Коментари
Среда, 19 Јули 2017 03:05   
Сега е време кое не повикува силно да се истакне македонството

svekrva
Свекрва

Во минатото изразот „грчки" немал етнички белег, бидејќи не само на Балканот туку и во другите земји во Европа под името „Грк", се подразбирало трговци. Оттука за да можат да просперираат во трговијата, без разлика на своето етничко потекло, многумина не само што го учеле грчкиот јазик, туку и се преставувале како Грци. Европјаните во тоа време, освен Турци и Грци. всушност не ни знаеле дека постои друг народ во Македонија, и до колку знаеле, него го сметале за народ од „понизок" ранг.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2017 03:04   
Има ли Македонија уште гемиџии или спијат?

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Дали сме Ние Татари па сега да славиме Наш свет празник со Бугарите? Кога еден Македонец славел Канови или Ханови, носел имиња Аспарух или Кубарт?

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2017 03:02   
Македонија лулката на славјанската култура и просвета

Tihomir Karanfilov-001

Тихомир Каранфилов

Во своите етнички и географски граници, Македонија со многубројните зачувани манастири (155) и оние во урнатини (90), вкупно 245, како што ќе забележи Георги Трајчев во своето дело „Манастирите во Македонија“ (Софија, 1933 г.), преставува за целото славјанство свето место. Ова земја е „Македонска Палистина“, „Македонски Ерусалим“ за целото славјанство.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2017 03:01   
Доста се платформи и договори

rubin-jovanovski
Дипл.Екк, Рубинчо В.Јованоски од Прилеп

Македонија во денешниве гео - полнтички услови во вистинска смисла на зборот е ”буре на барутот на балканскиот полуостров“. Нашите 5 соседи (Србија, Албанија, Косово, Грција и Бугарија), имаат свои полптички агенди кон македонскиот етникум со единствена цел да, ја разнебитат младата држава на Балканскиот полуостров. Главен поттикнувач на аспирациите кон нас од страна на првите соседи е лицето З.З. кој иако, загуби на неодамна одржаните вонредни парламентарни избори со помош на Меѓународниот фактор (ЕУ и НАТО) и дипломатскиот естаблишмент во нашата земја во буквална смисла на зборот на сила "како играчка на батерии), која ќе ги слуша и спроведува дадените задачи од гореспоменатите институции  на сила беше седнат на премиерската фотеља.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2017 03:06   
Заев со својот политички аматеризам наместо да ја релаксира состојбата го потпалува балканското буре барут

svekrva
Свекрва

Во пресрет на Договорот меѓу Македонија и Бугарија кој се крие од македонската јавност, европратеникот Андреј Ковачев од партијата Герб на Бојко Борисов за бугарската државна телевизија БНТ 1 ќе изјави дека Македонија има 100 насто фалисификувана историја и тоа е основата на Договорот за добрососедство кој Зоран Заев го договорил во Софија.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2017 03:05   
Кучињата лаат кога се плашат, куче лае од страв

mane jakovleski 1
Манојил (Мане) Јаковлески

Сведоци сме на низа активности кои се насочени да се дискредитира ВМРО-ДПМНЕ, да се дестабилизира државата, исто така се плука по сите кои ја поддржуваат и промовираат ПРОМАКЕДОНСКАТА опција на ВМРО-ДПМНЕ!

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2017 03:04   
Заев воскресе, навистина воскресе преку Сараево

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Минатата година во Сараево беше прогласен за најдобар градоначалник во Европа, оваа година пак преку фамозното Сараево најдобар Премиер во Европа и сега сите очекуваме следната година да се доделува Нобелова награда во Сараево каде самите Босанци со љубов и пламен ќе му ја подарат. Конечно во 2019 во светиот заевистички град Сараево, Заев ќе биде прогласен за Господ или Алах и создавач на универзумот и целата Галаксија.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2017 03:03   
Манастирот Псача ја надополнува сликата за „Манасирите во Македонија“ и огромната културна ризница кои ни ја оставиле нашите претци

Tihomir Karanfilov-001

Тихомир Каранфилов

Псачкиот манастир е средновековен православен христијански манастир кој се наоѓа над селото Псача. Манастирската црква „Св. Никола“ која е сместена сред дабова шума и од каде се гледа целото Славишко Поле, е дел од  Кумановско-осоговската епархија на МПЦ – ОА. Манстирската црква „Св. Никола“ никогаш не била центар на самостоен манастир, но имала статут на манастирска по силата на повелбата од 1358 година.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2017 03:01   
Потези без подлога

rubin-jovanovski
Дипл.Екк, Рубинчо В.Јованоски од Прилеп

По првите 40 дена од владеењето на поразената партија на неодамна одржаните вонредни парламентарни избори СДСМ на чело со аболицираниот лидер Зоран Заедв, алијас Бошко Буха кој воедно е и прв човек на новата Извршна власт на нашата земја, потезите кои ги превземаат се катастрофални.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јули 2017 03:05   
Која е цената која македонскиот народ треба да ја плати!

svekrva1Свекрва

Bo желба што побргу да испорача резултати кон странските центри на моќ кои ги донесоа на власт, владата на Зоран Заев како да нема црвени линии во однос на надворешната, па и внатрешната политика. Ветува многу но за возврат не добива ништо. Напротив се повеќе се заоструваат барањата на соседите, како и домицилните Албанци кои бараат исполнување на предизборните ветувања за воведување на двојазичност на целата територија. Тоа ја носи Македонија на непознат простор кој може да ја доведе земјата до поделба.

НАТО и ЕУ му порачаа на новата влада на Зоран Заев да не се надева на евроатлански интеграции без решение за името.

Грција и Бугарија не остапуваат од досегашните ставови со кои се негира идентитетот и јазикот.

Албанците во Македонија му порачуваат на Заев или Закон за јазиците во првите 100 дена од формирањето Влада или напуштање на Владата.

И покрај ваквите ставови, Владата на Заев се надева дека Македонија набрзо ќе стане членка на НАТО. Прашањето е, ако тоа се исполни, која е цената која македонскиот народ треба да ја плати!

Владата на Зоран Заев, започна активности кои би овозможиле забрзано влегување на Македонија во ЕУ и НАТО. Меѓутоа, ветувањата дадени пред и по доаѓањето на власт неможат да се остварат, а да не нанесат штета на македонскиот народ.

Тоа што го прави владата на Заев, охрабрена од амбасадорот на САД во РМ, ЕУ и НАТО, се чекори по кој нема враќање назад.

Секако дека е потребно да се развиваат добрососедските односи и мерките на доверба, но тие не смеат да бидат на штета на македонскиот народ и држава.

Прифаќање на името „Вардарска“, „Горна“или било кое друго име ќе го доведе во прашање идентитетот на македонскиот народ.

Од друга страна, воведувањето на двојазичноста на целата територија води кон федерализација и поделба на земјата. Сите правци кон ги води надворешната и внатрешната политика на Владата на Заев ја доведуваат во прашање иднината на државата каква што ја познаваме.

Ваквото однесување на Владата на Зоран Заев не само што нема поддршка меѓу македонскиот народ во земјата туку и меѓу Македонците во Пиринска и Егејска Македонија, потоа меѓу Македонците во Албанија, како и меѓу македонската дијаспора.Сепак, најголема пречка во спроведувањето на планот на СДСМ за разнебитувањето на земјата е ВМРО ДПМНЕ.

Свесни за тоа, Владата на Зоран Заев преку Специјалното Јавно Обвинителство (СЈО) кое е инсталирана испостава од центрите на моќ, се обидува да ги оцрни сите водечки личности на ВМРО ДПМНЕ и да внесе раздор во партијата преку разни незадоволници и кариеристи.

Употребата на СЈО, на т.н. тешка артилерија против ВМРО ДПМНЕ застрашува, зошто укажува дека се случува нешто поголемо, кое тешко може да го проголта македонскиот народ.

Всушност, свртувањето на вниманието на јавноста со разните обвинувања на високите челници на партијата ВМРО ДПМНЕ укажува дека во позадината се случуваат многу пострашни работи, кои водат не само кон промена на името и идентитетот на македонскиот народ, туку кон поделба на земјата.

Затоа најдобро е Заев и неговата влада во интерес на Македонија, со време да се откажат од оваа игра која води кон поделба и разнебитување на државата.

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ОБЈАВЕНИ СЕ Е 21 И 22 ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

ОБЈАВЕНИ СЕ Е 21 И 22 ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

Историја

News image

Составот и карактерот на Карнегиевата Комисија

Во почетокот д`Естурнел наведува кој се` е консултиран од останатите членови на Фондацијата при испр...

Иселеници

News image

Македонските симболи вечно ќе се веат на сите Македонски собири во Канада!

Одговор од Македонската заедница во Канада до моменталната...

Култура и туризам

News image

Охридска книжевна школа

Најстарата средновековна македонска книжевна школа е Охридската книжевна школа формирана во 886 годи...

Фељтон

News image

Сотир Митрев и неговата хуманост и донаторство за Македонија (3)

Сотир Митрев беше голем родољуб, човекољубец, хуманист и активист. Уште како млад ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.