Иселеници и Регион
Среда, 06 Февруари 2013 04:29   
Се очекува помош и од интелектуалното Македонско иселеништво

pustec240“…што ке се пишува денес и во следните недели ке биде позитивно поглавје  во историјата  на земјата, а вашите граѓани, вашите деца кога ќе учат од учебниците  по историја  во иднина, да можат да кажат: “Да, ова беше многу позитивно поглавје  вонашата историја”. Оваа изјава е од Евроамбасадорот Иво Орав, во написот од Среда 30 Јануари 2013 во “Нова Македонија,”ОРАВ: ЛИДЕРИТЕ ЗАЕДНО ДА НАЈДАТ ИЗЛЕЗ ОД КРИЗАТА”.

Повеќе...
 
Петок, 01 Февруари 2013 12:23   
Прием на барања и издавање на пасоши во Европа, САД, Канада и Австралија и Нов Зеланд во 2013

agencija_za_iselenistvoИздавање на пасоши во Европа, САД, Канада и Австралија и Нов Зеланд во 2013 година

Повеќе...
 
Среда, 30 Јануари 2013 04:03   
Македонците во Квинсланд безбедни од циклонот Освалд

oswald-ciklon-240Циклонот Освалд кој дојде од Североисточното крајбрежје на Атлантикот, јужно од северните предели на Голф Канпентерија, во Квинсланд, Австралија, ја намали својата јачина на копното, но со поблага разорна снага.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јануари 2013 04:02   
Инвестирај во сончева Македонија

gordana-dimovskaГордана Димовска

Пред повеќе децении започна иселеничката сага. Голем број Македонци, од економски или политички причини, доброволно или принудно денес се наоѓаат надвор од границите на Македонија. Првите иселувања на Македонците се забележани  во 1900  година, во децениите по Берлинскиот Конгрес кога Македонија не се здобила со самоуправа и кога се ределе бунтови и востанија против Отоманското владеење. Според некои неофицијални податоци, бројот на иселени изнесува 700.000 распрснати во 140 земји во светот.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јануари 2013 04:01   
Германист, славист, лобист...

natasa-stojkovska-240Наташа Стојковска, славист, германист и предавач на Универзитетот Хумболт во Берлин, работи и на меѓу културната комуникација меѓу Македонија и Германија и е своевиден хоби-лобист за својата татковина.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јануари 2013 04:02   
Реакции за изложбата за Александар Македонски во Сиднеј

pisma-od-makedonija-240Повеќето интересни реакции за веста во електронскиот весник  „Македонска нација“ од 9 јануари 2013 во врска со “Руската изложба за Александар во Сиднеј”(1 дел), која се одржува од 24 ноември 2012 до 28 април 2013 година, во познатиот музеј на Нов Јужен Велс, Австралија, со почит се насочени кон ангажираноста на  авторот, а од страна на автори на слични македонски дела или интелектуалци со високо разбирање на македонската историја.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јануари 2013 04:01   
Кратка историја за создавањето на ВМРО-ДПМНЕ - активности во Европа и Австралија (18)

janko-tomov-240Негативни реакции од поедини основачи на поранешни политички македонски организации и бивши лидери кон ВМРО-ДПМНЕ, пред, за време и по неговото основање.

Повеќе...
 
Среда, 16 Јануари 2013 04:02   
Празнични видувања во Сиднеј

sidnej240За време на Божиќните празници чувствителен е пулсот во Македонските заедници насекаде во светот. За Бадник, ден пред Божиќ, во Сиднеј допатуваа Јанко Томов, член на ДООМ и дописник во веб порталот „Македонска нација“ и неговата сопруга Маргарет Томов, директорка на основно училиште во Бризбан.

Повеќе...
 
Среда, 16 Јануари 2013 04:01   
Кратка историја за создавањето на ВМРО-ДПМНЕ- активности во Европа и Австралија (17)

osnovaci-240На 19 Август 1990 година во населбата Туарт Хил (Tuart Hill) во Перт, во просториите на Гренвил Хол (Grenville Hall), се одржа Основачкото Собрание на ВМРО-ДПМНЕ за Перт и Западна Австралија. Најхрабрите Македонци кои ги имаше преку 60-тина, сложно и со голем успех, наспроти лукавноста на поединци про-социјалисти го одржаа Основачкото Собрание.

Повеќе...
 
Петок, 11 Јануари 2013 13:01   
Руската изложба за Александар во Сиднеј

alexander-240Во организација на музејот од Сиднеј, Австралија, од 24 Ноември 2012 до 28 Април, 2013 година, се одржува изложба, за Александар Македонски Трети- Велики, во  власништво на државниот Руски историјски музеј од Питерсбург.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СТРАЗБУР ЈА ПРИФАТИ АПЛИКАЦИЈАТА НА РАТКО ДИМИТРОВСКИ ЗА „ПОШТЕНСКА БАНКА”

Обвинетиот чека правда од Европскиот суд за човекови права

Иселеници

News image

ЕРУСАЛИМ – ГРАДОТ НА ЕВРЕЈСКАТА ВЕЧНОСТ (15)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИ...

Култура и туризам

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОГРАФСКОТО ДЕЛО „СИЛЈАН МИЦЕВСКИ“

Излезе од печат монографијата „Силјан Мицевски“ која се однесува на животот и делото на  бизн...

Фељтон

News image

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ИСТОЧНО - ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ – ДЕЛ I (10)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.