во Југославија, чие огромно мнозинство е убедено дека хрватската нација ќе може да дојде до вистинска слобода само во своја сопствена национална држава.

Повеќе...
 
Среда, 23 Март 2016 05:32   
Зошто гласам за ВМРО-ДПМНЕ-Драган Богдановски

ВМРО-ДПМНЕ се бори за враќање на гордоста и достоинството на македонскиот човек, македонскиот народ и македонската држава!

Повеќе...
 
Среда, 16 Март 2016 03:00   
СЕ! СЕ УШТЕ ГОРИ РАСПЛАМНАТО ФАКЕЛОТ НА КУКУШАНЕЦОТ ГОЦЕ!

МАКЕДОНСКА НАЦИЈА. Бр. 23 -1974г. Стр. 18

СЕ! СЕ УШТЕ ГОРИ РАСПЛАМНАТО ФАКЕЛОТ НА КУКУШАНЕЦОТ ГОЦЕ!

МАКЕДОНСКА ТРАГЕДИЈА

Соучество од редакцијата на „Македонска трагедија"

До ДООМ, неговиот Централен Комитет, неговите членови и до македонокиот народ, како и сите Македонски Обединителни Револуционерни Организации.

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2016 03:00   
Извештај - 9.8.1977

На 9.8.1977 година по телефон од СРГ ***** извести следното...

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2016 03:00   
Интригите на УДБА

Гојко Јаковлески емигрант во Берлин, Мане Јаковлески брат на Гојко, Владо Поповски - Зубе емигрант во Англија, Вукашин Ефтов - докторат, емигрант во Париз - Франција

Повеќе...
 
Среда, 24 Февруари 2016 03:26   
ДНЕВНИ ИНФОРМАЦИИ: Ситуацијата во МНК по апсењето на Драган Богдановски

Македонскиот национален комитет кој од пред година дена почна да делува во Шведска, за релативно кратко време...

Повеќе...
 
Среда, 17 Февруари 2016 03:00   
Информација од републичката средба одржана на 26 декември 1991 година во Скопје

Во организација на Здружението на граќаните од Македонија на работа во странство и повратниците „Македонија“, во соработка со Стопанска банка а.д. Скопје...

Повеќе...
 
Среда, 10 Февруари 2016 03:00   
Честито ви рождество Христово... со поздрав вас сестрин син В.Алексиев

cestitka

Честито ви рождество Христово... со поздрав вас сестрин син В.Алексиев,

22.XII.908 год. Скопие

 
Среда, 03 Февруари 2016 03:20   
Апел од редакцијата на „Глас на ВМРО-ДПМНЕ“

Се молат претседателствата на задграничните комитети на ВМРО-ДПМНЕ, да ни помогнат во напорите за стабилно и континуирано излегување на нашиот весник „Глас“.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Донесов одлука да не го потпишам указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците

Обраќање на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов

Историја

News image

ПРОБЛЕМОТ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ТРУДОВИТЕ НА РАНАТА ГЕРМАНСКА МАКЕДОНИСТИКА

„Во македонската држава како службен јазик се заведуе народниот македонски јазик“ гласи едната речен...

Иселеници

News image

На незаборавните Нијагарски водопади (4)

Од Торонто се упативме за Хамилтон, градот што е сместен н...

Култура и туризам

News image

Мариово - „Мирна земја" (1)

Георги Траjчев Георгимаjков (Прилеп, 1869 – Софија, 1945) е просветител, фотограф и револуционер, де...

Фељтон

News image

Александар Македонски (15)

Иако Филип Втори Македонски остана навреден од атинската помош на Византиум, сепак и...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.