Историја
Среда, 01 Јуни 2011 03:52   
Ѓорче и Делчев. - Доставката на пушки од Бугарија

goce-delcev-i-gjorce-petrov-240- Политиката на бугарската влада спрема В.К. и Ц.К. - Бугарските агентури во Македонија. - Полно разочарување кај внатрешните, решени веќе да дејствуваат потполно самостојно, а населението да се наоружа само од свои средства. - Отворено противставање со бугарската влада. - Ризов посредничи. - Примените пушки без фишеци. - Преговори меѓу Бугарија и Србија за поделба на сфери на влијание.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јуни 2011 03:14   
Засебноста на античките Македонци

anticki-makedonci-240

Денешната грчка историографија и пропаганда со сите сили се обидува да го убеди светот дека античка Македонија била „грчка држава“ и дека античките Македонци биле „Грци“ (Хелени). Причините за ова се од дневно-политички карактери истите се добро познати.

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 03:10   
Гарванов агитира во полза на земеното решение за востание

IvanGarvanoff-240Спомени - Ѓорче Петров

Ѓорче Петров и Делчев се противат; Пере Тошев нерешителен. - Сарафов тргнува со чета за внатрешноста. - Делчев се објаснува во Солун со Груев по прашањето за востанието. - Расположење кај Делчев за атентаторство.

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 03:05   
Кресненско – Разлошко востание (1878 – 1879)

Pecat_na_Kresnensko-razloveckoto_vostanieОдлуките од Берлинскиот конгрес македонскиот народ ги дочека со бран на разочарување, огорчување и експлозија на револт.

Востанието му претходи од едно собрание на 50-60 поистакнати Македонци, од македонската емиграција во Бугарија, кои се наоѓале во контакт со егзархиските кругови, се собрале за да побараат излез од новонастанатата ситуација. Меѓу нив се Васил Диамандиев, Методи Кусев, Димитар Карамфилович, Коста Шулев, Димитар Македонски и др. Под формата на добротворен комитет за потпомагање на бегалците од Македонија тие започнуваат да организират востание. Во текот на август кон нив се присоединува и епископ Натанаил Охридски.

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 03:00   
Клеопатра Седма била чувана од стражари македонци!

kleopatra-sedma-240

Според египетската традиција (до која Птолемеите стриктно се придржувале), Клеопатра не можела да владее сама со Египет, па затоа формално била принудена да се омажи за својот помлад брат Птолемеј Тринаесетти. Сепак, таа уште на почетокот на заедничкото владеење, го игнорирала својот брат. На монетите го претставувала само својот лик, а на официјалните државни документи го потпишувала само  своето име.

 

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 03:06   
Влијанието на Гарванов и на Лозанчев за да се убрза востанието

garvanov-240- Непокорна опозиција на Ѓ. Петров. Резолуција на собранието на внатрешните дејци во Софија против припремањето на општо востание. - Б. Сарафов со содејство на српските власти ја препраќа во Македонија четата на Глигора. - Внатрешни дејци негодуваат против таа постапка на Сарафов. Сарафов се оправдава. - Сретби на Јор. Тренков во Прилеп со војводата Глигор.

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 03:05   
Богомилите во време на Самуиловото Царство

bogomili-240Смрта на бугарскиот цар Петар во 969 година, устоличувањето на византискиот император Јован I Цимискиј (969 – 976) на местото на Никифор I Фока (963 – 969), како и влезот на руската војска предводена од кнез Свјатислав длабоко на територијата на Бугарија, овозможиле во Македонија да се создадат поволни политички услови за ослободување од власта на бугарските завојувачи. Ослободителното востание кое го кренале Давид, Мојсеј, Арон и Самуил, синови на комитопулот Никола, резултирало со создавање на посебна средновековна македонска држава, која  станала целосно независна дури по смрта на Јован Цимискиј во 976 година.

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 03:00   
Разловечко востание

razlovecko-vostanie-240Разловечкото востание е востание на македонскиот народ против Османлиската Империја, од 1876 година во Источна Македонија, со центар во селото Разловци.

Вo втората половина на XIX век Османлиската империја западнала во тешка општествено-економска криза. Таквата состојба непосредно влијаела за влошување на положбата на сите народи на Балканот што останале во нејзин состав.

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 03:00   
Македонското етничко потекло на Клеопатра седма (1)

kleopatra-sedma-240

Во античките извори и во светски најпознатите енциклопедии јасно е потенцирано македонското етничко потекло на предците на Клеопатра Седма!

Александар Донски

Во 284 или 285 година пред Христа, Птолемеј Први го напуштил престолот во полза на својот син Птолемеј Втори (309-246 пред Христа), а во 283 година пред Христа Птолемеј Први починал. Птолемеј Втори војувал против македонската династија на Селевкидите  (кои тогаш владееле со дел од Азија). Во негово време Египет доживеал силен економски и културен процут. Птолемеј Втори значително ја збогатил библиотеката во Александрија и  активно ја поддржувал уметноста. Притоа многу му помагала неговата сопруга Арсиноја (316-271 пред Христа), која имала големо влијание во неговото владеење.

 

Повеќе...
 
Недела, 15 Мај 2011 23:40   
135 години од Разловечкото востание

kultura2Во востаничкото село  Разловци денеска се  одржаа поголем  број манифестации по повод 135 годишнината од првото македонско  оргаизирано  востание  против османлиската  власт - разловечкото востание  од   1876  година.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СТОП НА ПРЕДАВСТВАТА ВО МАКЕДОНИЈА!

МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО КАНАДА СТОП НА ПРЕДАВСТВАТА ВО МАКЕДОНИЈА!

Историја

News image

Изминаа 113 години од крвавата зеленичка свадба

На 13 ноември 1904 година, во текот на свадбата која се оддржувале во леринското село Зеленич, грчки...

Иселеници

News image

39 години чествување за македонскиот јазик во НЈВ!

Македонскиот просветно училишен одбор за НЈВ,по 39-ти пат,...

Култура и туризам

News image

Како се изнесуваше македонското културно наследство за време на Првата светска војна – архиви, документи и др. од Прилеп

Етнографот на Втората бугарска армија Антон Поп Стоилов по влегувањето на Бугарија во Првата светс...

Фељтон

News image

Александар Македонски (6)

Авторот на историскиот роман за Александат Трети Македонски и Македонската Империја ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.