Среда, 06 Октомври 2021   
Разбојници од Горен и Долен Дебар се готват да ја опљачкаат Прилепската околија

(1 септември 1800 година)

Albanians_Debar_1863До нашиот румелиски кајмакам во Битола...високомоќниот Есеид селим-ага -да му се умножи славата - се соопштува:

Врз основа на содржината од твоето испратено писмо во кое се вели дека во Долен и Горен Дебар се собрале многу разбојници со цел да ја опљачкаат Прилепската каза; дека тие биле готови да тргнат; дека таа банда на злосторници и бунтовници била многубројна и дека одбраната од нив и нивното одбивање била од воена природа и барала големи напори и многу војска, - се назначува и се испраќа првиот меѓу знае-итите и првенците...високомоќниот Мехмед-беј... и му се ставаат под негова команда ајаните од казите -Скопје, Штип, Тиквеш, Кичево, Кукуш и струмица.

По приемот на знаење, а до пристигнувањето на спомнатиот команант, да напишеш од твоја страна и да испратиш наредби до кого е нужно и да ги повикаш и собереш при себе ајаните, агите од тие области и да пројавиш, како што се очекува од тебе, родољубие и да вложиш многу сили за ликвидирање на злосторниците. Да се чуваш и да одбегнуваш од спротивни постапки на целта.

... За оваа цело да го жртвуваш сонот и комодитетот и до пристигнувањето на војската и спомнатиот командант да постапуваш како што е горе изложено и крајно да се чуваш од спротивното.

Во таа смисла се пишува и се издава оваа повелба на Румелискиот совет...

Напишано на 7 џемази - ул - евел 1215 год. ( 26. ИЏ.1800 год.)

 

Турски документи за  македонската  историја, т.И Државен архив на НРМ, Скопје, 1951, стр.23;

 

На прво место

News image

СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ЧУДОТВОРЕЦ - 8 XII/25 XI

СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ЧУДОТВОРЕЦ - 8 XII/25 XI

Историја

News image

Автономна Македонија (белградски весник)

АвтономнаМакедониjа (La Macédoine autonome). "Балканотнабалканскитенароди - МакедонијанаМакедонците"...

Иселеници

News image

ПРОМОЦИЈА НА ДЕЛА НА ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ВО ТОРОНТО

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновц...

Култура и туризам

News image

Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

Легендите и митолошките верувања се често застапени сред луѓето кои се интересираат и сакат да знаат...

Фељтон

News image

БИТКАТА КАЈ СУСА И ИДНИТЕ ОСВОЈУВАЊА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – ГОСПОДАРОТ НА АЗИЈА (12)

Александар пристигнал во градот Суса на 15 декември 331 година пред Христа и бил п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.