Историја
Среда, 16 Март 2011 04:36   
Балканска федерација

Balkan_Federation-240Балканска федерација/конфедерација бил проект за создавање федерација или конфедерација на балканските земји.

Оваа идеја ја претставил во Европа и ја популаризирал Пол Аргиријадес (1869-1894). Македонскиот интелектуалец Спиро Гулапчев (од Лерин) објавил (1887) свој проект за Источна федерација на Балканот од осум држави конституентки: Македонија (во нејзините географски и етнички граници), Епироалбанија, Европска Турција, Црна Гора, Романија, Србија, Бугарија и Грција.

Повеќе...
 
Среда, 16 Март 2011 04:32   
Обиди за обновување на автокефалноста на Македонската православна црква (МПЦ)

mpc-240Франција во нејзината политика кон Македонија и македонскиот народ со нагласен интерес ги следела состојбите и во областа на религиозните прашања кои во основа се јавуваат поради црковните недоразбирања меѓу македонскиот народ и некои балкански народи, а посебно борбата на македонскиот народ за обновување на автокефалноста на Македонската православна црква.

Повеќе...
 
Среда, 16 Март 2011 04:28   
Пајонска свештеничка пред Музејот на Македонија

pajonska-svestenicka-240Богатиот и ексклузивен наод на накит и други предмети за украсување кои се гледаат и на самата скулптура, во науката се познати како "Пајонски" или "Македонски бронзи"

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2011 04:04   
II Конгрес

sloboda-ili-smrtНатамошното ширење и организационото изградување на ВМРО предизвикало потреба да се одржи нов конгрес на кој требало да се разрешуваат некои пројавени проблеми во дејствувањето на Организацијата. Конгресот се одржал во Солун, во летото 1896 година. На овој конгрес за прв пат зеле учество сите видни дејци на Огранизацијата: од Битола Пере Тошев, од Одрин Христо Поп Коцев, од Воден Кирил Прличев, од Скопје Христо Матов и од Солунските дејци во тоа време учествуваат Даме Груев (тогаш училишен инспектор во Солун), д-р Христо Татарчев, Ѓорче Петров, Иван Хаџи Николов, д-р Антон Димитров, Петар Поп Арсов, како и Гоце Делчев. Со работата на конгресот претседателствувал д-р Христо Татарчев, претседател на Централниот комитет.

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2011 04:03   
Димо Хаџи Димов - „Македонското прашање“

Sandanski_Dimo_Hadzhi_Dimov-240Димо Хаџи Димов (1875-1924), е истакнатиот македонски народен трибун, социјалист, идеолог на македонското ослободително движење. и публицист.Неговиот татко Хаџи Димко бил истакнат македонски преродбеник, кој бил често апсен од турските власти и морал да побегне во 1789 година од Серско во Дупница, Бугарија. Таму неговиот син Димо Хази Димов завршил основно училиште, а во 1891 година се запишува на Педагошката гимназија во Ќустендил. Таму ќе биде под влијание на социјалистичките идеи на својот учител Ефрем Каранов. По завршувањето на училиштето во 1894 се запишал на правниот факултет во Софија од каде бил избркан заради напредните идеи. Извесен период работи како како учител во Дупница.

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2011 04:01   
Македонски народен сојуз

makedonska-emigracija-canadaМакедонски народен сојуз (МНС) е поранешна прогресивна организација на македонските емигранти во Северна Америка, чија главна цел е борбата за ослободување и обединување на Македонија во независна република, која како рамноправен член ќе се вклучи во идната Балканска федерација на слободни балкански народи.

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2011 04:00   
Подземна република

sandanski-240Подземна република, Тајна република или Држава во држава е алиас или псевдоним на Македонската револуционерна организација, која во текот на своето постоење и дејствување кон крајот на 19 и почетокот на 20 век во рамките на Отоманската империја успеала да создаде паралелни институции на власт.

Повеќе...
 
Петок, 04 Март 2011 22:58   
I Конгрес

vmro-1_copyСе одржал на 27 август 1894 година во Ресен и се собрале 12 – 15 делегати претставници од месните комитети.

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 04:04   
Ванчо Михајлов не ја исполнил задачата на Хитлер

vanco-mihajlov-240Кој беше лидерот на терористичката ВМРО? И во Бугарија и во Македонија се пренебрегнува со определена цел фактот дека Иван Михајлов порачал стотици политички убиства .

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 04:02   
За посебноста на древно-македонскиот јазик

mak-jazik-240За древните Македонци се знае дека зборувале на сопствен манкедоннски јазик. За овој факт постојат повеќе сведоштва од древните историчари. Овде ќе спомнеме само некои од нив.

Древниот грчки историчар Плунтарх (Plutarch), опишувајќи една распранвија помеѓу Алекнсандар Македонски и еден негов пријател, во својата бионграфија за Александар Македонски во 53-та глава, запиншал дека Алекнсанндар: 'скокнал на нозе и почнал на македонски да ги довинкува своннинте штинтонноснци.'

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ОБЈАВЕНА Е СЕДУМНАЕСЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

ОБЈАВЕНА Е СЕДУМНАЕСЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ Александар ДОН...

Историја

News image

Милојевиќ: Мегленци го прифатиле исламот кога била укината Охридската патријаршија

„Муслиманите не само што ги истиснуваа христијаните и ги завземале нивните места, туку и со насилно ...

Иселеници

News image

Јубилеј: Десет години од формирањето на Австралиско македонскиот театар од Сиднеј

На 23 мај 2007 година се формира Австралиско македонскиот ...

Култура и туризам

News image

Ново дело на дипломатот Константин Дораковски

Неодамна од печат излезе книга со драмски текстови под наслов „Шушулеменко“ од дипломатот Константин...

Фељтон

News image

Архиепископот Михаил - четвртиот поглавар на МПЦ-ОА (9)

За духовното, националното и црковното живеење на Македонците големи заслуги имаат, ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.