Коментари
Вторник, 17 Јули 2018 19:38   
„Лиценцата“ на ВМРО; патентот на СДСМ; пештерата, болеста, “мороните“…

altЛамбе Арнаудов

„Лиценцата“ на ВМРО; патентот на СДСМ; пештерата, болеста, “мороните“…

Повеќе...
 
Среда, 11 Јули 2018 03:05   
Да им помогнеме на македонските патриоти и нивните семејства!

svekrva-nova
Свекрва

Секој израз на патриотизам се санкционира со цел да се исплаши народот.

Најдобар пример на заплашување на народот, се патриотите кои беа дел од настаните на 27 април 2017 година на настаните во Собранието, денес се товарат за тероризам, а други се осудени на повеќе од 80 години затвор.

Повеќе...
 
Среда, 11 Јули 2018 03:04   
Македонија им припаѓа на Македонците

makedonska-nacija-logo
Македонска нација

Македонците денес живеат на сите четири територии на поделената Македонија. Живеат во Вардарска, Пиринска,Егејска Македонија, живеат и во Албанија.

Точно и Грците живеат на еден дел од Македонија, во егејскиот, во поробениот, асимилираниот и дискриминираниот. Ако Македонија е грчка, зошто тогаш Грците ги нема во Вардарска, Пиринска и во Мала Преспа?

Повеќе...
 
Среда, 11 Јули 2018 03:03   
Грците го прекрстија Никола Тесла во Николаос Тесалос

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Александар Македонски го направија грк, ама никаков споменик нема во Атина. 

Кирил и Методи ги направија грци ... арно ама, не ги слават и спомнуваат. 

Василиј цар божемски Византиски ... и тој “да ти бил грк“ и се разбира не го слават. 

Григор Прличев кој бил грчки стипендист, го направија грк и него ни под разно не го слават.

Повеќе...
 
Среда, 04 Јули 2018 03:05   
Македонија како слуга сеуште чека во предворјето на Брисел

svekrva-nova
Свекрва

Сменете го името ако сакате да станете член на ЕУ и НАТО!

И покрај нелегитимно потпишаната спогодбата со Грција, со која македонската влада предводена од Зоран Заев, се согласи земјата да се преименува во Република Северна Македонија за свекупна употреба, македонската држава повторно доби само ветувања и условувања за евроатланските интеграции.

Пораката е иста - сменете го името ако сакате да станете член на ЕУ и НАТО!

Повеќе...
 
Среда, 04 Јули 2018 03:04   
Грчко – македонски односи и спорот околу името

makedonska-nacija-logo
Македонска нација

Македонското прашање во процесот на меѓународното признавање на Република Македонија повеќе од две и пол децении го привлекува вниманието на земјите од ЕУ, ОН и на пошироката светска јавност. Тоа е предизвикано од спротивставувањето на Република Грција да се признае Република Македонија под нејзиното историско и уставно име. Со тоа беа сериозно нарушени односите во овој дел на Балканот, кои се закануваа на мирот и стабилноста на овој дел од Европа. Во меѓуврем, спротивно на Уставот и законите на Македонија, потпишан е договор меѓу премиерите на двете земји, со кој македонската влада прифаќа државата да се преименува во Република Северна Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 04 Јули 2018 03:03   
Путин рече Солун е Македонски и рускиот гас ќе поминува низ Македонија

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Путин рече Солун е Македонски и рускиот гас ќе поминува низ Македонија.

Лавров рече времето ваше помина (на западот, ЕУ, НАТО и богами римокатоличкиот Ватикан) и доаѓа нашето.

Повеќе...
 
Среда, 04 Јули 2018 03:01   
Мисирков сакал да биде професор на скопскиот универзитет во слободна Македонија!

Tihomir Karanfilov-001

Подготвил: Т.Каранфилов

„Тој господин Крсте Мисирков на својот роднина му искажал во писмото желба да се врати во Македонија, поточно да дојде во Скопје штом ќе се ослободи Македонија. Сакал човекот да биде професор на скопскиот универзитет(?!). Ако е тоа вистина, а нема зошто да ме лажат, тогаш самиот заклучете каква опасност и претстои на бугарштината во овие историски времиња. Замислете си да се здружат заедно „мисирковштината" на господинот Крсте, „сепаратизмот" на Неговото Високопреосвештенство Теодосиј (Гологанов) и „автономштината" на господинот Петар Поп Арсов!“ - се вели во писмото на архимандритот Неофит, заменик на егзархискиот митрополит во Скопје испратено во 1910 година до Егзархот на Бугарската црква, Г. Г. Јосиф I Цариград

Повеќе...
 
Среда, 04 Јули 2018 03:00   
Да, мој народе жива е Македонија

karolina-risteska-2

Пишува: Каролина Ристеска

Како ја коментирате новонастанатата ситуација во Република Македонија?

Република Македонија со потпишувањето на двата договори според мене капитулира од една страна. Што значи тоа?

Тоа значи дека целите, поради кои беа насилно инсталирани од страна на Западот овие т.н. политичари во самопрогласената влада, ги остварија: обезличување и создавање на нешто ново од земјава, нешто што ќе нема допирни точки со Македонија и Македонците.

Од друга страна пак кажете ми вие, каде се видело да бришеш историски народ кој како пиреј никнува и повторно како феникс се раѓа?

Сега ние Македонците гледаме личносно со свои очи и слушаме секојдневно за новонастаната ситуација на нашето бришење како ентитет од нашата мила земја Македонија. Тие не однесоа на север!? Далеку од сржта на нашето битисување.

karolina-risteska-3

Едно ќе побарам од сите вас: најдете фрескопис во некоја црква на Балканот или во целиот свет каде ќе пишува грчко царство! Нема да најдете со гаранција. Целиот свет да го прошетате 360 степени јужно, северно, западно и источно вие грчко царство нема да најдете и крај. Тука е болката на нашиот јужен сосед.

Македонија е божја земја запишана во Библијата. Денес тоа го научија и најтврдокорните противници на нашето име Македонија, Македонец, македонски. Јасно им е дека без македонштината Грција е празна вреќа! Затоа беше овој грозоморен план далеку пред оваа новонастаната ситуација. Создаден да ја уништи нашата историска срж мислејќи дека така ќе направат комплетно наше уништување, а нивни историски успех.

Успеаа!

Најдоа луѓе по нивниот калап и мерка да ги исполнат нивните планови и желби, со други зборови да ја спасат „празната вреќа“ т.н. Грција.

karolina-risteska

Има една многу важна мудрост во Библијата: како куќа чии што темели се на песок, па при првата поплава и бура, ќе се сруши така и куќа која е изградена врз бетон ќе остане цврста на сите бури и поплави. Сега ако ме прашувате дали Македонија е куќата со цврстите темели одговорот е цврст и решителен:ДА.

Оваа новонастаната ситуација со ништо нема да ја разниша нашата историска вредност. Тоа го знаат само врвните Македонисти. Еднаш Јуџин Н. Борза напишал во неговата книга „Македон во сенката на Олимп“ - Македонците од своето формирање како држава и народ биле и се посебен етникум."

Колку и да пишуваат нова историја, колку и да уништуваат книги, колку и да ни ставаат епитети и имиња, ете и знамето ни го сменија, ние Македонците сме пиреј, пак ќе изникнеме. Ние на западот сме им трн во око да се разбереме еднаш засекогаш.

На балканот името Македонија е постаро од сите денешни новосоздадени држави и тоа е неизбришлив факт и вистина.

Мои сакани Македонци бидете храбри и запомнете дека нашата земја раѓала и јунаци и предавници но, Библијата засекогаш останува нашиот жив и вечен доказ на овој свет дека сме Македонци од Македонија и кој нема никој да успее да го уништи за век и веков.

Да, мој народе жива е Македонија. Амин.

 
Среда, 04 Јули 2018 00:53   
Кривичното гонење за делово САБОТАЖА застаруе за 20 години

1900344 686546614744013 3344629297970735298 oДимитар Апасиев

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ПО БОЈКОТОТ има шанси да БИДЕМЕ затоа и ќе БОЈКОТИРАМЕ!

Отец Ивица Тодоров: Бојкот за да нé биде, инаку ќе не снема!

Историја

News image

До 1860 година не само овде во Србија туку и меЃу самите Бугари не било познато дека во Македонија има Словени!

“...До 1860 година не само овде во Србија туку и меѓу самите Бугари не било познато дека во Македони...

Иселеници

Култура и туризам

News image

Брајчинските иселенички средби

Се одржаа 23-те „Брајчинските иселенички средби“

Фељтон

News image

Александар Македонски (45)

Александар Македонски штотуку го освои Источен Иран, пред да го започне големиот пох...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.