Историја
Среда, 22 Јуни 2011 04:17   
110 годишен јубилеј од формирањето на првата востаничка чета во Охрид и Охридско во манастирот „Св. Вмч. Параскева-Петка“ во Велгошти во 1901 година

vladimir-sokarovski-240На 6 јули, ова 2011 лето Господово, се навршува еден многу значаен јубилеј за еден момент од македонската историја, посебно во охридскиот крај, а тоа е 110 годишнината од формирањето на првата востаничка чета во Охрид и Охридско, која е формирана во манастирот „ Св. вмч. Параскева- Петка“ во Велгошти на 06. VII. 1901 година (110 години: 06. VII. 1901- 06. VII.2011 година).

Повеќе...
 
Среда, 22 Јуни 2011 04:12   
Се вратив во Солун, слободен

dame-gruev-240Ме пуштија пред Велигден во 1903 год.. Затеков веќе примено решение за востанието. Гарванов беше претседател на Централниот комитет. Ми ги објаснија доводите, за да се прифати такво решение. За кревање на востанието се изјаснил и Чернопеев. Струмичкиот претставник бил за, одринскиот - исто така. Луѓето (гурбетчиите) веќе се беа вратиле од Цариград дома во Македонија - беше доцна веќе да се премислува.

Повеќе...
 
Среда, 22 Јуни 2011 04:10   
Крвавата свадба во Неволјани - Леринско (Октомври 1905 година)

kaudis-240Во македонската историја периодот именуван како грчка „Македонска борба“ го означува временскиот интервал од 1904 до 1908 година. Период непосредно по завршувањето на Илинденското востание (1903), по кое грчката држава одлучила вооружено, со паравоени формации испратени од Кралството Грција да интервенира во делови на османлиската државна територија.

Повеќе...
 
Среда, 22 Јуни 2011 04:00   
Присоединувањето на Пиринскиот крај кон НР Македонија е пред се работа на самите Македонци

gorna-dzumaja-240Говор на Георги Мадолев при отварањето на „Обласниот македонски народен театар“  во Горна Џумаја (Благоевград) на 7 ноември 1947 година

Повеќе...
 
Недела, 19 Јуни 2011 08:05   
Тиквешко востание
vostanieНa 19 јуни 1913 година во Тиквешкиот регион (Кавадарци, Неготино, Ваташа и останатите поголеми места од тој крај) избувнува вооружено востание познато како Тиквешко востание. Востанието во Тиквешијата претставува прв и најмасовен вооружен отпор на населението против српскиот окупатор, веднаш после Првата балканска војна, и е едно од позначајните македонски востанија.
Повеќе...
 
Среда, 15 Јуни 2011 03:06   
Ајдутските војводи облечени со кабаница од црвена чоја и на главата перјаница!

dedo-iljo-malesevski-240Најдолготрајна и најмасовна вооружена борба против османлиската власт од XV па се до појавата на македонското национално ослободително движење во XIX век било ајдутството. Посебно се засилило на почетокот на XVI век, како отпор на зулумите на османлиската власт, експлоатацијата и верската потчинетост.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јуни 2011 03:04   
Ѓорче Петров трга со четата за Битолско

Gyorche_Petrov_Cheta- Мачнотии при преминувањето на границата. - После големи усилби четата го преминува Вардар. - Расположењето и припремата за востание кај населснието оттука Вардар.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јуни 2011 03:02   
Македонското прашање во времето на источната криза, Сан Стефано и Берлинскиот конгрес

berlinski-kongres-240 По седумдесеттите години на XIX век капиталистичките европски држави поминувале во првата етапа на империјализмот. Токму во овој период уште позасилено започнало да се актуелизира источното прашање, да се третира проблемот за опстанокот на Османската империја.

 

Повеќе...
 
Среда, 15 Јуни 2011 03:00   
Програмски принципи на Младата Македонска Книжовна Дружина - Јануари 1892 г.

United_macedonia_ilinden_organization-240Поминаа цели 54 години откако покојниот Mакедонец Барон Костадин Бели го упатил од Виена горниот повик кон своите еднородци Македонци во кој е излеана сета негова душа, срце и нерви. Жално е дека неговите патриотски совети, засновани врз вечни вистински принципи досега не биле чуени од оние на кои им се тие упатени.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јуни 2011 03:17   
Ѓорче Петров во Цариград води преговори со егзархијата

Petrov-Giorche-240Решение на Ц.К. да се наложи на егзархијата да назначи на служба во Македонија по претставен список посочени лица. - Ѓорче Петров во Цариград води преговори со егзархијата. - После долго противење егзархијата пред натискот на Ц.К. отстапува. - Петров бара подесно лице за претседател на новиот Врховен комитет. - Борис Сарафов излегува на чело на комитетот. - Задружната работа на двата комитета, В.К. и Ц.К. отпрвин оди успешно

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Донесов одлука да не го потпишам указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците

Обраќање на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов

Историја

News image

ПРОБЛЕМОТ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ТРУДОВИТЕ НА РАНАТА ГЕРМАНСКА МАКЕДОНИСТИКА

„Во македонската држава како службен јазик се заведуе народниот македонски јазик“ гласи едната речен...

Иселеници

News image

На незаборавните Нијагарски водопади (4)

Од Торонто се упативме за Хамилтон, градот што е сместен н...

Култура и туризам

News image

Мариово - „Мирна земја" (1)

Георги Траjчев Георгимаjков (Прилеп, 1869 – Софија, 1945) е просветител, фотограф и револуционер, де...

Фељтон

News image

Александар Македонски (15)

Иако Филип Втори Македонски остана навреден од атинската помош на Византиум, сепак и...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.