Иселеници и Регион
Среда, 15 Февруари 2017 03:00   
Гласот на Македонците од Егеј на петтиот континент (20)

united-macedonia-180

Весникот „Глас на егејските Македонци“ се појави во мај 1986 година, на 4 страници, на формат 29 х 42 см., како орган на Движењето за човечки и национални права за Македонците во Егејска Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 08 Февруари 2017 03:02   
Гласилата „Копнеж“ од Њукасел и „Духовна искра“ од Џилонг (18)

newcastle-united-180

Првиот број на информативното гласило „Копнеж“ излезе во Адамстаун, населба во Њукасл, во април 1984 година. Тоа е печатено во вид на списание, еднаш месечно на 16 страници, среден формат (21x30 см.). На насловната страница во левиог агол има фотографија од Гоце Делчев, а под неа со големи букви стои името Копнеж со кирилица, како весник на Македонците. Цената на весникот е 60 центи.

Повеќе...
 
Среда, 08 Февруари 2017 03:01   
Новата слика на метрополата Букурешт

bukurest-180Престојот во Букурешт го искористивме да се за­познаеме со некои особености на овој убав, со многу ка­рактеристики велеград на кон­трас­ти. Букурешт е главен град на Романија. Не­говото име уште со формирањето во 1459 година е тесно поврзано со името на веројатниот принц Бу­кур, кој можеби бил рибар или овчар, во зависност од легендата. Меѓутоа, денес во Ро­манија велат дека името на главниот град е по­вр­зано со роман­скиот збор „букурие“ што значи „за­до­волство, ра­дост, милост“.

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2017 03:02   
Романија – пријателската земја на Македонија и на Македонската православна црква

romanija1-180Романија е земја во југоисточна Европа, а се граничи со Украина и Молдавија на североисток, со  Унгарија и Србија на запад и со Бугарија на југ (по должината на реката Дунав), додека на исток има мал излез на Црното Море. Источните и јужните  Карпати  минуваат низ централниот дел на земјата, чиј главен град е Букурешт. Таа е членка на НАТО од 2004 година. На 25 април 2005 година, пак, Романија го потпиша договорот за членство во Европската унија, а нејзин полноправен член е од 1 јануари 2007 година, заедно со Бугарија.

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2017 03:01   
„Македонски весник“ - значаен информатор на Македонците во Австралија (19)

mpa19-10

Гласилото „Македонски весник“ беше еден од позначајните македонски информатори во Австралија што се печататеше на литературен македонски јазик, а има материјали што се објавуваат и на англиски јазик. Тој претставува вистински информатор на македонската култура, јазик, литература, нсторија, минато и сегашност. Во голема мера настојува духовно да ги обедини македонзските иселзеници во новата средина и да го афирмира македонското име и нација во демократска Австралија.

Повеќе...
 
Среда, 25 Јануари 2017 09:33   
Во Квимбијан - СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ НА ЛИТЕРАТУРНОТО ДРУШТВО „ВАНЧО НИКОЛЕСКИ“

blagodarnica-bibl-vanco-nikoleski-180На 14 јануари 2017 година во просториите на црковната сала Св. Пророк Илија, во населбата Квимбијан, која е сместена веднаш до австралиската престолнина Канбера, се одржа свеченото отворање на Македонското литературно друштво и библиотеката кои го носи името на македонскиот детски песник и раскажувач Ванчо Николески. Уште во почетокот убаво е да напоменеме дека иницијатори за отворање на ова друштво се господата Наум Трајчески и Наум Пауноски, кои потекнуваат од охридските села Издеглавје и Куратица.

Повеќе...
 
Среда, 25 Јануари 2017 03:02   
Весникот „Изгрев“ – едно од најтиражните гласила во Австралија (17)

aus17-180

Во почетокот гласилото „Изгрев“ се појави на мал формат (16,5 х 21 см), за подоцна да продолжи во форма на весник (29x41 см.) на 20 страници, содржински добро подготвен и технички уреден. Често ги менуваше симболите на главата, која е на македонски и на англиски јазик, при што се употребуваа сонцето со 16 краци, етничката карта на Македонија, а речиси кај сите броеви е присутен симболот црвено сонце што изгрева. Исто така на клишето на главата стои дека тоа е списание на англиски и на македонски јазик.

Повеќе...
 
Среда, 25 Јануари 2017 03:02   
Иселенички од

gordana-dim-180Денови и ноќи минуваат брзо,
Секое утро нов предизвик ти носи
Мислиш да успееш и повеќе да сториш
Илјадници мисли се ројат во глава
Планови за дом и иднина во новата земја.
Се вивнуваш силно и повторно паѓаш
Не знаеш дали се на небо или земја.
Дали умираш или се раѓаш!

Повеќе...
 
Среда, 25 Јануари 2017 03:01   
Во земјата на убавите плажи, музиката, играта, спортот...

cuba3-180Кубанската култура е доста богата и има силни влијанија од Шпанија и Африка. Спортот е една од најго-лемите преокупации на народот. Поради поранешната блискост со Соединетите Американски Држави, во Куба се популарни спортовите кои се среќаваат во Северна Америка. Најпопуларен спорт е бејзболот, но доста попу-ларни спортови се и одбојката, кошарката, крикетот, атле-тиката и, се разбира, боксот. Меѓутоа, за нас кубанската музика беше нешто највозбудливо. Таа е доста богата и е еден вид симбол за кубанската култура. Главен елемент во кубанската музика е јужноамериканскиот мелос, што е основа за голем број музички правци како салса, румба и мамбо. Исто така, позната е кубанската  ча-ча-ча. Затоа и Куба често се нарекува дека е земјата на убавите плажи, музиката, играта, спортот...

Повеќе...
 
Среда, 18 Јануари 2017 03:02   
Списанието „Искра“ од Аделаид - значајно македонско информативно гласило (16)

adelaida-180

Едно од позначајните македонски тласила во Австралија и општо меѓу иселеништвото беше списанието „Искра“ од Аделајд, Јужна Австралија. Се печатеше на литературен македонски и на аиглиски јазик и претставуваше вистински светилник и афирматор на македонската историја и култура.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Заканувачко писмо до Заев

Јово Бурне:Македонско радикално здружение-Заканувачко писмо до Заев !!!!!!!!

Историја

News image

Алхемиската свадба во Овче Поле – како на небото, така и на земјата

Митотопонимот Овче Поле од памтивек обзнанувал дека на небото има само еден господар, што е потврден...

Иселеници

News image

Отворено писмо до сите МАКЕДОНЦИ и другите жители на МАКЕДОНИЈА

Нашата родина Македонија е јаболко, од кое секој без праша...

Култура и туризам

News image

Трите века (3)

Настаните во овој роман – хроника се вистинити. Имињата, исто така. Со ова, во името на вистината, с...

Фељтон

News image

Објавени трудови во чест на просветителите Кирил и Методиј (19)

Делегациите имаа повеќе приеми кај официјални црковни и државни функционери и насе...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.