Историја
Среда, 13 Април 2011 04:00   
Kолку УДБ-а беше нашата судба (1)

udba-240Во архивите има шпионски траги само од ситните риби, досиеjата на покрупните се уништени или исчистени

Нашето поблиско минато се' уште е отворена рана, која многу тешко се залечува. Обидите што се прават последниве години со отворањето на досиеjата и со формирањето на Комисијата за лустрација, се чини, не е вистинскиот лек за старите болки, зашто сето она што се презема е половично, неискрено и проследено со валкани игри на политиката.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 04:15   
VI Конгрес - с. Србиново

Georgi_Vndov-240VI Конгрес - с. Србиново е конгрес на ВМРО (Автономистичка). Овој конгрес е всушност прв на оваа организација, меѓутоа бидејќи ВМРО (Автономистичка) се декларира како наследник и продолжувач на делото на Македонската револуционерна организација, првиот конгрес на ВМРО (Автономистичка) се смета за VI Конгрес.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 04:01   
Крушевски Манифест

krusevski-vostanici-240Ние, вашите вечни комшии, пријатели и познајници от хубавото Крушево и неговите китни села, без разлика на вера, народност, пол и убежденија, не можејќи веќе да трпиме тиранијата на жедните за крф и гладните за чоечко месо муртати, шчо гледаат и нас и вас да дотерат до нош, и нас и вас да дотераат до питачки стап и нашата мила и богата земја Македонија да заприлегат на пуста пустиња, денеска дигнафне глава и решифне со пушка да се браниме от тие наши и ваши душмани и да добиеме слобода.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 04:01   
Апел до Македонците во Бугарија во 1944

delchevo1944-240Македонскиот народ водел и води епски борби за своето национално ослободување. Неговите најсмели и бестрашни синови непрестајно ја напаѓаа турската тврдина на феудализмот и деспотизмот. Ентузијазмот и самопожртвуваноста на Македонците создадоа херојска епопеја среде револуционерните борби на македонскиот народ – Илинденското востание во 1903 година.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 04:00   
Манифест на Главниот Штаб на Македонската Војска - 1880

makedonska-vojska-240Манифестот бил прогласен на 29 Јуни 1880 на Пирин Планина. Бил испратен до сите дипломатски претставници во Битола, Солун и Цариград (денешен Истанбул). Овој манифест е еден од најзначајните документи на Провизорната Влада на Македонија, извршно тело на Народното Собрание на Македонија. Манифестот бил пронајден во документацијата на Централната Архива на Октомвриската Револуција и Социјалистичката Обнова на Москва (Оддел: Гроф Игнатиев, Бр. 730, Опис 1, Ед.хр.79).

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2011 04:03   
Александров од Македонија ( Шифра на одметникот)

todor-aleksandrov-240Рајко Даскалов, кој заедно со Стамболиски презеде горчлива кампања против Македонската Револуционерна Организација, беше убиен мионатото лето во Прага, каде што претходно беше бугарски министер. Неговиот атентатор, Николов, после тоа беше обвинет, ослободен и повторно уапсен. Тој беше уапсен врз основа на тоа што тој беше агент на Тодор Александров, водачот на Револуционерите. Серијата на настаните, го обнови интересот за активностите на Македонците.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2011 04:01   
Во Преспа Самуил решил да се круниса за цар и тоа со помошта и подршката на римскиот Папа

Samoil-240Во научната литература сѐ уште не е точно утврдена годината на прогласувањето на Самуил за цар и на неговата држава за царство.

Еден дел од историчарите истакнуваат деке тоа се случило најверојатно во последните години на 10 век. Според некој официјалното крунисување на Самуил за цар било извршено во црквата св. Ахил во Мала Преспа и тоа во присуство на римските прставници кои по склучената спогодба меѓу него и папата Григориј V во Преспа ја донеле царската круна. Со тоа градот Преспа станал царско седиште на Самуиловото царство.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2011 04:00   
Прилепски конгрес во 1904 година

pecat-na-ck-240Во еден идеен вриеж, кога после востанието во Македонија останаа тројцата највидни револуционерни водачи: - Даме Груев, Ѓорче Петров и Пере Тошев – кои мошне многу се разликуваа по карактер и имаа различни сфаќања за напредувањето на организацијата, а и востанието ги оддалечи еден од друг, во почетокот на пролетта беше донесено решение и во првите денови на мај се собраа на окружен конгрес во прилепско следните раководни лица од битолскиот округ: Д. Груев, П. Тошев, Ѓ. Петров, Хр. Узунов, Ѓ. Сугарев, Г. П. Христов, Ник. Каранџулов, П. Ацев, Георги Пешков, Јордан Тренков.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2011 01:00   
Македонија - вековита и непореклива (одломки)

splash-makedonija2Гане Тодоровски

Летописот на македонската опстојба низ вековите прилега на неверојатна приказна: речиси, нема многу вакви или слични примери во историјата, за олку жилавост и истрајба пред непогодите на времињата!

Повеќе...
 
Среда, 23 Март 2011 04:03   
I Писмо на Сониксен по повод опожарувањето на Ниси

Stone_affair_persons-240Вие веројатно ќе го препознаете името на американскиот граѓанин во долупотпишаното писмо, кој исчезна од Воден на 16 фебруари. На тој начин ќе разберете дека јас сум бил со револуционерите точно еден месец и да додадам, дека имав можност да ги набљудувам сите инциденти, кои се случија во тоа време меѓу македонските револуционери од таа околија и вооружените чети на грчките владици.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ПОМЕН ЗА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ 1929-1998-2017

По повод 88 од раѓањето и 19 години од смртта, денес на гробот на Драган Богдановски на градските гр...

Историја

News image

Соопштение на ГШ на НОВ и ПОМ за борбите и акциите на партизанските одреди од 2 август до 7 октомври 1942 година

Во текот на Втората светска војна, од почетокот на формирањето на македонските комитско-партизанскит...

Иселеници

News image

Илинден – најсветлиот датум во историјата на македонскиот народ (1)

"Илицден 1903-2003 и македонските иселеници" е дело на Сла...

Култура и туризам

News image

Три години пред последната посета на дедо Јанко на Ботуше јас го напуштив Ботуше

Три години пред последната посета на дедо Јанко на Ботуше јас го напуштив Ботуше. Со иста намера к...

Фељтон

News image

Академикот Божин Павловски – писател и информатор во Австралија (8)

Божин Павловски, е еден од најплодните и најпознатите македонски писатели кој пове...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.