Историја
Среда, 29 Декември 2010 04:07   
За смртта и за гробницата на Персеј

persej-grob-240Кралот Персеј е роден во 215, а на престолот на Македонија доаѓа во 179 г.п.н.е., по смртта на неговиот татко Филип Петти Македонски. Целиот период на неговото владеење е драматичен, а завршува со објавувањето на војната од страна на Римјаните, под водството на Луциус Емилиус Паулус, во 168 г.п.н.е.

Повеќе...
 
Среда, 29 Декември 2010 04:06   
Документи: руски извори од 1945 година

vladimir-ivanovski-240ИСТОРИЧАРОТ д-р ВЛАДО ИВАНОВСКИ, меѓу поголемиот број новооткриени документи во Историско-документарниот оддел на Министерството за надворешни работи, поточно во Архивот за надворешна политика на Руската Федерација, го регистрира и Извештајот (со забелешка дека не смее да биде објавен) на В.П. Григорев и И.Н. Агеев, кои од 13 до 23 јули 1945 година ја посетиле Македонија и притоа посебно се задржале на состојбата на границата со Грција, во тоа време жешка точка на југословенско-грчките односи. Овој документ првпат е објавен во магазинот Македонско време од каде што го преземаме.

Повеќе...
 
Среда, 29 Декември 2010 04:05   
Митрополит Григориј (патријарх)

mitropolit_grigorij-240Митрополит Григориј (1825-1833), Битолски Пелагониски митрополит, градител на храмот Св. Димитриј во Битола; ја проширил црковната болница за сиромаси, бранител на христијанското население, добротвор и заштитник на христијанските жители на Пелагонискиот крај.

Повеќе...
 
Среда, 22 Декември 2010 04:30   
Преживеаните борци од граѓанската војна во Грција: Димитар Костадинов Петровски

dimitar-kostadinov-240“Кога го нападнавме Лерин командантот на артилерците беше Грк и  требаше ним да им даде наредба да пукаат, а тој со сите документи побегна и & се предаде на грчката војска”, вели Димитар Костадинов Петровски.

Димитар Костадинов Петровски е роден на 29 ноември 1929 година во село Бабчор. Прво учествувал во младинската организација ЕПОН, а од 1945 до 1949 година бил учесник во ДАГ. Дел од податоците за неговиот подвиг ни ги соопшти самиот, но поради влошената здравствена состојба, користиме и некои веќе објавени податоци за него.

Повеќе...
 
Среда, 22 Декември 2010 04:25   
Одлука на ООН за прием на Република Македонија како 181 земја-членка

international-flags(Њујорк, 8 април 1993 год.)

Одлука на Генералното собрание на ООН за прием на Република Македонија како 181 рамноправна членка на семејството на народите. (Њујорк, 8 април 1993). Во периодот 1992-1996 Република Македонија е примена во повеЌе меѓународни организации и асоцијации и воспостави дипломатски односи со над 80 земји, од кои повеЌе од половината ја признаа под нејзиното уставно име.

Повеќе...
 
Среда, 22 Декември 2010 04:20   
Подготовките за прием на Македонија во ОН

UN_Flags-240“Бранко Црвенковски побара итно свикување на собраниска седница за да биде разгледана Информацијата за активностите на Владата  во постапката за прием на Република Македонија во ООН. На седницата на Собранието, што се одржа на 31 март, тој поднесе и уводно излагање...тој наведе дека во таа постапка целосно  е вклучен вршителот на должноста  Министер за надворешни работи и потпретседател на Владата на Република Македонија, Стево Црвенковски.

Повеќе...
 
Среда, 22 Декември 2010 04:20   
Изјава на претседателот на Советот за безбедност на ОН

United_Nations_Security_CouncilОсловувањето со “Поранешна Југословенска Република Македонија” е само одраз на историскиот факт дека државата што се предлага за прием во ОН во минатиото беше една република на поранешната СФР Југославија

Повеќе...
 
Среда, 22 Декември 2010 04:10   
Говор на Глигоров при приемот на Македонија во ОН

gligorov-1993Среќен сум и возбуден што во овој свечен миг  можам, да ја изразам благодарноста во името на народот и на Владата на Република Македонија за поддршката изразена со приемот на Република Македонија за рамноправен член на Организацијата на Обединетите нации. Со овој чин се круниса повеќевековниот стремеж на македонскиот народ и него-вата 130-годишна борба за слобода и независна држава.

Повеќе...
 
Среда, 15 Декември 2010 04:20   
Преживеаните борци од граѓанската војна во Грција: Наце Мишоков

nace-misokov-240“Партизаните и фашистите се судрија во Леринско поле. Имавме успех во тие борби, а од Сетина заминавме на Вичо. Требаше да одиме на Грамос, зашто партизаните останаа без оружје и им беше потребна наша помош. Но, не успеавме да се качиме на Грамос, зашто во Сињачко се судривме со монархофашистите”, раскажува Наце Мишоков.

Повеќе...
 
Среда, 15 Декември 2010 04:18   
Трибуна на нашите читатели (Македонска нација 1971)

Makedonska-nacija--mart-april-1971Во оваа рубрика „Македонска нација“ ќе објавува писма и прилози што ги добива од своите уважувани читатели во кои се изнесуваат нивните мислења за нашето списани, но во прв ред, нивните мислења и погледи за денешната положба на распарчената и поробена под тројното балканско ропство Македонија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ДЕМАРШ ДО АМЕРИКАНСКИОТ АМБАСАДОР ЗА ГРУБО МЕШАЊЕ ВО ВНАТРЕШНИТЕ РАБОТИ НА МАКЕДОНИЈА!

- Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро протестира до американскиот амбасадор Џес Бејли, зарад...

Историја

News image

ПРОГЛАС ОД ОКРУЖНИОТ ОДБОР НА НАРОДНООСЛОБОДИТЕЛНИОТ МЛАДИНСКИ СОЈУЗ ЗА ВОДЕНСКО

Народи како нашиот, бездомници, со векови потиснувани и поробувани, го грабнале оружјето во рацете и...

Иселеници

News image

Библиотеката во Мил Парк го одржа деветтиот по ред Саем на книгата наречен Booklovers festival

На овој фестивал свои дела претставија 39 автори меѓу кои ...

Култура и туризам

News image

Крали Марко и непослушната жена

Коа се скарал со жената  и си јавал на коњот отишол во Солун Крали Марко. Па му рекла мајка му:...

Фељтон

News image

Славе Катин и неговите дела посветени на црковното живеење (14)

Македонската православна црква-Охридска архиепископија е важен фактор кој игра зна...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.