Среда, 30 Јануари 2013   
Македонците во Квинсланд безбедни од циклонот Освалд

27 Јануари 2013 година, Квинсланд, Австралија

oswald-ciklon

Циклонот Освалд кој дојде од Североисточното крајбрежје на Атлантикот, јужно од северните предели на Голф Канпентерија, во Квинсланд, Австралија, ја намали својата јачина на копното, но со поблага разорна снага.

Така се нарече Поранешен циклон Освалд.

Поранешниот циклон Осволд,  кој отпочна Североисточно од Бризбен на повеќе од илјада километри, некаде  во областа Голф оф Канпентерија, продолжува со јчина од околу 120 км на час, од 21 јануари 2013 година.

Најголеми штети овој циклон направи во Бандабург, кој е околу 300-350 километри Северно од Бризбен на 25 јануари, со големи поплави во кои се евакуирани илјадници Австралијанци во побезбедни населби. Долу, скоро до Бризбен, останаа без електрична енергија околу 60 илјади домаќинства. Речиси половина од локалните патишта се поплавени и забранети за сообраќај. Големиот фривеј Гимпи Род, кој го поврзува Бризбен со северниуот дел на Квинсланд, се` уште е прооден, но поради недоволната прегледност од врнежите и ветерот, се вози од 40 км на час до 80 км на некои места.

Овој циклон со ветришта од  120 км на час и со големи непрестани врнежи, кој остави пустош во Бандабург, а каде во градчето Хаври Бај е интензивен, пристигна во Саншајн коаст (160 км северно од Бризбен, во градчињата Гимпи, Борин Поинт, Тин Тин, Нуса, Маручидор, Каландра и други приморски места) на 25 јануари и се очекува деновиве да прејде преку Бризбен во Нов Јужен Велс. Пречникот на циклонот е околу триста км од источниот брег на Пацификот во внатрешноста и се очекува да биде најјак во Мерабра и Гимпи, а особено Западно од Бризбен околу градовите Тувумба и Ворик и близу до Ипсвич, каде се наоѓа преполнетиот воден резервоар од  кој мора да се испушти голема количина вода, што ќе направи посебни катастрофални поплави во тие подрачја.

После Бандабург, во понеделник на 28 јануари се очекуваат големи поплави во Хаври Бај, Саншанј Коаст, Бризбен и долу јужно во Нов Јужен Велс, бидејќи се работи за големи растојанија, каде водата се насобира и одлева катастрофално.

Досега нема соопштенија за жртви и за штети во домовите на Австралијанците во Бризбен и на македонското иселеништво во Квинсланд.

 

На прво место

News image

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев го коментираше на фејсбук профилот откажувањето на Заев и Николовски

  Лично како пратеник нема да користам патни трошоци, ама морам да искоментирам во однос на ...

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.