Недела, 16 Јуни 2019    PDF Печати Е-пошта
ММДЧП ги повикува членките на НАТО да го одбијат ратификувањето на приемот на Македонија

mhrmi 2ММДЧП ги повикува членките на НАТО да го одбијат ратификувањето на приемот на Македонија под името „Северна Македонија“ - име кое и беше наметнато од страна на западните сили

НАТО тврди дека негова мисија е да ги „промовира демократските вредности и да им овозможи на членките да се консултираат и да соработуваат во својата одбрана и во прашања поврзани со безбедноста, да решаваат проблеми, градат доверба и долгорочно да спречуваат конфликти“.

А сепак, Генералниот Секретар на НАТО Јенс Столтенберг е озлогласен по изјавата дека за Македонија „не постои можност да се влезе во НАТО без промена на името“. По оваа изјава, низа претставници на земјите – членки на НАТО, како дел од нивната странска интервенција, ја посетија Македонија и го пренесоа истиот ултиматум.

Да тврдиш дека промовираш демократски вредности, а во исто време да приндуваш држава да си го смени името, идентитетот и историјата за да ги удоволи барањата на нејзините угнетувачи – сето тоа само за да влезе во воена алијанса – ете во што се претвори НАТО.

Грција најавуваше дека ќе го блокира приемот на Македонија во НАТО се додека земјата не си го смени името. НАТО, предводено од САД, на сила ја натера Република Македонија да си го смени името во „Северна Македонија“, а Македонците да го сменат својот идентитет во „северномакедонски“. Со ова моравме да ги задоволиме барањата на Грција, држава која признава дека сака да ја избрише Македонија од мапата. Грчката Влада јавно го славеше Преспанскиот договор, кој Западот и го наметна на Македонија и со кој се смени македонското име, а воедно на Македонците во Грција им ги негира основните права на свој личен идентитет. Членот 7(2) од договорот и го препушта името „Македонија“ на Грција. Членот 8(5), пак, наложува дека комисија составена од грчки дипломати можат ќе ја пишуваат македонската историја и македонските учебници.

Бруталната иронија тука е во тоа што Грција го забрануваше изразот „Македонија“ од 1913 година (по поделбата и анексијата на Македонија од страна на Србија, Грција, Бугарија и подоцна Албанија) и го негираше постоењето на Македонија се до 1988 година, кога настапи драматичен пресврт во нејзината политика и кога Грција отпочна кампања чија цел беше да го измами и да го убеди светот дека Македонија всушност е грчка. Земјите членки на НАТО веќе го знаат ова, но или не им е грижа, или им е страв да и се спротистават на Америка.

Ако НАТО беше навистина заинтересиран да ги „промовира демократските вредности“ или да „гради доверба“, тогаш веднаш ќе го отфрлеше принудното менување на името и идентитетот на Македонија и
Македонците. Ако беа заинтересирани Македонија да влезе во НАТО поради некој нивен алтруистички сон, тогаш ќе инсистираа тоа да се случи под името Македонија. Ќе се обидуваа да ги претстават предностите од членството во НАТО, наместо да шират лаги за нивната наводна одбрана на демократијата.

ММДЧП ја прашува Турција, дали би прифатиле грчки став дека „името Турција е грчко?“ и дали би помислиле да го смените своето име за да влезете во НАТО. Ја прашуваме Унгарија дали би и го препуштила своето име на Романија или обратно, само за да се „стане дел од еден клуб“. Ги прашуваме сите земји, дали би прифатиле менување на вашето име, идентитет и историја под закана

Оттаму, Македонското Меѓународно Движење за Човекови Права ги повикува земјите членки на НАТО кои се уште не гласале за ратификување на приемот на Македонија да го сторат следното:

- да го отфрлат барањето за членство во НАТО под наметнатото, расистичко име „Северна Македонија“

- да бараат да се стави крај на принудното преименување и

- да почнат навистина да се залагаат за идеалите кои НАТО лажно тврди дека ги застапува

 

На прво место

News image

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Сандански во Скопје

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Санданс...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА Георги (ЏОРЏ) Томов - ДЕЛ (8)

Во метрополата Њујорк се издвојуваат, пристанишниот, тргов...

Фељтон

News image

ОПИС НА ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМАТА БИТКА КАЈ ГАВГАМЕЛА (11)

  Во ова продолжение за читателите ќе  претставиме дел од седмата глава &...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.