Иселеници и Регион
Среда, 10 Мај 2017 03:04   
Во Хамбург - градот на големиот Јоханес Брамс (3)

hamburg1-180Повеќе од 800 години Франкфурт е еден од нај­значајните интернационални саемски градови. За­тоа, и мудриот Германец најнапред започнал да го гради големиот аеродром, чија пристанишна згра­да може да прими и послужи десетици милиони патници го­дишно. Потоа, во таа метропола е изградена нај­го­­­ле­мата спортска сала, во која се одржуваат бројни ев­­ропски и светски спортски и други манифестации, се извишуваат разни зданија од уметноста, театарот, науката и други институции што £ даваат посебен белег и зна­­­че­ње на оваа германска и европска метропола.

Повеќе...
 
Среда, 10 Мај 2017 03:00   
„Македонија“ (1957) – прв весник на политичката емиграција во Европа (2)

makedonija-zname-180Појавата на македонскиот иселенички печат во македонската дијаспората, а со тоа и во Европа е израз на долготрајната макотрпна борба на македонските доселеници (без разлика од кој дел на Македонија дошле), за афирмација на својот национален идентитет и на дедовската земја Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 03 Мај 2017 03:03   
Во Сиднеј премиера на: ИЗНЕНАДУВАЧКА ЗАБАВА

iznenaduvacka-zabava-180Минатиот петок, 28 април, во просториите на Македонскиот културен центар „Илинден“ во Рогдаел (Сиднеј) се изведе премерата на драмата Изненадувачка забава од Стефо Нанцу во изведба на реномираниот Австралиско македонскиот театар од Сиднеј.

Повеќе...
 
Среда, 03 Мај 2017 03:02   
Информативните гласила на Македонците во Европа (1)

igme1-1-180Преселувањето од Македонија кон Европа било во помал број, во споредба со иселувањето во САД, Канада и Австралија. Меѓутоа, карактеристично за иселувањето од Македонија е тоа што се засилило по Илинденското востание во 1903 година, а особено било изразено по Балканските војни и по Првата светска војна, кои наместо слобода од петвековното ропство, на Македонците им донеле тројна поделба, угнетување, асимилација, денационализација и физичко уништување, што ги спроведувале порано ослободените соседи, Бугарија, Кралска Југославија, Грција и Албанија.

Повеќе...
 
Среда, 03 Мај 2017 03:01   
Во Македонскиот клуб „Вардар“ од Зинделфинген (2)

kim2-180На чествувањето на свети Методиј во Елвангел беше речено дека солунските браќа свети Кирил и свети Методиј се творци на заедничко дело, неизбришлив паметник за словенскиот род, кој има силна вера и љубов кон Бога. Тие водеа неуморна борба за воведување на старословенскиот, односно старомакедонскиот јазик, меѓу јазиците кои порано биле искачени на пиедесталот на светската култура, писменост и цивилизација, а нивните проповеди биле за создавање на свет во кој народите ќе живеат во мир, слога и благосостојба.

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 03:04   
ММДЧП се сретна со Департментот за дипломатски односи на Канада

chrystia-freeland-180ММДЧП се сретна со Департментот за дипломатски односи на Канада - Побарано е Министерката за надворешни работи да ја повлече својата изјава за Македонија и да даде поддршка на суверенитетот на Република Македонија

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 03:03   
Гласачите од дијаспората ја разобличија лагата на СДСМ

glasovi6540-180Голема лага на СДСМ за иселувањето од Македонија: Ако се иселиле 600 илјади граѓани поради “режим“, тогаш зошто СДСМ освои помалку од 2.000 гласа од дијаспората и се бореше да се одземе правото на глас?

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 03:02   
Чествување на свети Методиј во Германија- столбот на Европската Унија (1)

germanija1-180Беше утро кога авионот од Скопје се крена во висините и се насочи кон северозапад, кон Франкфурт на Мајна, мет­ро­полата со еден од најголемите аеродроми во светот. Но, Фракфурт е познат по тоа што е стар царски град во кој се крунисани германските цареви и кра­леви; тоа е место каде заседавал првиот гер­мански пар­ламент; град на познатиот поет Гете; град на стари цр­кви и мо­дер­ни зданија; град на банки и осигу­ри­тел­ни компании; светски центар за одржување на сае­ми и други ма­нифестации; меѓународен бизнис цен­тар..

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 03:01   
Радио – часовите во Австралија – афирматори на македонскиот народ и Македонија (30)

internet-radio-180

Од 1985 година на Македонскиот радио час координатор, уредник и водител започна да биде Зага Добросавлева. Тој започна да се емитува четири пати неделно во траење од 45 минути и тоа: вторник од 7,30 до 8,15, среда од 22,15 до 23, петок од 7,30 до 8.15 и сабота од 22,15 до 23,00 часот, на Етничкото радио 2 ЕА. Овој радио-час обилуваше оо разновидни емисии од општественото и културното живеење во македонската колонија, потоа започна да емитува вести, репортажи, спортски информации, а преземаше телефонски и сателитски директни преноси од Македонското радио, особено од фудбалските натпревари на Вардар во Скопје.

Повеќе...
 
Среда, 19 Април 2017 03:46   
Тодор Радевски

todor-radevski-180Тодор Радевски (? - 23.03.2016), познат како Тоде или Тодорче, е македонски патриот, член на ДООМ, ВМРО/ДПМНЕ и член на комитетот Методија Андонов Чентово Гетеборг од 21-3-1991 г.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ЉУБОВТА КОН ОКУПИРАНИОТ РОДЕН КРАЈ НЕ Е ИРЕДЕНТИЗАМ!

ЉУБОВТА КОН ОКУПИРАНИОТ РОДЕН КРАЈ НЕ Е ИРЕДЕНТИЗАМ! Пишува Тодор ПЕТРОВ

Историја

News image

Составот и карактерот на Карнегиевата Комисија

Во почетокот д`Естурнел наведува кој се` е консултиран од останатите членови на Фондацијата при испр...

Иселеници

News image

Македонските симболи вечно ќе се веат на сите Македонски собири во Канада!

Одговор од Македонската заедница во Канада до моменталната...

Култура и туризам

News image

Охридска книжевна школа

Најстарата средновековна македонска книжевна школа е Охридската книжевна школа формирана во 886 годи...

Фељтон

News image

Сотир Митрев и неговата хуманост и донаторство за Македонија (3)

Сотир Митрев беше голем родољуб, човекољубец, хуманист и активист. Уште како млад ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.