Досиеа
Среда, 28 Октомври 2015 03:07   
Македонско-австралиски комитет за човекови права од Нов Јужен Велс

До Анте Марковиќ, Претседател на Извршниот Совет на СФРЈ, Јанез Дрношек, Потпретседател на Претседателството на СФРЈ

Повеќе...
 
Среда, 21 Октомври 2015 02:00   
ДО ВЛАДИТЕ НА ДЕМОКРАТСКИОТ СВЕТ

Југославија како држава повеќе не постои, а на дел од она што некогаш беше нејзина територија се води една од најгнасните војни што европската цивилизиција ги познава.

Повеќе...
 
Среда, 14 Октомври 2015 02:53   
„Кој ви кажа дека јас сум Бугарин? Ние од ВМРО не сме Бугари! Ние сме Македонци! Треба да знаете дека нè навредувате кога ни велите Бугари!“ - Тодор Паница

„Кој ви кажа дека јас сум Бугарин? Ние од ВМРО не сме Бугари! Ние сме Македонци! Треба да знаете дека нè навредувате кога ни велите Бугари!“ - Тодор Паница

Повеќе...
 
Среда, 07 Октомври 2015 02:48   
Глас на ВМРО-ДПМНЕ: Потсетување на апелот

Браќа и сестри Македонци. Ве повикуваме уште еднаш на нашата молба да им помогнете на обезбедувањето на неопходната опрема која ни е потребна за подготовка на списанието на ВМРО-ДПМНЕ „Глас“ во Редакцијата.

Повеќе...
 
Среда, 30 Септември 2015 02:00   
Солвесборг, 17 јуни 1990 год.

Здраво Гоце, комита македонски! Знам дека си ме избришал од твојот рабуш, но јас ја имам таа натприродна способност да воскреснувам од мртвите...

Повеќе...
 
Среда, 23 Септември 2015 02:18   
Светскиот Македонски Конгрес во Европа

Во организација на Македонскиот клуб МАКЕДОНИЈА од Хајделберг, СР Германија, во 1992 година, Македонците во СР Германија започнуваат подготовки за семакедонско обединување во организацијата ОБЕДИНЕТИ МАКЕДОНЦИ ЗА ЕВРОПА. Првото Собрание на организацијата Обединети Македонци за Европа е одржано на 6 и 7 февруари 1993 година во Штупферих, СР Германија. На Собранието е донесена одлука за обединување во единствениот Светски Македонски Конгрес чијшто претседател е Тодор Петров, под името Македонски Конгрес за Европа. За прв претседател на организацијата ОБЕДИНЕТИ МАКЕДОНЦИ ЗА ЕВРОПА е избран Ванчо Минов од СР Германија.

Повеќе...
 
Среда, 16 Септември 2015 02:26   
Борис Змејковски до Мане Јаковлески, 5.5.1992

Ве известуваме дека на ваша покана на 10.05.1992 год. ваши гости ќе бидат претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски со сопругата Снежана Георгиевска, заедно со Генералниот секретар Борис Змејковски и сопругата Љубица Змејковска.

Повеќе...
 
Среда, 09 Септември 2015 07:51   
Засилени активности на разбивање на ВМРО-ДПМНЕ-1994 г.

Кон крајот на декември во минатата и почетокот на оваа година, според согледувањата на Службата СИПА...

Повеќе...
 
Среда, 02 Септември 2015 02:00   
Апел од Драган Богдановски во 1990 год.

Народе Македонски! Во овие историски моменти на длабоки преобразби кои настанаа поради сеопштата криза на тоталитарниот комунистички систем...

Повеќе...
 
Среда, 26 Август 2015 02:41   
ВМРО-ДПМНЕ: Информација, 17.08.1992

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, по бројните тешкотии и отпори од страна на комунистичките пратеници во македонскиот Парламент...

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ЊУ ЏЕРСИ ЈА ОТФРЛИЈА ГОЛЕМОАЛБАНСКАТА “ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА“!

МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ЊУ ЏЕРСИ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ЊУ ЏЕРСИ ЈА ОТФРЛИЈА ГОЛЕМОАЛБАНСКАТА “ТИРАНСКА ПЛАТ...

Историја

News image

Алхемиската свадба во Овче Поле – како на небото, така и на земјата

Митотопонимот Овче Поле од памтивек обзнанувал дека на небото има само еден господар, што е потврден...

Иселеници

News image

Отворено писмо до сите МАКЕДОНЦИ и другите жители на МАКЕДОНИЈА

Нашата родина Македонија е јаболко, од кое секој без праша...

Култура и туризам

News image

Трите века (3)

Настаните во овој роман – хроника се вистинити. Имињата, исто така. Со ова, во името на вистината, с...

Фељтон

News image

Објавени трудови во чест на просветителите Кирил и Методиј (19)

Делегациите имаа повеќе приеми кај официјални црковни и државни функционери и насе...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.