Досиеа
Среда, 25 Мај 2016 03:00   
Извештај, 18.3.1974

„Петар Дримски“ го достави оригинал писмото од Драган Богдановски, испратено до него во САД, во кое пишува:

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2016 03:00   
Извештај - 2.3.1983

На 2 март 1983 година во 12 часот се јави по телефон ****** од Западен Берлин...

Повеќе...
 
Среда, 11 Мај 2016 03:54   
ИНТРИГИ: Благоја против Томе Јаневски од Виница

На 6.1о.1977 година по телефон од Западен Берлин се јави и извести следното:

Повеќе...
 
Среда, 04 Мај 2016 03:00   
Ситуацијата во Македонскиот национален комитет после апсењето на Драган Богдановски

Македонскиот национален комитет кој од пред година дена почна да делува во Шведска, за релативно кратко време собра околу себе голем број...

Повеќе...
 
Среда, 27 Април 2016 03:00   
АПЕЛ од секциите на ВМРО-ДПМНЕ: СР Германија, Шведска, Полска, Франција, Белгија, Швајцарија, Канада, САД и Австралија

Се обраќаме до горенаведените меѓународни форуми и држави со следниот АПЕЛ...

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2016 02:34   
РЕЗОЛУЦИЈА за Предлогот на спогодбено раздружување на СФРЈ

Собранието на Република Словенија на заедничката седница на сите три собори, одржана на 20 февруари 1991 година, ја донесе следната...

Повеќе...
 
Среда, 13 Април 2016 03:00   
Македонија над се !!! 1990 година

Програмски цели на ВМРО - Демократска Партија за Македонско Национално Единство

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2016 03:11   
ПРОГЛАС за формирање на ВМРО-ДПМНЕ-1990 г.

ВМРО-ДПМНЕ ќе работи за национално и територијално обединување на распарчениот македонски народ во самостојна национална држава во рамките на обединета Европа.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2016 04:00   
МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА И НЕЈЗИНАТА ДРЖАВНОСТ - Македонска нација 1971

Драган Богдановски

Поимите „нација“ и „држава“ се две јасно разграничени нешта иако во новата историја на човештвото тие се сврзани еден со друг. Една нација може да постои без своја држава, а државата пак може да постои не само од една, туку од повеќе нации. Во многунационалната држава нацијата може да постои како „признаена“ и како државотворен елемент, како тоа денес што е случајот со делот од македонската нација кој се наоѓа во рамките на југословенската федерација, или како непризнаена и национално поробена, како тоа што е случајот со другите два дела од нашата нација, кои се наоѓаат под бугарско и грчко владеење и ропство. Големиот француски теоретичар на нациналниот феномен Рене Жуано во своето знаменито дело „Принципите на националностите“ наведува повеќе примери како во XIX век многу нации во Европа постоеле како „непризнаени“ во рамките на една или на повеќе држави. Таков бил случајот и со полската нација која била разделена под три држави: Германија, Русија и Австро-Унгарија. Многу од овие нации кои во минатиот век биле „непризнаени“, па и „непознати“ за многумина луѓе од европската и светската јавност веќе одамна се имаат еманципирино, вели Жуано, така да денес на светот му се познати како „стари“ нации. Меѓутоа, во ова наше „еволуирано“ европско општество, сеуште има неколку „непризнаени“ нации, чија егзистенција се негира и се наоѓа во опасност, бидејќи се изложени на систематска денационализација. Тоа се пред се' мали нации чии национални тела во повеќето случаи се наоѓаат распарчени во границите на неколку туѓи држави. Ваков е случајот со нас Македонците, со Баскијците и Ирците, а надвор од Европа, ваков случај имаме со Курдите, кои се разделени во четири држави: Ирак, Иран, Турција и Сирија. Сите овие народи со својата борба за ослободување од странското ропство ја покажаа егзистенцијата на својата нација, но тие продолжуваат да бидат заборавени од светот најмногу затоа што со нивната борба за национално ослободување ја немаа таа среќа да создат свои сопствени национални држави. Овој жалостен факт покажува дека ниеден народ не може вистински да се ослободи и да се вроди во редицата на слободните нации додека не создаде своја сопствена национална држава. Тоа дека националната еманципација на еден народ  стои во тесна зависност од државната самостојност ни покажува незадоволството на некои „признаени“ нации, кои се наоѓаат во федерации, но и покрај тоа што слободно го развиваат својот национален живот, се чувствуваат обесправени и експлотирани. Достапно е како пример за ова нешто да ги спомнеме Хрватите во Југославија, чие огромно мнозинство е убедено дека хрватската нација ќе може да дојде до вистинска слобода само во своја сопствена национална држава.

Повеќе...
 
Среда, 23 Март 2016 06:32   
Зошто гласам за ВМРО-ДПМНЕ-Драган Богдановски

ВМРО-ДПМНЕ се бори за враќање на гордоста и достоинството на македонскиот човек, македонскиот народ и македонската држава!

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Грција напаѓа без аргументи

Грчкото министерство за надворешни работи во пресрет на средбата во Њујорк помеѓу Министерот за надв...

Иселеници

News image

Сто години од Илинденското востание (4)

Втори август е запишан со крупни позлатени букви во календ...

Култура и туризам

News image

Голем Кораб

До планината Кораб која е во состав на националниот парк Маврово (315 KB) се стигнува по западната м...

Фељтон

News image

Александар Македонски (1)

Денес, ние Македонците, правдолјубивите научници и реалниот свет сме сведоци на тоа ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.