Култура и туризам
Среда, 10 Јули 2013 03:03    PDF Печати Е-пошта
Архитектура во Кратово

kratovo-kukja-240Архитектурата на Кратово е карактеристична по типичната старогратска македонска архитектура. Речиси во сите градби се среќава каменот и дрвната конструкција, пересте и плитар. Ваквиот начин на градба им овозможува еластичнот и цврстина на градбите, во стилот на старомакедонската архитектура.Стреите и таваните биле украсувани со декоративни штички. Чардаците скоро на секоја куќа се посебно обележие на кратовската куќа. Од самиот чардак зависело и обликувањето на куќата. Вратите на куќите се еден од најубавите и најобработени детаљи. Тие се среќаваат како еднокрилни или пак двокрилни. Речиси во секоја кратовска куќа се градел амам, односно бања за капење. Како посебна просторија во куќата го среќавама огништето кое служело за загревање на просториите или за готвење храна.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 03:02    PDF Печати Е-пошта
Археолошки локалитет во Старо Село (Арангел) Општина Кичево

staro-seloСтаро Село е археолошки локалитет во Кичевското село Арангел. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа во централниот дел на селото, на една мала височинка, особено покрај селската продавницa, каде има некропола со гробови подѕидани со камени плочи. На средината од некрополата има темели од мала еднокорабна црква со димензии од 6 х 4 m.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 03:01    PDF Печати Е-пошта
Охридскиот Архиепископ Арсениј за укинувањето на Охридската Архиепископија (1767 год.)

arsenij-240„Со оваа моја доброволна и непринудна оставка  долупотпишаниот јавувам сега поради тоа што не ми е овозможено да ги уредам и поправам потребите на Охридската архиепископија, коишто се јавија една по друга пред нас и во наши дни и им дадоа не мал повод на злосторниците да го напаѓааат името на Архиепископијата и да ги оштетуваат и навредувааат потчинетите на Охридската архиепископија митрополити и нејзината бедна раја, и бидејќи не може инаку да се избави од нивните раце та-мошната земја и сиот христијански народ, освен преку уништувањето на Архиепископијата- поради тоа имено  се откажувам од Охридската архиепископија.”

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 03:04    PDF Печати Е-пошта
Празник на светите Вартоломеј и Варнава (Вртолум)

vartolomej-i-varnava-240Во народното верување посебно важен празник се смета Вртолум, денот кога сонцето се врти кон зима. Се верува дека тоа е тежок празник кога не се работи.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 03:03    PDF Печати Е-пошта
Митолошки корени за Персеј и летечкиот коњ Пегаз

Perseus-Pegasus-240Зевс е таткото на многу херои и богинки кои ги зачнал прелажувајќи ги земните царски жени. Така е роден Дион од Семела, Кадмовата ќерка, Херакле од Алкомена, Европа од Крит и многу други. Зевс е таткото на Персеј од Данаја во Арг, ќерка на Акрисие.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 03:02    PDF Печати Е-пошта
Христовиот Покров – Плаштаница и крвавите рани на Христовото Тело

hristoviot-pokrovВо Црквата на Светата рамноапостолна царица Елена, во Ерусалим,  се наоѓа Капелата на крунисување со Трновиот венец. Таа н# потсетува на исмејувањето и на страдањето на Христос, со ставањето на Трновиот венец на Неговата глава, кој го сплетоа војниците од трње.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 03:01    PDF Печати Е-пошта
Црнобуки - пелагониско село

crnobukiЦрнобуки е пелагониско село со четиристотини жители и се наоѓа на стратешка позиција на само неколку километри пред Битола, помеѓу двете патни артерии кон Демир Хисар и Прилеп. До таму води патот за Демир Хисар преку Кукуречани, а веднаш потоа забраздува низ полето се` до реката Шемница, околу која се изградени куќите.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јуни 2013 03:20    PDF Печати Е-пошта
Од животот на Григор Прличев

grigor-prlicev-240Според своето ветување почнав да ја препишувам филадата со трескава дејност (тоа препишување не малку ми помогна во јазикот). За своите часови немав никаква грижа. Си позволував дури и чести отсуства. Тогаш часовите беа толку суви, што отсуствата и не се сметаа за смртен грев.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јуни 2013 03:00    PDF Печати Е-пошта
Охридската Архиепископија силно поврзана со култот на Свети Ахил

Achillius-240Царот Самоил сакал во својата црква да има мошти на истакнат светител од првите векови на христијанството чиј култ бил раширен на поширок простор. Поради тоа од Лариса на островот во Преспанското Езеро ги пренесол моштите на Св. Ахил Лариски.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јуни 2013 03:00    PDF Печати Е-пошта
Македониде

angelina-markus

Написов го пишувам за Македонските верници, за оние кои веруваат во Бога. За оние кои останале верни на своето Македонско потекло. Овој напис не го пишувам за оние кои не веруваат во Бога, ниту пак за оние кои се одродиле од Македонството.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Коњички марш на Коњаницата од Цапари–Битола до Крушево

Оваа година коњичкиот марш го посветуваме на уставобранителите кои невини лежат во Македонски...

Историја

News image

Масакр во Загоричани

Масакрот во Загоричани во 1905 година бил извршен во селото Загоричани од страна на грчките андрати....

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ II (13)

 Текстовите во продолженија во порталот „Македонска н...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (4) Кармелиски манастир

Кармелискиот манастир, се наоѓа над Елеонската Гора во Ерусалим. Црквата се нарекува Елеонска и се...

Фељтон

News image

ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ВО АНТИЧКИТЕ ВРЕМИЊА (16)

  Во третиот дел на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички в...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.