Историја
Среда, 20 Јули 2011 04:15   
Писмо на Сониксен по повод опожарувањето на Ниси

Stone_affair_persons-240Вие веројатно ќе го препознаете името на американскиот граѓанин во долупотпишаното писмо, кој исчезна од Воден на 16 фебруари. На тој начин ќе разберете дека јас сум бил со револуционерите точно еден месец и да додадам, дека имав можност да ги набљудувам сите инциденти, кои се случија во тоа време меѓу македонските револуционери од таа околија и вооружените чети на грчките владици.

Повеќе...
 
Среда, 20 Јули 2011 04:12   
Писмо од Апостол војвода до беговите во Солун Изет и Хикмет

Apostolvojvoda-240Селаните од вашите чифлици Лицариново и Свети Георги нема минута да не се поплачат од поставените субашии и падари Арнаути. Tоа што тие го прават со населението и нивните постапки воопшто се веќе неподносливи и гласот на тоа бедно население е така очаен, да не знаат кој пат да го фатат.

Повеќе...
 
Среда, 20 Јули 2011 04:08   
Писмо од Ѓорче Петров до деец на движењето од Ахчелебиско

Petrov-Giorche-240Писмо од Ѓорче Петров до деец на движењето од Ахчелебиско, со објаснување за целите на Внатрешната организација и со совети за практична дејност

Повеќе...
 
Среда, 13 Јули 2011 04:08   
Како Грција градеше свое национално ткиво во Македонија

national_security_gr-240Балканските војни (1912-1913) преставуваат една од пресвртните моменти на Балканскиот полуостров во XX век.

Потиснувањето на Османлиската империја од страна на модерните балкански национални држави, значело и прекројување на државните граници на Полуостровот.

Повеќе...
 
Среда, 13 Јули 2011 04:05   
Писмо на Тодор Александров до Стјепан Радич 1924 г.

portret-todor-aleksandrov-240Почитуван г. Стјепан Радич,

Ја читав Вашата статија во 2-3 број на виенското списание „Федерасион Балканик“ од 15 август 1924 година.

Повеќе...
 
Среда, 13 Јули 2011 04:04   
Писмо на војводата П.Кљашев испратено до Павле Христов: „29 мај 1904 г. Софија“

Pando_Kljashev-240Писмо на војводата П.Кљашев испратено до внатрешниот деец, негов другар, член на Окружието на Втората револуционерна област Павле Христов: „29 мај 1904 г. Софија“

Повеќе...
 
Среда, 13 Јули 2011 01:00   
Дејноста на Хр. Матав и Д-р Хр. Татарчев по нивното враќање од заточение

hristo-tatarcev-240Петров интерниран во Казанлак. - Гроф Ламсдорф во Софија и поведението на претставителите на В.О. - Главните причини да се убрза општото востание. - Една расподелба на Гарванов од решавачко значење.

Повеќе...
 
Среда, 06 Јули 2011 04:44   
„Грција“: Made in Germany

greece-made-in-germany-240Новата држава не се надоврзува на непосредното минато, како што било зачувано во популарната меморија, туку се адаптира себе си врз популарната слика за античкото грчко минатото која беше создадена од Западот.

Повеќе...
 
Среда, 06 Јули 2011 04:40   
Привремена влада на Македонија – Единство создадена 1880 г.

manifest1881Привремената влада на Македонија - Единство е политичка институција на народот во Македонија. Владата била создадена 1880 година во Гремен и требало да ги застапува интересите на сите Македонци без разлика на нивната вера и народност, пред Големите сили. Таа се залагала за Автономна Македонија, но и за создавање на македонска самостојна држава.

Повеќе...
 
Среда, 06 Јули 2011 04:01   
Македонското прашање и европските држави во периодот на империјализмот

narodna-federativna-partija-240Во епохата на империјализмот националноослободителните движења претставувале посебен феномен. Според В. И. Ленин во епохата на империјализмот се засилиле стремежите за потчинување на слабите народи, кое од своја страна претставувало нов фактор во заострувањето на националното угнетување.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ти мора да си многу глуп…

Најчевска до Заев: Ти мора да си многу глуп…

Историја

News image

Маkедонiя и младотурkи - Aлеkсандръ Амфитеатровъ (1912)

              Рускиот патеписец Aлександар Амфитеатров во 1912 г., говорејќи за битк...

Иселеници

News image

Д-р Игор Јанев – бранител на името на Македонија

Меѓу големиот број Македонци со различно образование, зани...

Култура и туризам

News image

Дела на Славе Катин посветени на црковното и духовно-националното живеење

Славе Катин припаќа на Преспа, на Македонците во дијаспората, на етничка Македонија и на Македонскат...

Фељтон

News image

Александар Македонски (41)

Во текот на битките во Источен Иран, картата покажа дека погрешно беа претставени не...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.