Среда, 04 Јануари 2023   
Проглас на полковник Атанас Јанков кон Македонците

Прогласот на полковник Атанас Јанков кон Македонците на 14 септември 1902 година, во весникот „Реформи“. Интересно е што се повикува на Александар Македонски, Цар Самоил и Крале Марко.

Браќа!

Крвавата драма започна. Во нашето отчество огинот пламнал. Нашата должност е сите да се собереме под револуционерните знамиња и да си ја пролееме крвта за слободата на татковината.

Македонци!

Спомнете си за светскиот победник, светската слава на Македонија - великиот Александар Македонски; спомнете си за храбриот цар Самоил, за Македонскиот великан, убавиот Крале Марко, сеславјанската слава - оти во нив течела македонската крв; тие од небесните висини бдеат и го благословуваат започнатото наше свето дело. Нека бидеме нивни достојни потомци; да ги запазиме нивните светли и славни имиња; нека и ние го зачудиме светот со нашата храброст, памет и саможртвување; да го симнеме од себе срамниот јарем кој не загушува.

Браќа!

Огледајте се во околните слободни балкански народи и вие ќе видите, дека тие си ја добиле слободата само со потоци крв. Да го земеме нивниот пример. Слободата не се купува или подарува, таа треба да се извојува. Соберете се во дружини и напаѓајте го непријателот. Обезоружувајте го секој вооружен Турчин, а невооружените и тие кои ќе се предадат, поштедете ги и покажете се великодушни кон нив.

proglas

 

На прво место

News image

Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле

Стојаноска: Власта на СДС со поданичката политика донесе порази на секое поле, народот го увиде то...

Историја

News image

Британски документ за Македонија

Документите наречени „House of Commons Papers“ се една од петте главни категории на парламентарни до...

Иселеници

News image

ДВАЕСЕТ ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ НА АНСАМБЛОТ „ТОМОВ“ (30)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ТОМОВ“  НА СЛАВЕ КАТИН

Култура и туризам

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.