Среда, 07 Август 2013   
Звонко Танески избран за почесен член на словачкиот ПЕН центар

Братислава, 3. 8. 2013 година

zvonko-taneskiМакедонскиот поет, критичар, есеист, преведувач и универзитетски професор Звонко Танески неодамна е избран за почесен член на словачкиот ПЕН центар. На последната седница одржана во Братислава на 26. 6. 2013, чиј записник потоа е официјално усвоен на 28. 7. 2013 година, Танески е едногласно избран за почесен член, а во одлуката, при набројувањето на неговите заслуги, стои дека тој е мошне истакнат универзитетски професор, македонски поет, преведувач, книжевен научник и критичар, стручњак за словачка литература и култура, кој работел неколку години и на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Коменски“ во Братислава. На тој начин, Танески влегува во престижното и ретко друштво на странски почесни членови во словачкиот ПЕН центар заедно со Барбарели Спиелвогел од САД, Јирзи Кронхолд од Полска, Павел Павел од Чешка и поранешниот претседател на Чехсоловачка и познат драматург – Вацлав Хавел.

(http://www.scpen.sk/index.php/estni-lenovia-sc-pen).

Професионалниот профил на Звонко Танески е веднаш објавен и на веб-страницата на словачкиот ПЕН центар:

http://www.scpen.sk/index.php/component/content/article/34-clenovia/606-zvonko-taneski.

Воедно, на истата седница, претседателот на Словачкиот ПЕН центар – д-р Ладислав Волко поднел извештај за неговото учество на 14-тата регионална конференција во Скопје, организирана по повод 50-годишнината од македонскиот ПЕН центар, одржана од 6 до 9 септември 2013 година. Според неговите зборови, одличната организација и самата конференција покажале дека литературата и, во поширока смисла на зборот, и културата претставуваат важен инструмент на европското зближување и на културната дипломатија воопшто. Во таа насока се предвидува и поголема и поширока соработка меѓу македонскиот и словачкиот ПЕН центар во иднина.

Инаку, Звонко Танески е роден на 12 март 1980 година. Доктор е по филолошки науки (Филозофски факултет при Универзитетот „Коменски“ во Братислава), универзитетски професор (Факултет за странски јазици при Универзитетот ФОН во Скопје). Автор е на пет поетски збирки, на три научни монографии и на голем број лингвистички, литературни и културолошки студии. Објавуван е на англиски, италијански, словенечки, српски, хрватски, албански, бугарски, украински, есперанто и словачки јазик. Дел од неговото творештво е публикувано или претставено на повеќе јазици во Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Бугарија, Црна Гора, Словенија, Италија, Шпанија, Р. Ирска, Чешка, Полска, Русија, Словачка, Филипини, Индија и САД. Добитник е на повеќе книжевни и научни награди во Македонија и во странство. Редовен член е на Клубот на независни писатели на Словачка (од 2006 година) и на Независните писатели на Македонија и на Здружението на преведувачи на Македонија (од 2012 година). Автор е и на повеќе книжевни преводи.

 

На прво место

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.