Култура и туризам
Среда, 30 Јануари 2013 04:04    PDF Печати Е-пошта
Јулијански и Грегоријански календар

Julian_calendarЈулијанскиот календар го вовел Гај Јулије Цезар и се користел во цела Европа до XVI век, кога се прифатил Грегоријанскиот календар. На првиот екуменски собир во Ница во 325 година, христијанската црква го прифатила Јулијанскиот календар како основен календар.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јануари 2013 04:03    PDF Печати Е-пошта
Свадба во Зубовце, понеделник- носење на невестата на вода

svadba-zubovce-240Понеделникот, од традиционалната стара зубовска свадба, започнува со носењето на невестата на вода на една од маалските чешми во селото. Ја заводува машко детенце, водарче. Него невестата го дарува со плетени волнени калчинчиња.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јануари 2013 04:01    PDF Печати Е-пошта
Свети Гаврил Лесновски 28/15.I.

gavril-lesnovskiСвети Гаврил Лесновски живеел кон крајот на XI и почетокот на XII век. Потекнувал од Осечко Поле. Неговите родители биле богати но долго време немале деца па времето го минувале во плач и молитви упатени кон Бога да ги дарува со пород. Потоа Господ ги дарувал со машка рожба. Сакале детето да им биде образовано поради што кога пораснало го дале да се школува. Во неговото житие се вели дека „и откако помина малку време, ги изучи сите книги, и не еден јазик - туку повеќе, а Евангелието не го испушташе од рацете ни еден час”.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јануари 2013 04:02    PDF Печати Е-пошта
Народни поговорки од струшко

pogovorkiАј без пари, ај без ум, се` едно ти е.

Ајванот немат ј’зик, та не зн’јт да кажит шчо го болит.

Ајванот се врзвит со ј’же, а чвек со збор.

Повеќе...
 
Среда, 16 Јануари 2013 04:03    PDF Печати Е-пошта
За празниците во Велес

velesОд книгата „Така се зборува во Велес“, приредила Снежана Петрова – Џамбазова, Скопје 2007.

За празниците да кажеме нешто. На втори јануар је Игнет. И татко ми на сабајле, коа ќе станеме, одма за уши ќе не истегне, да сме растеле поголеми. На Коледе пред Божиќ Коледе, се збиравме деца со коледашки, стапчиња, ишарени, изонадени, делкани убаво и одевме од куќа на куќа. И ни даваа оравчиња, коштанчиња, колачиња, почнавме и поголеми д’ одиме, па ни викаа: Што сакате, колаче ли, девојче ли? Не задеваа.

Повеќе...
 
Среда, 02 Јануари 2013 16:41    PDF Печати Е-пошта
Споменици на културата

akvadukt240На периферијата на Скопје, покрај патот Скопје – Качаник се наоѓа стариот аквадукт, изграден од камен и тули со 55 лукови што се опираат на масивни столбови.

Повеќе...
 
Среда, 02 Јануари 2013 16:37    PDF Печати Е-пошта
Неолит

neolitНеолит (ново камено време) е термин со кој Џон Лубок во 1865 ја означил епохата карактеризирана со појавата на првите праисториски заедници чијшто опстанок се базирал на производството на храна, која како доминантна стратегија на опстанокот, може да се смета како карактеристика на неолитот.

Повеќе...
 
Среда, 19 Декември 2012 04:03    PDF Печати Е-пошта
Маркови Кули (Летевци)

Markovi_Kuli_-_Letevci-240Маркови Кули е тврдина - гранична стража 1,6 км источно од Кожле и 1,2 км јужно од Летевци, 3 км пред устието на Пчиња во Вардар. Претставува тесен и издаден карпест рид со стрмни страни во теснецот на Пчиња, околу кој реката врти во голем лак. Се издига 70 м над реката. Мало седло од источната страна го дели од повисоките планини; денес преку тоа седло поминува автопатот Скопје-Велес. Една прастара патека ја преминува реката на тоа место, поврзувајќи ги двете антички траси на Вардарската магистрала (и денес тука водат два еднонасочни автопата) западно и источно од Маркови Кули.

Повеќе...
 
Среда, 19 Декември 2012 04:02    PDF Печати Е-пошта
Манастир „Св. Никола“ - Слепче

sv-nikola-slepceМанастирот посветен на Свети Никола во селото Слепче, прилепско, била изградена во 1673 година од страна на еромонахот Михаил, но се спомнуваат и имињата на повеќе еромонаси и монаси кои се забележани на натписот врз мермерната плоча вградена во нишата на проскомидијата. Но, постои и друг натпис над влезот од црквата од внатрешната страна кој пак вели дека црквата била соѕидана и зографисана во 1674 година. Понатаму во натписот е забележано дека ктитори на црквата биле игуменот на манастирот Свети Никола, Сергија еромонах, Никифор еромонах и Кирил монах, Јаникија монахиња и повеќе световни лица.

Повеќе...
 
Среда, 19 Декември 2012 04:01    PDF Печати Е-пошта
Кичево

kicevoКичево е град во средишниот дел на Западна Македонија. Градот лежи во Кичевската Котлина под југоисточните падини на планината Бистра. Од Скопје, Кичево е оддалечено 112 километри, а се наоѓа на речиси половина пат меѓу Гостивар (46 километри) и Охрид (61 километар).

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле

Стојаноска: Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле, народот го увиде то...

Историја

News image

Британски документ за Македонија

Документите наречени „House of Commons Papers“ се една од петте главни категории на парламентарни до...

Иселеници

News image

ДВАЕСЕТ ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ (30)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.