Култура и туризам
Среда, 09 Мај 2018 03:02    PDF Печати Е-пошта
Манастир „Свети Димитрија“ Велес е изградена во 14-от век

manastir-sv-dimitrija-veles-240На околу два километри јужно од градот на самиот излез на Велес се наоѓа познатиот велешки манастир посветен на Свети Димитрија. Манастирот е изграден за верските потреби на населението и се смета дека во тој период служел како градска црква.

Повеќе...
 
Среда, 09 Мај 2018 03:01    PDF Печати Е-пошта
НАШИОТ НАРОД ДА ГИ ОТФРЛИ ПАТРИЈАРШИЈАТА И ЕГЗАРХИЈАТА БОРБА НА МИТРОПОЛИТОТ ТЕОДОСИЈ ГОЛОГАНОВ ЗА САМОСТОЈНА МАКЕДОНСКА ЦРКВА

Teodosij gologanov-180Чудна е помислата божја, а уште почудни патиштата негови. Христос проповедаше љубов меѓу луѓето и за неа отиде на крст, а ние луѓето во името на таа Христова љубов, со неговиот најсвет симбол-крстот, шириме меѓу луѓето најголема омраза и ги потиснуваме и духовно и национално, убедувајќи ги дека добро им чиниме.

Повеќе...
 
Четврток, 03 Мај 2018 11:49    PDF Печати Е-пошта
Галичка свадба меѓу 9 најдобри фестивали во Европа
alt

„Њујорк тајмс“ ја смести Галичка свадба меѓу 9 најдобри фестивали во Европа

Повеќе...
 
Среда, 02 Мај 2018 03:42    PDF Печати Е-пошта
Руската сказна за царот Македон

car-makedon-1-180Во древните времиња, најстари од кој може да се види, па дури и позади нив, како што каменот од тие времиња се разрушил, и земјата со могилите (пирамидите?) се распарчи, во тие дамнешни времиња, кога веќе ни Комирите (Кимири, Кимерејците) не биле дојдени, во степите жив бил царот Македон.

Повеќе...
 
Среда, 02 Мај 2018 03:39    PDF Печати Е-пошта
Манастирскиот комплекс Свети Леонтиј или попопуларно наречен комплекс Водочки цркви

vodoca-180Манастирскиот комплекс Свети Леонтиј или попопуларно наречен комплекс Водочки цркви се наоѓа на 9 километри пат западно од Струмица. Според документите првите темели на манастирот датираат од IV-V век. Со направените археолошки испитувања се откриени темелите и дел од уништената камена пластика којашто се наоѓала на југоисточниот дел од денешниот храм. По своите димензии црквата била мала но со внатрешниот ентериер богата и раскошна. Не се знае на кого му била посветена. Во периодот од VI-VII век првата Водочка црква била урната но потоа повторно возобновена и изградена. Оваа црква од македонските автори е нарекувана „Источна“, во однос на точното време кога е подигната не може точно да се утврди но има 3 мислења:

Повеќе...
 
Среда, 02 Мај 2018 03:37    PDF Печати Е-пошта
„Св. Богородица Елеуса (Милостива)“ или Вељушки манастир

veljuski-manastir-180Манастирот Елеуса е изграден во 11 от век. Во 1080 година е завршена градбата на манастирската црква, градена во стар стил со камен и тула. Значајно да се спомене е дека оваа црква е единствената која воопшто не е уривана. Оваа црква на времето била фрескописана во 11 тиот век, 12 тиот и 14 от век, но фреските се многу малку зачувани. Последен слој на фреските е од 19 от век. Фреските постоеле до почетокот на Првата Балканска војна.

Повеќе...
 
Среда, 25 Април 2018 03:02    PDF Печати Е-пошта
Македонци

lence-klecakoska-180Каде и да сме колку и да сме и во радост и во солзи
за Македонија пееме и кога грми и кога врни
трчаме насекаде како срни своето си го браниме туѓото не го сакаме

Повеќе...
 
Среда, 25 Април 2018 03:01    PDF Печати Е-пошта
Манастирот Света Пречиста Кичевска

Precista-11-180Манастирот Света Пречиста е изграден во падините на планината Врвои на надморска височина од 920 метри, од Кичево оддалечен околу 12 километри. Кај народот останало да се вика Крнински манастир. За постанокот на манастирот Света Пречиста има повеќе преданија. Имено, на северозападната страна на Кичево се наоѓа селото Кнежино. Таму имало манастир кој во 1739 година бил опустошен. Пред тоа злосторство, чудотворната икона Света Богородица со Исус Христос од тој манастир сама дошла на местото од сегашниот манастир Света Пречиста. Манастирот Света Пречиста има долга и бурна историја. Доживеал високи дострели но и бројни уништувања и ограбувања од качачки банди.

Повеќе...
 
Среда, 18 Април 2018 03:28    PDF Печати Е-пошта
Манастир „Свети Архангел Михаил“ во село Теово, Велешко

teovo-manastir-240На 35 километри југозападно од Велес недалеку од селото Богомила распослано пред клисурата на реката Бабуна распослан на надморска височина од 450 метри на локација врз која се најдени остатоци од стари темели на некогашен манастир се наоѓа манастирот „Свети Архангел Михаил“.

Повеќе...
 
Среда, 18 Април 2018 03:27    PDF Печати Е-пошта
Манастир „Свети Архангел Михаил“ Берово

arhangel-mihail1-240Живописниот предел на Берово самиот по себе маѓепсува. Зелените површини и богатството кое што се крие во природата се доволен предизвик за да се посети овој предел. Но она што најмногу плени и привлекува и воедно смирува како да стоиш пред себеси и пред лицето на живиот Бог е женскиот манастир кој што има скоро двовековна непрекината традиција и во кој денес има две монахињи кои создаваат икони во византиски стил за иконостаси.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Освен претседателот г. Ѓорге Иванов никој на дело и отворено не му застана на патот на ова зло

Неброени се жртвите кои македонскиот народ ги положил во многувековната борба за слобода и независно...

Историја

News image

Поздрав до Член 7 од предложениот „договор“ со Грција

Диодор од Сицилија (Хеленски-ГРЧКИ историчар што живеел во првиот век п.н.е.)

Иселеници

News image

Атанас Близнаков – најголемиот донатор од македонското иселеништво (15)

Атанас Близнаков пројавил голема активност во една од зн...

Култура и туризам

News image

Светилишта во Струга: Црквата Света Петка

Култното место Света Петка е познато од дамнина. Тоа беше само обележано, но стружани редовно таму п...

Фељтон

News image

Александар Македонски (37)

Плашејќи се дека на начин што предходно го одбраа Перијците нема да успеат на земјиш...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.