Среда, 19 Јуни 2013   
Во Велехрад- Чешка, изложба на македонски ракописи

velehrad1

Низ звуците од Златоустовата литургија и со благослов од Архиепископот Г.Г. Стефан и Папата Франсис и со претставници на Католичката црква во Велехрад- Чешката, изложбата македонски ракописи ја отвори амбасадорот на Р. М. во Чешката Република Паскал Стојчески.

Изложбата Manuscripta Glagolitica содржи експонати на глаголично и кирилично писмо, вклучувајќи и репродукции на вредни ракописи од Македонија, денес во збирките на НУБ Св. Климент Охридски и други библиотеки во светот и ќе биде отворена до крајот на месец јуни.

velehrad2

За проектот и македонското ко- партнерство во прославувањето на јубилејот зборуваше Гоче Мирчевски, претседател на Македонската заедница во Чешка, а за мисиите на светите браќа Кирил и Методиј со посебна нагласка на првата - Брегалничката мисија говореше амбасадорот Мартин Треневски, истражувач и голем почитувач на солунските браќа.

Треневски посебно се задржа на сознанијата во голем број житија за светите Кирил и Методиј дека првото словенско писмо - глаголицата и првите црковни книги на старомакедонски односно старословенски јазик се напишани за потребите на Македонците во Струмичко - Брегалничката област.

velehrad3

Истиот ден попладнето во епископскиот центар Оломоуц се одржа голем собир на Македонците - деца бегалци од егејскиот дел на Македонија кои  ги одбележаа трите годишнини:

110 години од Илинденското востание ,

100 години од поделбите на Македонија и Букурешкиот договор и

65 години од егзодусот на Македонците од Беломорска Македонија.

velehrad4

velehrad5


Димитри КИРЈАКОВСКИ


15. јуни 2013, Велехрад Чешка

 

На прво место

News image

Никола Груевски: Секој министер треба да знае што зборува, доколку сака народот да го смета за сериозен

Никола Груевски: Секој министер треба да знае што зборува, доколку сака народот да го смета за с...

Историја

News image

Македонскиот етнос и етногенезата на Македонските династии

Краток опис на античката историјата за Македонија и нејзиното име

Иселеници

News image

ОМД: Венецијанската комисија и официјално против законот за јазици

ОМД: Венецијанската комисија и официјално против зако...

Култура и туризам

News image

Брсјаци и Мијаци

Брсјаци и Мијаци, двете најсочувани племиња на нашата територија, вечните ривали но сепак најдобри...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (39)

ОЛИМПИСКИОТ ПАНТЕОН ВО ПАНОНИЈА -III ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.