Коментари
Среда, 03 Мај 2017 03:06   
Меѓународната заедница во Македонија се однесува како да се наоѓа во времето на дивиот Запад

svekrva
Свекрва

Трагичниот процес на разнебитување на македонскиот народ продолжува. На 27 април 2017 година, по завршената седница на Собранието на Република Македонија, пратениците  на албанските партии и Социјалемократскиот сојуз извршија обид за државен удар. Спротивно на Уставот, Законите и Деловникот, овие пратеници надвор од процедурите го избраа Талат Џафери за претседател на Собранието. По провокациите со албанската химна, обидот за избор на македонскиот крвник од Вејце за претседател на Собранието на нелегален начин, го испровоцира македонскиот народ кој влезе во парламентот за да си ја врати државата.

Повеќе...
 
Среда, 03 Мај 2017 03:04   
Македонија била и ќе биде она што е

DzeposkiАлександар Џеповски

На времето Австрија ја создаде Албанија 1913, по примерот на Германија што ја создаде Грција, со намера да отепа три муви со еден удар. Да ја закопа Македонија од Македонскиот Полуостров, да ги затвори вратите на Руското влијание на Јонското Море и посебно Србија да ја спречи со излез на море.

Повеќе...
 
Среда, 03 Мај 2017 03:03   
МАЛКУ ПОЗНАТИ ИСТОРИСКИ ДОКАЗИ ЗА ПОСТОЕЊЕТО НА ИСУС ХРИСТОС

aleksandar-donski
Александар ДОНСКИ

Не се точни атеистичко-антихристијанските тврдења според кои „не постоеле историски докази за постоењето на Исус Христос!

Пренесуваме, кај нас малку познато сведоштво дадено од  најпознатиот антички еврејски  историчар Јосиф Флавиј кој живеел во 1 век и (иако бил фарисеј и противник на христијаните) во своите историски дела јасно запишал дека Исус постоел, дека не бил обичен човек и дека правел многу чуда и прекрасни нешта.

Повеќе...
 
Среда, 03 Мај 2017 03:03   
Време е за нови избори

katerina_klimoska_2
Катерина Климоска -

Мислев дека нема да го кажам ова бидејќи граѓаните се изморени од постојани избори, од притисоци од лево од десно, од надвор од дома, итн итн. Но, после 27.4.2017 година ништо не е е исто. Сега како никогаш претходно повеќе од потребни ни се избори, и тоа на сите нивоа на власт: претседателски, парламентарни, локални. Потребна ни е нова Власт која ќе има кредибилитет и тежина пред граѓаните.

Повеќе...
 
Среда, 03 Мај 2017 03:02   
Лесновскиот манастир бил и засолниште за голем број револуционери

Tihomir Karanfilov-001

Тихомир Каранфилов

Во Лесновскиот манастир, како што забележавма во претходниот дел, за првпат во пишаните споменици се спомнува во 1330, кога книжевникот Станислав препишал во манастирот пролог, каде го сместил и краткото житие на Гаврил Лесновски. Денес ракописот се чува во Белград. Накратко да споменеме дека во 1341 година деспотот Јован Оливер го обновил манастирот. На црковниот собир во Скопје, 1347 година од Стефан Душан манастирот бил назначен за седиште на новоформираната Злетовска епископија, што ја заменила Мородвиската. Во 1558 година, при игуменот Неофит, манастирот бил поправен, а во 1581 за време на игуменот Спиридон, го препокрил кратовскиот болјарин Никола Бојчиќ. Благодарение на жителите на Кратовско и кривопаланечко, манастирот успеал да го преживее целиот среден век. При крајот на 17 век запустел, но во 1805 го обновил еромохајот Теодосиј.

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 03:04   
Доверлив извештај №54 на Сребрен Поппетров за областа Малесија (1)

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

Сребрен Поппетров (Горно Врбени, Леринско 18. X 1869 – Софија 17. XI 1950) е македонски револуционер припадник на Македонската револуционерна организација, учител и училишен инспектор. Завршил гимназија во Солун и славјанска филологија на Софискиот универзитет. Член е на ТМОРО од 1895 година. Во Првата светска војна бил окружен управник во Битола и Куманово, а по војната во Петрич. Во 1922 година од ВМРО и Македонскиот национален комитет бил пратен во САД и Канада, каде што организирал иселенички друштва и учествувал во формирањето на МПО. Бил пратеник во бугарското Народно собрание, а потоа главен инспектор-организатор на црковно-училишното дело во Албанија.

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 03:03   
Која крв се моите брачудети и нивните шарени браќа?

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Од каде толку омраза помеѓу Македонците?

Дали е ова нормално и колку трае? Има ли крај? 

Да земеме еден прост банален пример. Човек ако оди пеш и молчи, како ќе се опише вистината? Медиумите во Македонија дозволија целокупно за една ваква банална ситуација и слика, ако некој оди пеш и молчи, да направат драма и светска сензација.

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 03:02   
Лесновскиот манастир бил најголема монашка република на Балканот

Tihomir Karanfilov-001

Тихомир Каранфилов

Лесновскиот манастир или Свети Гаврил Лесновски ("Свети Архангел Михаил и Гаврил") е православен манастир ставропигиален на Македонската православна црква, кој се наоѓа во североисточниот дел на Република Македонија. Манастирот се наоѓа меѓу градовите Кратово и Злетово, недалеку од селото Лесново во југозападните падини на Осогово, на надморска височина од 870 метри. Во средновековието овој манастир бил еден од книжевните центри во Источна Македонија и најголема  Монашка република на Балканот.

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 03:02   
Лесновскиот манастир бил најголема монашка република на Балканот

Tihomir Karanfilov-001

Тихомир Каранфилов

Лесновскиот манастир или Свети Гаврил Лесновски ("Свети Архангел Михаил и Гаврил") е православен манастир ставропигиален на Македонската православна црква, кој се наоѓа во североисточниот дел на Република Македонија. Манастирот се наоѓа меѓу градовите Кратово и Злетово, недалеку од селото Лесново во југозападните падини на Осогово, на надморска височина од 870 метри. Во средновековието овој манастир бил еден од книжевните центри во Источна Македонија и најголема  Монашка република на Балканот.

Повеќе...
 
Среда, 26 Април 2017 03:01   
Хари кажи ја вистината

rubinco Јованоски
Дипл.Екк, Рубинчо В.Јованоски од Прилеп

Граѓаните на градот херој Прилеп, градот на непокорот, градот каде на 11-ти октомври 1941 година пукнала првата пушка во разнебитувањето на тогашните фашистички идеали масовно со мирни протести преку 50 дена дава поддршка на Ѓраѓанската иницидатива "За заедничка Македонија" со цел зачувувањето на унитарниот карактер на државата од една и големо "НЕ“за тиранската платформа направена во туѓа земја од друга странаСо прифаќањето на тиранската платформа ќе се оди кон тифка федерализација и бинационална држава.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Претставникот на ОН Нимиц до ММДЧП: „Неофицијално - ако бев Македонец, не би преговарал за моето име“

Специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, им го изјавил на претставниците на Македонското меѓунар...

Историја

News image

Македонските кнежества се издигаат како воено-политички фактор во Византија

За време на визанстискиот император Маврикиј (582 - 602) биле превземени мерки за зајакнување на поз...

Иселеници

News image

Македонските информативни гласила „Снегулка“ и „Македонија“ во Шведска (9)

Списанијата „Македонски весник" и „Снегулка" ги издаваа Ма...

Култура и туризам

News image

Во работилницата на мајстор Петре, Јанко првин работеше помошник

Во работилницата на мајстор Петре, Јанко првин работеше помошни работи –потсредуваше, прередуваше, п...

Фељтон

News image

Митрополитот Кирил - прв надлежен архијереј во дијаспората (10)

Кога се зборува или пишува за духовно-црковното и националното обединување на Маке...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.