Култура и туризам
Недела, 08 Април 2012 05:11    PDF Печати Е-пошта
Цветници- празник на последното влегување на Исус во Ерусалим

Maslinova_gora-fotografii_3Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица    секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во спомен на влегувањето на Исус Христос во Ерусалим, кога неговите ученици и симпатизери со цвеќе и  врбови гранки, како и со својата облека му го го постилале патот.

Повеќе...
 
Сабота, 07 Април 2012 07:59    PDF Печати Е-пошта
Свето Благовештение - Благовец, 7.IV./25.III

blagovecПразник на радостната вест и на пролетната убавина

Празникот Свето Благовештение, меѓу народот познат како Благовец, Благоец, Блошчојне и сл. се смета за тежок празник. некои дури го сметаат за голем празник како Велигден поради што се вели: „Благовец, прв Велигден”.

Именден празнуваат: Благоја, Благојка, Блаже, Благица итн.

Повеќе...
 
Вторник, 14 Февруари 2012 01:27    PDF Печати Е-пошта
Свети маченик Трифун

sveti-trifun-mЗаштитник на градинарите и на лозарите

(Именден празнуваат: Трифун, Трајан, Трајко...)

Повеќе...
 
Недела, 05 Февруари 2012 17:19    PDF Печати Е-пошта
ГОЦЕ ФЕСТ ПО 23-ти ПАТ ВО УНИВЕРЗАЛНАТА САЛА

Goce_FestФестивалот на нови родољубиви и патриотски македонски песни ГОЦЕ ФЕСТ, во петок на 10- ти февруари, со почеток во 20.00 часот во Универзалната сала, ќе го одбележи своето дваесет и трето издание.

Повеќе...
 
Вторник, 31 Јануари 2012 01:50    PDF Печати Е-пошта
Свети Атанасиј Велики

mpcГолем борец за вистинското православие


(Именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото Атанасиос и значи бесмртен), Танас, Тане, Танаска, Насе, Насте...)

Повеќе...
 
Среда, 18 Јануари 2012 04:33    PDF Печати Е-пошта
Од Божик до Богојавление шетаат лошите духови

nekrsteni-denovi240Од 7 јануари, па се до Богојавление се некрстените денови, кога по земјата шетаат духови, лоши сили и демони: караконџоли, тарамбаба, гревогазец, ѓаволица, чума и колера. И водите тогаш се нечисти.

Повеќе...
 
Понеделник, 09 Јануари 2012 02:05    PDF Печати Е-пошта
Свети Архиѓакон и првомаченик Стефан

stefanСвети Архиѓакон и првомаченик Стефан 9.I./27.XII.

(Именден празнуваат: Стефан, Стефанка, Стефанија, Фанија, Фанка, Стојан, Стојанка, Стојмен, Стоичко...)

Повеќе...
 
Сабота, 07 Јануари 2012 06:09    PDF Печати Е-пошта
Божикна честитка на сите светски јазици

globusБожикна честитка на сите светски јазици

Повеќе...
 
Среда, 04 Јануари 2012 04:04    PDF Печати Е-пошта
Пред Божиќ, зад Божиќ, кај да си, дома да си

rozdestvo240Божик спаѓа меѓу најголемите христијански празници, зашто на тој ден се празнува раѓањето на Спасителот Исус Христос. Колку овој ден е важен за човештвото се гледа и по тоа што тој е земен за клучен датум, односно камен темелник, за пресметување на времето па така имаме стара и нова ера што значи време пред и по раѓањето на Исус Христос.

Повеќе...
 
Понеделник, 19 Декември 2011 09:04    PDF Печати Е-пошта
Свети Николај Архиепископ Мирликијски

sv.Nikolaj.MirlikiskiСвети Николај Архиепископ Мирликијски, 19/6.XII

Заштитник на патниците и на морепловците

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле

Стојаноска: Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле, народот го увиде то...

Историја

News image

Британски документ за Македонија

Документите наречени „House of Commons Papers“ се една од петте главни категории на парламентарни до...

Иселеници

News image

ДВАЕСЕТ ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ (30)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.