Среда, 08 Мај 2013   
ЧЕТВРТИ МАКЕДОНСКИ ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ „ГОРА ФЕСТ 2013“

Gora

МАКЕДОНСКА ГОРАНСКА ЗАЕДНИЦА НА КОСОВО

7 мај 2013 година, Драгаш, Косово - Во организација на Македонската Горанска заедница на Косово, а во соработка со Сојузот на Македонците со исламска религија и Горанското друштво, на 11 мај (сабота) 2013 година со почеток во 13.00 часот, во с. Брод, Косово, ќе се одржи Четвртиот ревијален Македонски фолклорен фестивал „ГОРА ФЕСТ 2013“.

Фестивалот е од национален интерес во културата од областа на меѓународната соработка за 2013 година, со цел културна афирмација на македонскиот народ и заштитата на духовното и културно наследство и афирмација на Македонската заедница на Косово.

На фестивалот ќе бидат изведени македонски народни песни и ора од сите делови на Македонија, а учесниците се од Косово, Македонија, Албанија, Грција, Бугарија и Турција.

Одржувањето на фестивалот е во чест на одбележувањето на годишнината од формирањето и регистрацијата на македонската Горанска заедница на Косово во 2007 година и отворањето на канцеларијата во Брод на 10 мај 2008 година.

Добредојдени се сите, поканети се посебно новинарите заради известување на јавноста од овој значаен традиционален годишен настан за Македонците на Косово.

 

На прво место

News image

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен.

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.