Историја
Среда, 26 Јануари 2011 03:06   
Древните Македонци, предци на денешната македонска нација

ancient-240Историските податоци, но и обичната логика, јасно укажуваат дека древните Македонци целосно ја внеле својата крв и култура во денешната макендонска нација.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јануари 2011 03:05   
Академик Томе Бошевски за писмото и јазикот на старите македонци

tome-bosevskiПроблемот во современата наука е што се' уште се смета дека Античките Македонци биле неписмени и покрај сите свои успеси во формирањето империја, држава со сите елементи на современа цивилизација

Повеќе...
 
Среда, 26 Јануари 2011 03:04   
Древна (Античка) Македонија

Pella-240“ Од  Арг што беа, во пеласки крај што живееја,
Од Фтија и Елада со убави жени,
Тие Мирмидонците се викаа, Ахил водач им беше...”

Повеќе...
 
Среда, 19 Јануари 2011 03:30   
Преживеаните борци од граѓанската војна во Грција: Ристо Малов

risto-malov-240Дедо Ристо Малов ја живее деветата деценија од својот живот. Иако годините си го направиле своето, тој се уште многу добро се сеќава на борбите во кои учествувал. Тој бил и на Албанскиот фронт за време на Грчко-италијанската војна, но и во Граѓанската војна. Роден е во село Сетина, Леринско, во далечната 1916 година.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јануари 2011 03:20   
Гемиџиите

Petar_Sokolov_Svetoslav_Merdzhanov-240Гемиџиите биле таен македонски терористички кружок составен од повеќе млади Македонци, револуционери-анархисти. Повеќето од гемиџиите биле интелектуалци, коишто доброволно се здружиле меѓу себе, формирајќи го кружокот, под влијание на Македонскиот таен револуционерен комитет.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јануари 2011 03:10   
Македонска емиграциjа во периодот од 1878 до 1912

Andrey_Lyapchev-240По создавањето на Кнежество Бугарија во 1878 година кон новата држава емигрирале многу Македонци, кои jа создале заедницата на македонската емиграција во Бугарија. По информации на Општеството на народите вкупниот броj на македонските иселеници во Бугариjа за периодот од 1878 до средата на 1920-те години бил повеќе од 300,000. Таа е најголема македонска емиграција во светот, со огромен интелектуален потенцијал и големо културно наследство.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јануари 2011 03:05   
Лозарско движење

Mlada_drujina-240Членовите на Млада македонска книжовна дружина биле познати под името Лозари. Меѓу нив се и имињата на: Гоце Делчев, Даме Груев, Ѓорче Петров, Христо Матов, Петар Попарсов, Иван Хаџи Николов, Коста Шахов, Ѓорѓи Баласчев, Димитар Мирчев, Христо Попкоцев, Александар Караѓулев, Ѓорѓи Белев, Андреј Љапчев, Тома Карајовов, Наум Туфекчиев, Војдан Чернодрински и други.

Повеќе...
 
Сабота, 15 Јануари 2011 00:35   
Најмасовни и најбрутални стрелања во Титова Македонија.

partizani-1

15 јануар 1945.- Во ноќта меѓу 15 и 16 јануари се извршени двете најмасовни и најбрутални стрелања во Титова Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јануари 2011 03:05   
Преживеаните борци од граѓанската војна во Грција: Лексо Малев

lekso-malev-240Лексо Малев, борец за слободна и демократска Грција, учесник во Граѓанската војна во таа држава, е роден во 1929 година, во селото Сетина, Леринско. До 1947 година престојувал во Сетина, а потоа заминал во планините, каде во партизанските редови останал три години. Всушност, пред да замине на обука на Вичо, Преспа, како младинец бил во младинската организација ЕПОН. Задачата на таа организација била да собира храна за партизаните.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јануари 2011 03:04   
Бунтовниците од „Бунт“

evtim-gasev-240На Петтата конференција на КПЈ, одржана од 19 до 23 октомври 1940 година во Загреб, македонската делегација предводена од секретарот на ПК, Методија Шаторов-Шарло, беше прогласена како националистичка, поради тоа што делегацијата се спротивстави на кралскиот југословенски закон за колонизација на Македонија, за кој проект програмски се залагаше и КПЈ. За попластично да се илустрира атмосферата во кралска Југославија, во сегментот на дејствувањето на КПЈ и релацијата со Коминтерна по македонското прашање, ќе го наведеме цитатот од Историјата на Сојузот на комунистите на Југославија - (1985 година) :

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ламбе Арнаудов: Неколишевизам

Никој нема право да ја консумира слободата и во неа да ужива, ако претходно не ја заработил за друг....

Историја

News image

Трлиски инцидент

По Првата светска војна, соочени со фактот дека големите сили ја санкционираа поделбата на Македониј...

Иселеници

News image

Одгласи на Илинденското востание во различни кругови во светот (13)

Одгласите за Илинденското востани биле големи во различни ...

Култура и туризам

News image

Музеј на Старата скопска чаршија

Музејот на Старата скопска чаршија е сместен во рамките на Сули ан. Основан е како придружна институ...

Фељтон

News image

Александар Македонски (10)

Напливот на бегање од Елада предизвика и други соодветни барања, бидејќи намесниците...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.