Култура и туризам
Среда, 10 Август 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОГРАФСКОТО ДЕЛО „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“

1mice1

Излезе од печат монографијата „Силјан Мицевски“ која се однесува на животот и делото на  бизнисменот Силјан Мицевски-Циле. Тоа е дело на Славе Николовски-Катин во коавторство со Ѓорѓи Лумбуровски, а е подготвена од Издавачката куќа „Македонска искра“ од Скопје, на 330 страници, на македонски јазик, проследена со глем број фотографии, а е отпечатена во печатницата „Напредок“, во Тетово. Рецензенти на монографијата се академик Владо Камбовски, проф. д-р Вера Стојчевска-Антиќ и проф.д-р Ѓорѓи Михајловски.

Повеќе...
 
Среда, 10 Август 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
СИЛЈАН МИЦЕВСКИ КАКО СУДИЈА НА РАКОМЕТНИТЕ НАТПРЕВАРИ (16)

1mice32

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“ ОД АВТОРИТЕ СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ - КАТИН И ЃОРЃИ ЛУМБУРОВСКИ

Повеќе...
 
Среда, 03 Август 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОДРЖУВАЊЕ НА „ЉУБАНСКИТЕ ИЛИНДЕНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ“

1lub1

На големиот празник Илинден, Македонците од Љубојно, заедно со сите браќа од Преспа, етничка Македонија и иселеништвото ширум светот, со гордост го истакнуваат своето бурно минато исполнето со непокор и борба за опстанок. Тоа е резултат на фактот дека на првиот Илинден се случиле бурни и драматични настани, а и во текот на окупацијата Љубојно било едно од жариштата на револуционерното движење и прва ослободена територија.

Повеќе...
 
Среда, 03 Август 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
МОНОГРАФИЈАТА „КАТИН“ – ОГЛЕДАЛО ЗА ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА СЛАВЕ КАТИН (16)

1bor21

Монографското дело „Катин“ чиј автор е Борче Наумовски е публикација на издавачката куќа „Македонска искра“ од Скопје, отпечатена во 2002 година, на 400 страници на македонски и на англиски јазик и е илустрирано со бројни фотографии. Таа е една од  значајните монографии на „Македонска искра“ која е еден вид огледало за животот и делото на Славе Катин. Делото е луксузна публикацијата за истакнатиот маке­дон­ски публицист, журналист и аналитичар на македонското иселеништво.

Повеќе...
 
Среда, 03 Август 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
ПРИДОНЕСОТ НА СИЛЈАН МИЦЕВСКИ ВО РАЗВОЈОТ НА РАКОМЕТНИОТ СПОРТ ВО БИТОЛА (15)

1sim1

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“ ОД АВТОРИТЕ СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ - КАТИН И ЃОРЃИ ЛУМБУРОВСКИ

Повеќе...
 
Среда, 27 Јули 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
Марена или Света Огнена Марија

ognena-marija-240„Родум од Антиохија Писидиска, од родители незнабожци. Дури во својата дванаесетта година слушна за Господ Исус Христос, дека се воплоти од Пречистата Дева, дека изврши многу чуда, прими крсна смрт и славно воскресна. Нејзиното младо срце се распали со љубов кон Господ и таа се заветуваше дека никогаш нема да се мажи и со сета душа сакаше да пострада за Христа, да се крсти со крв на мачеништво. Татко и ја замрази заради нејзината вера и не ја сметаше за ќерка. Кога царскиот намесник Олимвриј дозна дека е христијанка, побара од неа најпрво да му биде жена. А кога го одби, и нареди да им се поклони на идолите, на што Света Марина одговори: „Нема да им се поклонам ниту ќе им принесам жртва на безживотните и мртви идоли, кои ниту самите знаат за себе ниту пак знаат дали ние ги чествуваме или ги бесчестиме: не им ја давам онаа чест што Му припаѓа само на мојот Создател“. Тогаш Олимвриј ја подложи на маки, па целата изнаранета ја фрли во затвор. Во затворот Марина го молеше Бога и по молитвата и се јави најпрво ѓаволот како страшна змија што и се намотка околу главата. Но штом светителката се прекрсти, змијата се распукна и исчезна. Тогаш ја заблесна небесна светлина и ѕидовите на затворот заедно со покривот исчезнаа и се јави крст, висок и блескав, а на неговиот врв бела гулабица, од која се слушна глас: „Радувај се, Марино, словесна гулабице Христова, ќерко на севишниот Сион, зашто дојде денот на твојата радост. “ Тогаш, со силата Божја, беше исцелена од сите рани и болки.

Повеќе...
 
Среда, 27 Јули 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
ФАРМАЦЕВТСКАТА КОМПАНИЈА ЕУРО-ФАРМ –ДЕЛ ОД СПОРТСКИОТ ЖИВОТ НА БИТОЛА И МАКЕДОНИЈА (14)

1lamn1

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“ ОД АВТОРИТЕ СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ - КАТИН И ЃОРЃИ ЛУМБУРОВСКИ

Повеќе...
 
Среда, 27 Јули 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
МОНОГРАФИЈАТА ЗА СЕМЕЈСТВОТО „ВИДИНОВСКИ“ - ИНТЕРЕСЕН ИСЕЛЕНИЧКИ ЛЕТОПИС (15)

1vida9031

Во издание на Книгоиздателството „Македонска искра“ од Скопје излегло од печат луксузното монографско дело Семејството Видиновски“ на публицистот Славе Катин. Во делото на 440 страници на македонски и на англиски јазик се дадени текстови кои се значаен прилог и придонес кон осветлување на голем број аспекти од историската и творечката вистина за иселениците Борче (Борис) и Рада Видиновски од Торонто, Канада. Рецензенти на делото се проф. д-р Вера Стојчевска–Антиќ и Нада Николовска.

Повеќе...
 
Среда, 20 Јули 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
БИТОЛА ЗБРАТИМЕНА СО ГРАДОВИТЕ ИСТАНБУЛ И БУРСА ВО ТУРЦИЈА (13)

1is 1ism0

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“ ОД АВТОРИТЕ СЛАВЕ НИКОЛОВСКИ - КАТИН И ЃОРЃИ ЛУМБУРОВСКИ

Повеќе...
 
Среда, 20 Јули 2022 02:00    PDF Печати Е-пошта
СТИВ ПЉАКАС - ВЉУБЕНИК ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (14)

1ses1

Стив Пљакас многу одамна станал член, а подоцна и претседател на организацијата „Обединети Македонци“ во Торонто, една од најстарите македонски организации во Северна Америка. Во времето кога бил претседател се одржале Средбите на протераните Македонци од егејскиот дел на Македонија. Потоа бил претседател на Македонската православна црква „Свети Климент Охридски“ во Торонто.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СТРАЗБУР ЈА ПРИФАТИ АПЛИКАЦИЈАТА НА РАТКО ДИМИТРОВСКИ ЗА „ПОШТЕНСКА БАНКА”

Обвинетиот чека правда од Европскиот суд за човекови права

Иселеници

News image

ЕРУСАЛИМ – ГРАДОТ НА ЕВРЕЈСКАТА ВЕЧНОСТ (15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИ...

Култура и туризам

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОГРАФСКОТО ДЕЛО „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“

Излезе од печат монографијата „Силјан Мицевски“ која се однесува на животот и делото на  бизн...

Фељтон

News image

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ИСТОЧНО - ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ – ДЕЛ I (10)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.