Историја
Сабота, 15 Јануари 2011 00:35   
Најмасовни и најбрутални стрелања во Титова Македонија.

partizani-1

15 јануар 1945.- Во ноќта меѓу 15 и 16 јануари се извршени двете најмасовни и најбрутални стрелања во Титова Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јануари 2011 03:05   
Преживеаните борци од граѓанската војна во Грција: Лексо Малев

lekso-malev-240Лексо Малев, борец за слободна и демократска Грција, учесник во Граѓанската војна во таа држава, е роден во 1929 година, во селото Сетина, Леринско. До 1947 година престојувал во Сетина, а потоа заминал во планините, каде во партизанските редови останал три години. Всушност, пред да замине на обука на Вичо, Преспа, како младинец бил во младинската организација ЕПОН. Задачата на таа организација била да собира храна за партизаните.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јануари 2011 03:04   
Бунтовниците од „Бунт“

evtim-gasev-240На Петтата конференција на КПЈ, одржана од 19 до 23 октомври 1940 година во Загреб, македонската делегација предводена од секретарот на ПК, Методија Шаторов-Шарло, беше прогласена како националистичка, поради тоа што делегацијата се спротивстави на кралскиот југословенски закон за колонизација на Македонија, за кој проект програмски се залагаше и КПЈ. За попластично да се илустрира атмосферата во кралска Југославија, во сегментот на дејствувањето на КПЈ и релацијата со Коминтерна по македонското прашање, ќе го наведеме цитатот од Историјата на Сојузот на комунистите на Југославија - (1985 година) :

Повеќе...
 
Среда, 12 Јануари 2011 03:03   
Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници

Stambolovshtina_petar_poparsov-240Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници е брошура напишана по барање на Централниот комитет на МРО. Одлуката за нејзино создавање е донесена за време на Јануарската средба и притоа македонскиот нациналноослободителен деец Петар Попарсов бил задолжен да ја создаде.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јануари 2011 03:10   
Преживеаните борци од граѓанската војна во Грција: Ламбе Миовски

lambe-miovski-240Некогашниот учесник во Граѓанската војна во Грција, Ламбе Миовски, е роден во село Косинец, Костурско, каде ги минал детските денови и каде завршил основно училиште на грчки јазик. Тој вели дека до 1936 година во Грција се зборувало, се играло и се пеело на македонски јазик.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јануари 2011 03:05   
Каде е закопан братот на Карев ликвидиран во Идризово?

karev-240Братот на Никола Карев, Ѓорги, по Втората светска војна е осуден и затворен во Идризово, од каде што никогаш не излегол. Така семејството Кареви се соочило со една необјаснива игра на судбината: цел живот се бореле за македонската државност, но токму таа Македонија го ликвидирала братот на претседателот на Крушевската Република. Каде се закопани коските на Ѓорги е мистерија што до денешен ден не е решена.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јануари 2011 03:04   
Воспоменување на Трајко Попов (1907 - 1946)

trajko-popov

 

 

"За несреќа на сите нас, дојде и тој смртоносен час кога на Трајко му ја соопштија грозоморната вест. Го забележувавме, кога враќајки се од Управата, се сврте кон нашиот и другите прозорци со кренати и стиснати тупаници, со насмевка и песна на устата".

Повеќе...
 
Среда, 29 Декември 2010 03:10   
Преживеаните борци од граѓанската војна во Грција: Динка Мајнова-Чокова

dinka-cokova-240“Имав 16 години кога не собраа и не однесоа во Попадија. Таму еден месец работевме за партизаните, крпевме чорапи. Се противевме на тоа што присилно не мобилизираа, но тоа не вроди со плод. Оттаму не пренесоа во Воден, во бањата 'Пожарско'“, вели Динка Мајнова-Чокова.

Повеќе...
 
Среда, 29 Декември 2010 03:07   
За смртта и за гробницата на Персеј

persej-grob-240Кралот Персеј е роден во 215, а на престолот на Македонија доаѓа во 179 г.п.н.е., по смртта на неговиот татко Филип Петти Македонски. Целиот период на неговото владеење е драматичен, а завршува со објавувањето на војната од страна на Римјаните, под водството на Луциус Емилиус Паулус, во 168 г.п.н.е.

Повеќе...
 
Среда, 29 Декември 2010 03:06   
Документи: руски извори од 1945 година

vladimir-ivanovski-240ИСТОРИЧАРОТ д-р ВЛАДО ИВАНОВСКИ, меѓу поголемиот број новооткриени документи во Историско-документарниот оддел на Министерството за надворешни работи, поточно во Архивот за надворешна политика на Руската Федерација, го регистрира и Извештајот (со забелешка дека не смее да биде објавен) на В.П. Григорев и И.Н. Агеев, кои од 13 до 23 јули 1945 година ја посетиле Македонија и притоа посебно се задржале на состојбата на границата со Грција, во тоа време жешка точка на југословенско-грчките односи. Овој документ првпат е објавен во магазинот Македонско време од каде што го преземаме.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Заканувачко писмо до Заев

Јово Бурне:Македонско радикално здружение-Заканувачко писмо до Заев !!!!!!!!

Историја

News image

Алхемиската свадба во Овче Поле – како на небото, така и на земјата

Митотопонимот Овче Поле од памтивек обзнанувал дека на небото има само еден господар, што е потврден...

Иселеници

News image

Отворено писмо до сите МАКЕДОНЦИ и другите жители на МАКЕДОНИЈА

Нашата родина Македонија е јаболко, од кое секој без праша...

Култура и туризам

News image

Трите века (3)

Настаните во овој роман – хроника се вистинити. Имињата, исто така. Со ова, во името на вистината, с...

Фељтон

News image

Објавени трудови во чест на просветителите Кирил и Методиј (19)

Делегациите имаа повеќе приеми кај официјални црковни и државни функционери и насе...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.