Среда, 06 Март 2013   
Апел кон Македонците во Бугарија: Полно самоопределување на Македонскиот Народ

(Софија, септември 1944 година)

macedonia-forever“…Така во Македонија во 1941 изникна како решителна сила Македонската народно-ослободителна војска, која што славно ги продолжи традиционалните и историски борби на македонскиот народ против завојувачката политика на Балканот и во тесен сојуз со движењето на маршал Тито да ја гради слободатата на Македонија и нејзиното федерирање со сите демократски сили на Балканот. Во таа ситуација во нашата татковина се создаде АСНОМ како институт од највискока револуционерна и политичка вредност, прокламирајќи го основниот закон на Македонија, а имено: полно самоопределување на македонскиот народ. Денеска во Македонија е установена револуционерна наородноослободителна власт…

Сега кога македонскиот народ со оружје врака се бори за својата слобода и самоопределување се наоѓаме пред една железна неопходност и ние одовде со оружје врака да се приопштиме и да се жртвуваме во НОБ на Македонија…”

Да живее Општобалканската НОБ на чело со славниот водач маршал Тито!

Да живее нераскинливиот англо-советско-американски блок!

Да живее слободна Македонија во нова  ДФ Југославија!

(Потпишале: д-р П.Шатев, Б. Димитров, Иван П.Јорданов, Љ.Манолов, Х.Калајџиев, А. Динев, А. Мартулков,  М.Герџиков, Т. Делииванов  и други  македонски дејци)
 

На прво место

News image

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ од понеделник тргнува на терен

Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.  

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (39)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (39)

Иселеници

Култура и туризам

News image

ЗА БОЖИЌ -СО ДЕЦАТА ОД МАКЕДОНИЈА И СВЕТОТ

Поетесата Марија Емилија Кукубајска ЗА БОЖИЌ  -СО ДЕЦАТА ОД МАКЕДОНИЈА И СВЕТОТ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (3)

ЕПИСТЕМОЛОГИЈА НА ОНОМАСТИКАТАНА ПАНОНИЈА (ДЕЛ I)

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.