Среда, 17 Февруари 2021   
Еге - Древнaта македонска престолнина

ege

Еге бил еден од значајните и поголеми градови во времето на ДРЕВНА Македонија.

Долг пероиод овој град бил престолнина на македонската држава, уште од ПРЕД  времето на Каран и Пердика ПРВИ  од македонската династија Аргеади. Bасилеос Архелај ПРВИ кој ја интензивирал трговијата со соседните земји и поради малку поголемата оддалеченост од морето на Еге, престолнината ја преселил во градот Пела кој подоцна ќе стане главна престолнина на македонските владетели.

Градот  Еге  бил престолнина на Македонија уште пред Каран и Пердика ПРВИ. За тоа постои и запис, а тоа е записот од зетот Игал Ал:

Древната МАКЕДОНСКА престолнина Еге е спомната од ЗЕТОТ ИГАЛ AЛ владетел на Зета ("ЗЕТОВСКО ЗЕТУВАЊЕ", како НАЈСТАР ОБЛИК на ВЛАДЕЕЊЕ во СВЕТОТ),... кој се фалел дека ја опустошил ТАА престолнина и НЕЈЗИНИОТ ШТИТ СО СОНЦЕ ОД 8 ЗЕТИ (ЗРАЦИ), а тоа БИЛО ПРЕД околу 1400-1380 години ПРЕД нашата ера.

falbadziskiot-natpis
фалбаџискиот натпис на Иг'л Ал

“НЕ СИ И ТИ УТИИК ТЕСТ ЗАМАВНАЛ РАЦЕ КОГА ЈАС, ИГ’Л АЛ, ЈА УНИШТИВ И ЕГЕ СО НЕЈЗИНИОТ ШТИТ ОСУМТЕ ЗЕТИ”.

moneta-ege
Монета од Сонцето со 8 зети (зраци) од древната македонска престолнина Еге

 

moneta-ege-2
Mакедонсктo Сонце со 8 зети (зраци) од древната македонска престолнина Еге

Македонија пред 1400 гoдини п.н.е.

Проф. ВАСИЛ ИЉОВ

 

На прво место

Историја

News image

Го подготвувале народот за идната Голема Македонија

Оваа Дружина припаѓа кон денешниот преовладувачки словенски елемент, дека името на тој елемент му е ...

Иселеници

News image

ИЛИНДЕН – НАЈСВЕТЛИОТ ДАТУМ ВО ИСТОРИЈАТА НА ПЕЧАЛБАРСКА ПРЕСПА И ЉУБОЈНО (2)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

News image

МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА РОМИТЕ 8 АПРИЛ И НИВНИОТ РАЗВОЈ ВО СВЕТОТ

Меѓународниот ден на Ромите 8 Април се слави, речиси, во сите места во Република Македонија, каде&...

Фељтон

News image

ИСТОРИСКИ ДОКАЗИ ЗА ВИСТИНАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (5)

Во Воведот на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички времиња до ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.